Jak se vybavit na 14denní výšlap?

pokec o cestování, jednotlivých zemích a tak

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod apuka » pon říj 19, 2020 17:04

@poutnik: Ja si sice taky myslim, ze na hory je lepsi neco, co min zadrzuje vlhkost nez bavlna, ale na rozdil od mika si vubec nemyslim, ze a priori "Tohle je fakt blbost, nic horsiho nez bavlna se snad pouzit neda."

Chodil jsem mnoho let v ba tilku, ba flanelce a az na tom Polartec bunde a membranovce. A to i v Alpach. Pravda, syn byl jeste maly, takze zadne extra vysoke hory. Ale slapani do kopce i z kopce bylo dost, klidne (klasicky na rozchozeni, jinak receno na odepsani se hned na zacatku) mala tura z 800m do 2200-2400 se strmym sestupem skoro primo dolu po skalach nebo korenech... Takze teoretickeho zpoceni bylo dost, stejne jako jeste pred Alpama nebo v CZ a SK horach. A - div se svete - v zivote jsem se na kopci nebo pres den neprevlikal tricko na kopci nebo v prubehu tury. Co jsem se spotil smerem nahoru, po rovine nebo cestou dolu na mne uschlo. Ale mel jsem na sobe membranovou bundu, tj. necitil jsem vitr. A napr. na Lyse, jeste v Santanu bylo uplne bezne, ze vetsina lidi, co meli ty nejkvalitnejsi umelinove funkcni veci se stejne prevlekali do sucheho. Vsak se toho tam vzdy susilo (i za sucha) plno obleceni nad "krbem".

Jo, chodil jsem takto obleceny, uplne stejne klidne 4-sezonne, krome uplne nejvetsich hicu v Beskydech. Ale rozsah -25 az +25 (obcas i 30) fungoval ve stejnych vrstvach, i s batohem na zadech, tehdy jeste dost tezkym (zradlo pro syna a pro nas na cely den, zadne hydrolyzovane veci).

Mimochodem syn a manzelka si casto berou jako spodni tricko bavlnene a taky se neprevlekaji a nestezuji. Ani na to, ze by to bylo hodne horsi nez kdyz maji funkcni tricka. Stejne tak nosi v botach bezne "mestske" ponozky z podilem bavlny min. 70%.

Takze se nenech odradit, klidne zkus tu bavlnu - asi stejne nejvice zalezi na tom, jak moc se potis pri slapani.

Na druhe strane, kdyz si koupis v Decathlonu nebo v Lidli, kdyz maji akci nejake funkcni tricko za stovku-dve, klidne i funkcni mikinu, tak ty jsou za tu cenu neporazitelne v pomeru cena/vykon (a nejenom kvuli cene). Uplne stejne si tam nakoupis i turisticke kalhoty (nemembranove!), ktere dokonce i tady nekdo dost vychvaloval. Ja mam zimni softshell kalhoty taky z Decathlonu a vychvaluji si je - ale ty stali nejakych 1690, beze slevy. Takze si za par korun muzes zkusit, co Tobe bude vyhovovat. Na toto opravdu nemusis kupovat hned vybaveni od Arcteryxu za mnoho tisicovek...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod apuka » pon říj 19, 2020 17:06

mike píše:Coolmax chladi.
Tento typ asi je vice do tepla. Ale chladit chladi jen tim, ze moc dobre odvadi vlhkost.
Ale neni Coolmax jako Coolmax, nektere typy jejich matrosu jsou do zimy - a neni to jenom gramazi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod mike » pon říj 19, 2020 17:18

Coolmax je jednoduche vlakno, jehoz ucelem je rychle odvadet pot a mit "cool" efekt. Opravdu tak funguje, ale mne prave kvuli tomu nevyhovuje ani v lete. Protoze ma prilis uzke komfortni okno, bud je mi v nem zima nebo horko. Proto pouzivam PowerDry, kde je naopak to komfortni okno hodne siroke (v puvodni variante s hladkym vnitrnim a clenitym vnejsim povrchem).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod poutnik66 » pon říj 19, 2020 18:45

poutnik66
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte čer 23, 2020 19:47

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod mike » pon říj 19, 2020 19:14

Nevim, nejsou tam zadne podrobnosti, hlavne mi chybi gramaz materialu.

Technicka: uz jsem ti mazal druhou zbytecnou citaci, davej na to prosim bacha (lepsi je tlacitko odpovedet a ne citace).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod poutnik66 » pon říj 19, 2020 19:27

@mike: OK. žadne zbytečné citace :-)

Tak tu gramaž jsem snad nenašel nikde, v žádné nabídce. a u tohoto jen složení - 51% polyester 45% tancel 4% spandex

Edit: Tak jsem si prolétl vlákna co jsem našel týkající se prádla. No moc jich není a ještě se většinou týkají detailů nebo konkrétních otázek, nebo jsem špatně hledal. Každopádně z toho vyplynulo, že funkční prádlo má být upnuté, jako druhá kůže, což se mi moc nelíbí. Mám rád volné věci.

