poraďte přechod hor, kde jsou bivaky :)

pokec o cestování, jednotlivých zemích a tak

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

poraďte přechod hor, kde jsou bivaky :)

Příspěvekod goro » úte říj 19, 2010 9:56

Právě jsme se vrátili s krásného výletu po Bergamských Alpách, krátký report viz:
viewtopic.php?f=56&t=11042&p=278372#p278372

A rovnou se rozhlížím po nějakém dalším tipu, který by splňoval moje kritéria:
- evropa a okolí (ještě může být sever afriky, ostrůvky kolem, či blízký východ)
- pěkné hory, nejlépe s charakterem středně těžké turistické hřebenovky
- možnost spát v bivacích nebo winterraumech za malý peníz nebo zdarma
goro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 94
Registrován: sob črc 1, 2006 5:19
Bydliště: doma (Olomouc)

Re: poraďte přechod hor, kde jsou bivaky :)

Příspěvekod pripluv » úte říj 19, 2010 10:47

Korsika, GR 20. Jen si nevím, do jaké výše u tebe dosahuje "malý peníz".
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: poraďte přechod hor, kde jsou bivaky :)

Příspěvekod šíp » úte říj 19, 2010 12:34

Finsko v severní části, tj. Laponsko. Jsou tam chaty přístupné veřejnosti. Pokud máš zájem, písnu víc večer, nyní mám děsný frmol v práci.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: poraďte přechod hor, kde jsou bivaky :)

Příspěvekod goro » úte říj 19, 2010 15:03

no jasně že mě to zajímá, skandinávie mě moc láká, napiš prosím!

pripluv: GR20... už to hledám... podle prvních kusých informací z netu jsou tam normální horské chaty s cenou 10-20E/noc. Což je asi tak normální cena na horských chatách, nic nízkonákladového.

Ty Bergamky, kde jsme byli teď, tam se dalo jít jen s lehkým spacákem, a každý den člověk potkal 1-2 chaty či pěkné udržované bivaky, kde se dalo přespat zcela zdarma. Nebyl to žádný luxus, ale nám to bohatě stačí.
goro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 94
Registrován: sob črc 1, 2006 5:19
Bydliště: doma (Olomouc)

Re: poraďte přechod hor, kde jsou bivaky :)

Příspěvekod sobb » úte říj 19, 2010 15:23

než Ti šipka případně napíše víc, tak posílám ke studování pár odkazů, které jsem dávala do vlákna o Finsku:

sobb píše:něco málo ke srubům:

http://www.luontoon.fi/page.asp?Section=5706 … chaty, které spadají pod Metsähallitus (národní parky, hiking areas atd.) ... i v angličtině

http://koti.kainuu.com/joula/at/ … chaty na severu

http://gamma.nic.fi/%7Eesa2k/kkaira/tuvat.htm … další seznamy chat - sever

http://www.netsonic.fi/~paj3c311/Eramaa_alueet.htm … laponsko

na těchle mapách jsou autiotupy (open wilderness huts) taky vyznačeny … tady konkrétně fantastickej srub Juuvanrova :ú
Obrázek

Až na Metsähallitus je to ve Finštině, já osobně se moc nechytám, klikám metodou pokus - omyl ... asi toho bude existovat víc, až tak důkladně jsem na netu nehledala

A ať se pořád neopakujem dokola: další informace máš v tomto vlákně: :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: poraďte přechod hor, kde jsou bivaky :)

Příspěvekod šíp » úte říj 19, 2010 15:25

Zatím jen obecně:

Národní park Pallas-Yllas tunturi je třetí největší národní park Finska, byl vytvořen v roce 2005 z parku Pallas-Ounastunturi založeného v roce 1938 a dřívější přírodní rezervace Yllas. Nyní tvoří dlouhé, úzké území vedoucí z Hetty na severu do lyžařské oblasti Yllas na jihu.

