České a slovenské hory - zápisník z cest

pokec o cestování, jednotlivých zemích a tak

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod maty » pon zář 7, 2020 13:00

V Udoli u Novych Hradu je nouzove nocoviste. Odtud se da dojit na Zlatou Ktis. Pokud bych to chtel jit ted ja, tak bych prekrocil hranice a sel podel hranic u sousedu Rakusaku. A pozor, tam kde mapy.cz maji cesticku je treba naprosto nepruchozi teren s polomem.
maty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 65
Registrován: pon led 29, 2018 11:18
Bydliště: Praha

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod Mawenzi » pon zář 7, 2020 13:12

s yema cestickama na mapach myslis spis tu rakouskou cast nebo obecne? protoze toho asfaltu je tam.moc koc a obcas to tam mam svihly +- po ceste z map...

diky za tip na nocoviste, je to tam s obsazenosti v pohode? mozna ho zvazim...
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod apuka » pon zář 7, 2020 13:30

S tym prekrocenim hranic si hlidej aktualni presnou situaci, bo bys mohla skocit i hloubeji v rakouskem vnitrozemi :-). Asi nepotreva dlouho uzavreni, resp. povinna karantena z jejich strany (uz predminuly tyden o tom uvazovali a kde byli tehdy ty cisla...) Myslim, ze u nich dokonce jeste oficialne neskoncil nouzvy (nebo jaky) stav.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod maty » pon zář 7, 2020 14:09

Mawenzi píše:s cestickama na mapach myslis spis tu rakouskou cast nebo obecne?

Myslim tu ceskou cast, kde jsem sel taky mimo asfalt a docela mi to narusilo casovy plan tak o 2-3 hodiny

Mawenzi píše:diky za tip na nocoviste, je to tam s obsazenosti v pohode? mozna ho zvazim...

Tam skoro nikdo nespi. Je to na takovem divnem miste, ale zase si muzes zaskoct vyfotit Stropnicky vodopad.
maty
nováček
nováček
 
Příspěvky: 65
Registrován: pon led 29, 2018 11:18
Bydliště: Praha

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod Mawenzi » pon zář 7, 2020 14:58

Maty
diky moc za info.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod malejjarda » úte zář 8, 2020 10:41

Apuka neplaš. :P
Rakousko je zatím v pohodě. Překročit hranici jde kdekoliv. Jen v dopravních prostředcích a obchodech je tam povinná rouška.
malejjarda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 354
Registrován: ned pro 7, 2014 16:55
Bydliště: nejjižnější Morava

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod apuka » úte zář 8, 2020 12:21

malejjarda píše:Rakousko je zatím v pohodě.
Tam je nejdulezitejsi to slovicko "zatim"...

Asi nesledujes prirustky v CR a jinde. Kdybys sledoval, bylo by Ti jasne, ze to neni straseni ale docela realisticka predpoved.

Jsem uz psal, ze rakusane uz predminuly tyden (!), potom jak zacali kontrolovat na prechodech lidi z Balkanu (i vracejici se Rakusany) premysleli jestli i pro prijezdy z Cech nezavest karantenu nebo test. A kde byly tehdy cisla? Jak nam ted budou vyskakovat kazdy den cisla kolem tisicovky, spise nad, tak moc vahat uz nebudou. Jo, na tranzit bez zastaveni budes moci asi i potom, ale to se nevztahuje na "kratkodobe prekroceni hranic z turistickych ucelu". Mozna tam nebude zadna kontrola, mozna budes moci oficialne prekrocit hranice kdekoliv ale v pripade prijati opatreni tyto budou platit vsude a pro vsechny. A i kdyby tam nikdo nekontroloval, muze se Ti lehce stat, ze Te tam nekdo (myslivec, rakuousky turista, ...) uvidi a zalarmuje cizineckou policii. Protoze vubec nepujde o rousky. Nedelej si iluze, v tomto smeru Rakusane jsou "poctivci" (a take si nebudou chtit nechat zanest vira, hlavne kdyz se jedna o nekoho, kdo evidentne zadne velke prachy jim nechce prinest). No a rakouske urady a jednani s nima, to je kapitola sama o sebe. Jak jsem uz taky psal, prazaci si mohou dmout pychou, kdyz se srovnavaji prazsti urednici s tema rakouskyma (v prumeru). A to uz je co rict.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod Mawenzi » pon zář 21, 2020 18:54