Takže pokud jsem ty vlákna pochopil správně, tak merino je na zimu na nic, je to spíš na léto a nic to nedělá, jen to prostě nesmrdí.
poutnik66
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte čer 23, 2020 19:47

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Nikiko » úte říj 27, 2020 9:29

@apuka: já nehledám univerzální pravdu :-) jen tak sonduju, zkouším co kdo poradí a ty rady beru jako takové směrovky v tom bludišti možností, které pomáhají najít vlastní cestu :-) Tedy aspoň v to doufám. :-)

Až do ted jsem si třeba myslela, že termoprádlo je totéž co funkční prádlo. :-(
Nikiko
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: pát srp 14, 2020 6:55

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod tour » pát lis 13, 2020 10:08

tour
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv kvě 16, 2019 8:08

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod poutnik66 » pon pro 28, 2020 14:46

Chtěl bych všem, kteří se tu zastavili a poradili nebo přispěli nějakou zkušeností popřát vše nej do roku 2021.
poutnik66
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte čer 23, 2020 19:47

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod poutnik66 » čtv led 7, 2021 17:05

Takže pokračuji v pozvolné výbavě. HŮLKY. Na trhu jsou stovky druhů a typů. Máte nějaký tip, které nekupovat, a které jsou naopak dobré?

Skládací, lehké (takže asi karbon?)
poutnik66
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte čer 23, 2020 19:47

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Mawenzi » čtv led 7, 2021 17:32

super sou fizan compact, nejsou az tak drahy a sezenes na ne nahradni dily.

osobne mam ale radsi speedlock nez ten otaceci mechanismus (ale ja mam spokojene uz asi 7let leki)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod mike » čtv led 7, 2021 17:38

@poutnik66: nejlepsi hulky jsou zadne hulky. Zamysli se nad tim, jeslti je opravdu potrebujes, muzou nadelat vic skody, nez uzitku. Jinak tu mame vlakno o hulkach, precti si ho, tipu tam najdes dost.

Sam ve svem veku, ktery uz bohuzel presahuje pul stoleti, zadne hulky nenosim. Jen na sneznice, tam potreba jsou.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod pavproch » čtv led 7, 2021 18:44

Jám mám ještě o chlup víc (roků) na hrbu než mike a nohy (kulena fprteli + železo v kyčli) víc doyebané celoživotním sportem, takže si vycházky už bez hůlek představit ani nedovedu = Black Diamond Z-line Carbon. \:D/
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28128
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod pavproch » čtv led 7, 2021 18:48

...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28128
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod pavproch » čtv led 7, 2021 18:49

Ale bacha na el. ohradníky (cabroň = vodič = dostaneš ránu) :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28128
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod apuka » čtv led 7, 2021 19:16

No pockej, snad madla nejsou taky z karbonu??? Pokud se budes drzet hulky za kov, dostanes ranu i u hlinikove, taky vede proud....

@poutnik66: Uz sis asi vsiml, ze vyber neni tak jednoduchy :lol:. V prvni rade musis vedet, jak dlouhe chces. Kdyz to nevis, tak ty "lavinovosondove" pevne delky neprichazi v uvahu, takze tri nebo ctyrdilne, sroubovaci nebo se speed lockem.

Popravde receno, kdyz na to nespechas, nejlepsi by bylo si sehnat nejake levnejsi sroubovaci, abys prave mohl vyzkouset ruzne delky a zjistit, jestli Ti vyhovi jedna pevna delka nebo potrebujes jinou delku na vystup a sestup, resp. pri traverzech. A taky zjistit, jestli Ti vube bude vyhovovat chozeni s nima.
Az tyto veci zjistis, tak potom uz muzes shanet konkretni typ. Jako ten jevnejsi nemyslim neco z Lidlu nebo pod. za 300, ale napriklad od Fizanu tyto. Jsou to zakladni hulky, nejsou extra lehke, ale vydrzi cca stejne jako dvakrat i vice drazsi lehci. Ja mam starsi verzi s jinou rukoveti (to je taky dulezita vec!) uz hodne let adocela mi vyhovuji. Nebo se koukni na te strance (jsou to dovozci Fizanu) po jine, co se Ti libi, kdyby se Ti libil system Speed Lock, tak si muzes koupit toto, starsi verzi ma syn uz cca 5 let a chodi s nima vsuda na VHT, i na ledovce, v lete, v zime.