Na trase jsou v pravidelných intervalech chaty s volně přístupnou (zdarma, nutný vlastní spacák) částí autiotupa a s oddělenou, uzamykací částí varaustupa, která vyžaduje předchozí rezervaci za poplatek. Pozor, podle finského "pravidla divočiny" se nejlepší místo na spaní dává tomu, kdo dorazí poslední. V chatě je ohniště, kde se dá vařit. Uprostřed trasy je chata se samoobslužnou saunou. Je zde několik variant dálkových přechodů a jejich kombinací: Hetta-Pallas 55 km, Pallas-Rauhala-Yllas 72 km, Pallas-Olos 28 km, Yllas-Olos 54 km, Yllas-Levi 50 km.

Krátký článek mám zde, podrobněji mám přechod rozepsaný v cestopise /viz oficiální seznam OF cestopisů/. Večer sem hodím podrobné údaje o chatách na trase, tj. včetně počtu míst apod.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: poraďte přechod hor, kde jsou bivaky :)

Příspěvekod Olchor » úte říj 19, 2010 17:13

Lagorai ( Itálie, kousek pod Dolomity), Karnské alpy (hranice Rak./It)
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: poraďte přechod hor, kde jsou bivaky :)

Příspěvekod djx1 » úte říj 19, 2010 17:50

Nějaké informace o budkách na severu najdeš i u mě na webu.

@šíp... Jsem snad slepej, nebo už nevím. Ten tvůj cestopis se mi zase vyhnul. Ale před chvilkou jsem jen tak nakoukl...ajajaj. Jdu ho přelouskat.
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: poraďte přechod hor, kde jsou bivaky :)

Příspěvekod pavproch » úte říj 19, 2010 17:53

fagaraš

(teda aspoň, dyž sem ho před 20+ lety šel, tak tym byly asi 3 nebo 4 plechoboudy na hřebenu)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: poraďte přechod hor, kde jsou bivaky :)

Příspěvekod pripluv » úte říj 19, 2010 17:57

který teď slouží jako odpaďáky :evil:
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Re: poraďte přechod hor, kde jsou bivaky :)

Příspěvekod djx1 » úte říj 19, 2010 18:07

No a co jiného bych já mohl doporučit. Sever Skotska. Ale opravdu až tam nahoře - Cape Wrath Trail. Výhoda je, že se to dá dát i mimo sezonu (ve Skotsku nejsou zimy jako u nás). I v sezoně tam potkáš málo turistů.
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: poraďte přechod hor, kde jsou bivaky :)

Příspěvekod goro » úte říj 19, 2010 18:11

óó díky za tipy, vezmu to popořádku..
pavproch píše:fagaraš
krásný hory, šel jsem to loni, bylo to super, ale v boudách se spát nedá, je tam "naděláno", smrdí to tam.. prostě fakt jen v nouzi nejvyšší. Ale měli jsme stany a tak to byl krásný trek. Jakmile vylezete na hřeben, převýšení nejsou tak velká jako v Alpách.

šíp píše:Finsko v severní části, tj. Laponsko.
To vypadá hodně dobře, má to jen ten háček- totiž že co ušetříme za ubytování (a ještě něco víc), bude stát doprava. Koukal jsem na vlaky a busy, a je to mazec. Proti tomu sousední Švédsko vypadá z hlediska dopravy mnohem levněji (na letiště Skavsta se dá dostat z ČR za pár šupek a jízdenky na vlaky lze přes http://sj.se koupit dopředu za ceny čtvrtinové než u ČD). Na podzim jsem plánoval Abisko, ale nakonec přítelkyně prosadila Bergamské Alpy. Nevíte, jestli v Abisku mají ty chaty taky tu veřejnou otevřenou část zdarma?
Nebo jinou skandinávskou lokalitu, kam se lze dostat levněji?