tak sli jsme tuhle trasu
https://mapy.cz/s/nopevoteza

gear list tady
- ano ja vim, 8,2kg bez jidla a vody je trochu tezkotonazni, mohla bych usetrit 500g kdybych nenosila tarp pro kamose, ale jen neco mensiho pro jednoho

pocasi vyslo skvele, vubec neprselo, dokonce se na 3 a 4. den docela dost oteplilo. Novohradky sou bozi, hodne se mi libilo kolem Malše a su rada, ze sem se po cca 11 letech do tech mist zase dostala.

ve stredu vecer sme to zarizly po prijezdu po praci ve vecernich hodinach v krivym terenu pod Vysokou, a byli sme radi, ze mame fleka, byla fakt uchvatna noc plna hvezd. Vysoka je moc pekna lokalita, pak ruzne lesem se snahou minimalizovat asfalt, coz ne uplne slo ke Zlate Ktisi, kde je super posezeni a pristresek s ohnistem a bylo by to asi fajn misto na spani, kdyby vyslo kilometrove.

Restaurace na Zofine vyborna, obsluha mila a ochotna, pak chvilu pruda asfalt a pod Huťským rybníkem je studánka, vody v ní bylo hromada. V Pohorské vsi není značen obchod, ale je tam taková mikro sámoška a měla otevřeno asi do 16:00 takže sme tam něco málo vzali na zub. Spali jsme na Jelenním vrchu - doppleru. výhled tam není žádnej a místo na tarp mizernej. Studánka pod doplerem úplně vyschlá, ale je u ní myslivecká chata se zastřešeným posezením.

studánka filipa benitia na druhe strane pod kopcem ovsem vydatna.
Křížová cesta Cetviny a zelená kolem vody určitě stojí za návštěvu, pěknej les a super část trasy, studanky panny marie lurdske curkem tekla, pak desna hruza po asfaltu, kde jezdil silnejsi houbar autem a z auta jen hledal houby, ale zas krasny pastviny na cumendu.

dolni dvoriste - restaurace funugje jedna jedina, ac v mape jich je vic, nahore na namesti. zvenku trochu pajzl, ale super vari a vevnitr je pekna a velika. Vietnamec ma otevreno skoro celej den, super na doplneni zasob. Super spani by bylo u pizmovyho rybnika v zazemi (myslivecke/rybarske) chaty, sli sme kolem s ranni mlhou vsude a bylo to teda super podivana.

u zriceniny hradu louzek by byl super bivak s posezenim tez, krasny lesy na houby, celkove kolem malse sem byla unesena a mezi Louzkem a Mostkama uplne nadherny zeleny lesy, u vody, tahle cast byla asi nejlepsi za me. Z rozhledny Hradistsky vrch sli videt alpy i kdyz v lehkym oparu, dole ve vsi neni vubec nic, je tam mrtvo, hospoda neexistuje uz asi par let.

v lese pod kohoutem to nebylo kdovi co, ale flek se najit dal, hlavne jsme uz meli nejak dost. Vysoky kamen moc krasnej kus sutro korenovej, za tmy dobry na zlomeni nohy ale taky moc hezky a s vyhledem na kravi horu, kuni horu a vysokou. V benesove nad Cernou hned na namesti vietnamec, po cerveny pak dal po silnici nic moc, ale pod kuni horou hezky, z kravi hory vyhled uz horsi a se stromama a pak uz sme zas byli u auta.
Přílohy
of_P9110357.jpg
of_P9100169.JPG
of_P9100106_1.jpg
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod Mawenzi » pon zář 21, 2020 18:55