Ja mam asi taky cca tolik, co PP (a mike) a ja jsem hulky hodne ocenil, kdyz jsem mel problemy s koleny, bez nich bych alpske sestupy nedal. Jistou dobu jsem se bez nich na horach doslova nehnul.
Ale casem se mi (i diky hulkam) se to trochu spravilo a ja jsem se naucil lip chodit v tech terenech. Takze ted uz jsem schopny vetsinu beznych terenu zvladnout i bez nich. Ale stale je casto pouzivam, smerem nahoru i dolu a hlavne v sutovem terenu, bo mi setri energii, silu i cas. Proste s nima to mam jednodussi. Ale obcas je necham na ruksaku a ani po rovine s nima nechodim. Ono totiz jejich stale pouziti ma i svoje nevyhody, hlavne v horskem terenu (najdes to popsane v prislusnem vlaknu), takze i kdyz je pouzivas, je lepsi nekdy chodit i bez nich, abys neprisel o prirozeny "smysl pro rovnovahu" pri chuzi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod pavproch » čtv led 7, 2021 19:20

Dyž fučím proti kopci = sem zpocený = vlhká madla = dostanu ránu i přes ně. Vyzkoušeno, třepal sem se v rytmu signálů el.ohradníku. :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28128
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)
User is Online!

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod sobb » čtv led 7, 2021 19:56

poutnik66: jak již píše mike výše, vlákno o hůlkách zde již máme, najdi si ho a přečti. Pokud budeš mít nějaké další dotazy, ptej se pokud možno v příslušném vláknu :wink:
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod poutnik66 » pon bře 15, 2021 14:19

Tak jsem to téma pročetl -31 stran - a je to stejný problém jak jsem čekal 95% veškerých informací je pro mou potřebu nepodstatných, takže spíš ztráta času, ale nakonec jsem při prohledávání zrůzných internetových zdrojů zvolil FIZAN COMPACT 3. Tak snad to nebude omyl. :-)


Další dotaz byl přesunut to příslušného vlákna: Jaké vybrat funkční prádlo?
sobb
poutnik66
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte čer 23, 2020 19:47

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod poutnik66 » pon srp 2, 2021 9:53

Přátelé,

jsem v cíli - 441 km za 16 dní - bylo to super i když občas poněkud náročné.

chtěl bych tedy všem poděkovat za informace, užitečné rady, popřípadě inspiraci, kterým směrem se dát ve svých úvahách a přípravách.
poutnik66
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte čer 23, 2020 19:47

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod mike » pon srp 2, 2021 13:13

To je skvele, gratuluju :smt023 Klidne se rozepis vic, ted uz muzes predat sve zkusenosti dalsim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49284
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Mawenzi » pon srp 2, 2021 13:27

navic teda to je fakt masakralni vykon, gratulace a nejaky prispevek, fotka, shrnuti, recenze vybavebi... ?

co ty fizany? drzeli?
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod poutnik66 » pon srp 2, 2021 14:34

Jen co vydechnu a nějak to zpracuju, hodím sem podrobnější zprávu i nějaká ta fotka snad bude,. :-)

fizany držely :-)
poutnik66
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte čer 23, 2020 19:47

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod poutnik66 » čtv srp 26, 2021 10:43

CESTA TAM (a někdy třeba zase jinam :-)
Nejsem moc velky psavec, tak nevím co by tak mohlo být zajímavé. Když tak doplním. A doufám, že fotky se zobrazí :-)
Obrázek

Takže jak jsem psal 441 km, 16 dní (původní trasa měla 407, ale někde jsem si to zkrátil, někde se to zase protáhlo obcházkami). Denní trasy mi vycházely v průměru kolem 25 km denně (nejdelší měla 37km nejkratší 20 km).
Obrázek

Termín jsem si vybral podle dlouhodobé předpovědi, která hlásala, že bude stálé počasí kolem 25°C, bez deště. No, dopadlo to samozřejmě jinak, ale dovolenou už nešlo změnit. Tohle je ukázka počasí. :-) A k tomu jsem trefil dvě asi nejhorší letoší bouřky (tohle je varování před tou první :-)
Obrázek Obrázek

Zažil jsem bouřku, která lámala větve...
ObrázekObrázek

i vedra 35°C...
Obrázek

spal jsem po stanem, noci, kdy měly přijít bouřky jsem to nechtěl riskovat (přece jen byla to moje první taková cesta) a přespal v malých penzionech, které jsem si našel na mapě a jednou na faře (náhoda). A dobře jsem udělal, ty bouřky byly fakt síla.