Olchor píše:Lagorai ( Itálie, kousek pod Dolomity), Karnské alpy (hranice Rak./It)
No a tohle zní zajímavě, už to hledám... jsou k tomu nějaké odkazy? Nástup do hor, itinerář trasy, online mapy? Nebo nějaké tvoje stručné doporučení, kudy jste šli a kde jste spali?
goro
nováček
nováček
 
Příspěvky: 94
Registrován: sob črc 1, 2006 5:19
Bydliště: doma (Olomouc)

Re: poraďte přechod hor, kde jsou bivaky :)

Příspěvekod šíp » úte říj 19, 2010 18:34

Abisko: spaní ve stanu u chaty zdarma, pokud neužíváš jejich kuchyň. Pokud ano, platí se /60SEK v r. 2008, jestli se nepletu/. Ubytování na chatě se platí VŽDY. Ceny neznám, na chatě jsme nikdy nespali.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: poraďte přechod hor, kde jsou bivaky :)

Příspěvekod mike » úte říj 19, 2010 23:40

Ad Karnske Alpy: moc pekna hrebenovka, ale v zapadni casti bivaky nejsou. Sel jsem to loni ze Sillianu a skoncil pod Peralbou, kde jsem poprve spal na winterraumu, jinak pod sirakem. Dal na vychod uz nejake bivaky snad jsou. Pekne to bylo, konec rijna, na severni strane snih a zima, na jizni trava a teplo na tricko. Pres den, v noci samozrejme mrzlo. Nektere feratove useky hrebene jsem obesel, jelikoz byly nepekne zledovatele.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: poraďte přechod hor, kde jsou bivaky :)

Příspěvekod šíp » stř říj 20, 2010 8:19

Do vlákna o Finsku jsem dala pár údajů o finských tupách.
Uživatelský avatar
šíp
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16153
Registrován: čtv črc 14, 2005 15:41
Bydliště: Brno

Re: poraďte přechod hor, kde jsou bivaky :)

Příspěvekod Olchor » stř říj 20, 2010 17:38

Lagorai je pěkný opuštěný hřeben na jih od Bolzana, šli jsme ho před cca 5 lety ze sedla paso di Rolle, je to tak na 5 - 6 dní a bivaků je tam spousta. Za celou dobu jsme potkali jen dva myslivce.
Karnské alpy jsou docela dlouhé a pár pěkných bivaků tam je. Pokud by se ale chtělo spát jen po bivacích, musela by se trochu vymyslet trasa. Asi nejhezčí bivak jme potkali pod Gr. Pal ( východně od Plockenpassu), dál je biv. Morgante, biv.Lomasti pod M. Cavallo,mezi tím pár chat, kde by se dalo domluvit. Táboření zcela bez problémů.
Mapy mám z edice Kompass a Freytag, na webu to patrně taky někde bude, ale nehledal jsm.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko

Re: poraďte přechod hor, kde jsou bivaky :)

Příspěvekod VeronikaH » úte srp 9, 2022 7:53

Olchor píše:Karnské alpy jsou docela dlouhé a pár pěkných bivaků tam je. Pokud by se ale chtělo spát jen po bivacích, musela by se trochu vymyslet trasa. Asi nejhezčí bivak jme potkali pod Gr. Pal ( východně od Plockenpassu), dál je biv. Morgante, biv.Lomasti pod M. Cavallo,mezi tím pár chat, kde by se dalo domluvit. Táboření zcela bez problémů.
Mapy mám z edice Kompass a Freytag, na webu to patrně taky někde bude, ale nehledal jsm.


Ahoj, prosím, nemáte mapu jak jste přechod šel, kde jste spal a pod? Dá se přechod jít i se psem?:) Moc děkuji. Karnské alpy se nám moc líbí, jediné co nás odrazuje je ten zákaz stanování, ale všude čtu, že je to v pohodě.

Moc děkuju
VeronikaH
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon srp 8, 2022 22:46

Re: poraďte přechod hor, kde jsou bivaky :)

Příspěvekod Olchor » úte srp 9, 2022 19:28

Karnské A. jsme šli od Silianu až po Karavanky ( včetně) asi na 4 etapy po týdnu, ale je to delší doba, podrobnosti už nedohledám. Všeobecně jsme se drželi spíš italské strany, tam volné táboření nikdo neřešil. Aj ohník občas byl. Ale samozřejmě, je potřeba zachovávat základní pravidla, postavit večer, ráno vypadnout, nedělat bordel.
Problémy vznikají jejich řešením.
Olchor
účastník
účastník
 
Příspěvky: 999
Registrován: úte kvě 12, 2009 7:38
Bydliště: Blansko


Zpět na Pokec o cestování