Dokud bylo sucho, noci pod stanem super. Horší to bylo později, kdy víc pršelo, půda byla promočená a jen těžko se hledalo vhodné místo. Nejhorší bylo, když přes noc nestihly uschnout boty po předchozím dnu, kdy jsem šel v dešti. Lézt do mokrých bot a vlhkých kalhot, nic moc :-)

Ovšem přesto to byly nádherné dva týdny. Dokonalý relax, kdy jsem si dokonale vyčistil hlavu. Tělo si zvyklo rychle (nohy nebolely, spíš záda a ramena první 3 dny). Jediný problém, který mě sužoval byly opruzeniny na stehnech (asi zaviněné vedry a propoceným bavlněným prádlem).
Česká krajina je nádherná a při vícedenní cestě to ještě vynikne. Asi bych ji za žádnou exotiku nevyměnil. Na druhou stranu, šokovalo mě v jak strašným stavu je většina lesů, a tím nemyslím kůrovce.

Někdy byla cesta parádní,
ObrázekObrázek

jindy bych spíš než boty upotřebil loď
Obrázek

a někdy to bylo docela peklo, protože i takhle vypadá značená turistická trasa (vede pravou polovinou fotografie).
Obrázek

Nejužitečnější aplikace? Asi Počasí s dešťovým radarem :-)
Docela mě zklamaly mapy. Hodně cest, kterými jsem plánoval jít vůbec neexistuje, což znamenalo spoustu obcházení, vracení, a hledání náhradních cest.

Nejvýš jsem vyšplhal na Velký Javorník
Obrázek

a když se za kopcem objevil Vsetín, cíl mé cesty, bylo mi to hodně líto...
Obrázek

Vybavení
Nakonec jsem investoval pouze do stanu – SMD Trekker (parádní, stačí tři kolíky, za minutu postavený i složený, možnost srolovat boční stěny, takže to v podstatě je jen moskytiera,

https://www.nalehko.com/produkt/smd_skyscape_trekker/

do batohu Montane trailblazer (super, jen boční kapsy nemá zrovna šikovně řešené)

https://www.nalehko.com/produkt/montane-trailblazer-44/

do spacáku – Viking 300 (lehký a zima nebyla)

https://www.nalehko.com/produkt/warmpeace-viking-300/

a do karimatky Klymit Insulated V (ve stanu trochu klouže ale to poddá)

https://www.nalehko.com/produkt/klymit- ... ralite-sl/

celé jsem to šel v teniskách Loap Mosley (cca 990 kc).

No a co víc dodat nevím :-) Když tak doplním.
poutnik66
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte čer 23, 2020 19:47

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod apuka » čtv srp 26, 2021 11:09

poutnik66 píše:Docela mě zklamaly mapy. Hodně cest, kterými jsem plánoval jít vůbec neexistuje
Trochu stourava, ale dulezita otazka: Nevim presne, jake mapy mas na mysli, ale dals jim vedet o neexistujicich cestach? Bez takovych feedbacku se delaji aktualizace tezko. Cimz netvrdim, ze Tvuj feedback neco nutne zmeni...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Mawenzi » čtv srp 26, 2021 11:21

na mapy.cz reaguji docela pruzne vzdy kdyz jim pisu ohledne nesrovnalosti v mapach... v rmaci par dni klidne odstarni cestu z mapy.

poutnik66
z pc bliz prozkoumam tvoji trasu, mas hezy fotky a mozna bych si tam.nasla.nejakpu inspiraci. zavidim i tu kilometraz. ja nejak lenivim a vubec mi to neslape pospedni dobou:(
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod poutnik66 » čtv srp 26, 2021 12:10

apuka píše:dals jim vedet

mapy.cz - jo, postupně, jak si tu cestu zpracovávám, tak jim posílám info..

Mawenzi píše:ja nejak lenivim a vubec mi to neslape pospedni dobou:(

Chodil bych rád i častěji, ale bojuju s totálním nedostatkem času... a to své zájmy a aktivity poslední roky razantně omezuju... jenže k tomu rodina a práce... to první omezit nechci a to druhé nelze...
poutnik66
nováček
nováček
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte čer 23, 2020 19:47

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Mawenzi » pát srp 27, 2021 6:00

poutnik66
tak treba se nekdy jeste zadari. me ted taky hodne blokuji povinnosti doma, to clovek proste nekdy neovlivni. kdyz konecne neblokuje volnost pohybu stat :D
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Jak se vybavit na 14denní výšlap?

Příspěvekod Mawenzi » pát srp 27, 2021 18:14

poutnik66
nemas tu mapu jako odkaz na mapach.cz? dekuju!
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9355
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Předchozí

Zpět na Pokec o cestování