a jeste dve fotky
Přílohy
of_P9130627.jpg
kolem vysokeho kamene
of_P9120450.jpg
pizmovy rybnik
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod skutrjohny » úte zář 22, 2020 10:12

pekna trasa a Rakusaci vas nakonec nikde nahanet ani nemuseli :) jen gear list je neviditelny ;) ja se chystam od nedele na Rax a spol. do Rakuska, tak snad mi to jeste s volnym vstupem vyjde. to sem ale davat nebudu :-D
nicmene, kdyz jsem si planoval vybavu, zjistil jsem, ze jsem taky za 8kg. ono hlasi hnusne a zimu a do techto podminek to jeste nemam poladene. pripomenu si tak asi stare casy a shrbenou chuzi:)

4 tydny zpet jsme si s kamosem prochazeli hrebenovku Velke Fatry, tak jen tak z lehka a par fotek doplnuji.
samotny hreben je asi vetsine znamy. oproti trase (viz nize) jsme zacinali na nadru Turcianskych Teplic, v zaveru do Lubochne schazeli po modre a ne zlute a trasu za Drienkem si mimo znacku zkratili pres Velky Rakytov. prvni noc jsme spali v utulni pod Suchym vrchem spolecne s dalsimi 6 lidmi, druhou na vrcholku Madarove pri modre znacce

trasa: https://mapy.hiking.sk/?hpid=zl71d

DSCF1206.jpg


118925720_235170407878356_1045250106731860796_n.jpg


DSCF1236.jpg
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod Mawenzi » úte zář 22, 2020 11:47

https://www.geargrams.com/list?id=58830

snad to ted bude lepsi:D

skutrjohny
tak drzim palce, at to klapne s raxem i ohkedne pocasi. ted to babi leto vyslo luxusne, velka fatra krasna:)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod skutrjohny » stř pro 2, 2020 17:35

Beskydy, 3dny

trasa: https://mapy.cz/s/jepugabava
gearlist: https://www.geargrams.com/list?id=59216

Beskydy se ted staly nejake popularni mezi cleny i jinych diskuznich for a tak jsem se nechal zlakat a vyrazil je rovnez omrknout. Je smutne, ze i kdyz jsou nedaleko, nikdy jsem si je na vicedennim treku neprochazel.
Zacinal jsem v Mostech u Jablunkova a po cervene zamiril smer Bumbalka. Doporucuji se striktne drzet hranicni cary. Ne ze by ta cervena vedla po nejakych hroznych cestach, ale preci jen pri hranicnich kamenech vede v temer cele delce pekna pesina a neuniknou vam tak sympaticke vrcholy jako treba Burkuv vrch, nasledna kota 1021m a jeji kratky hrebinek a pak treba i Maly Polom, ktery ze slovenske strany lemuje NPR. Nekdy jsou to prudke krpaly (casto), ale nikdy nic dlouheho. A kdyz uz se pustite te cervene, budte na tu prirodu hodni a nedelejte bordel (to vam ale clovek na tomhle foru snad nemusi rikat:)
Kvuli vode jsem prvni den trochu natahl a misto na nocleh hledal az potme. Nevyhoda toho striktniho se drzeni hranicni cary je, ze spoustu pramenu obchazite;) Pekne misto jsem nakonec nasel pod vrcholem Lukavice.
Druhy den jsem dotahl hr. hrebenovku k Trojacce nad Bumbalkou a pak uz zamiril smer Knehyne. Celkove jsem cekal od zelene hranice asi o chlup vic (vice divociny, mene sirokych lesnich cest), ale jinak jako dobre. Minimum lidi a asfalt jen v uplnem zaveru.
Po rozcesti Martinak stale nikde nikdo a podobny charakter cesty. Pak lidi vyrazne pribylo, ale NPR Knehyne nadhera. Takovych lesu bych si pral vyrazne vic. Uplne me to tam polelo zivou vodou. O to vic me potesilo, ze hezky les pokracoval i mimo NPR vrchem Folvark a ja na Velke Stolove nasel super utociste pro dalsi noc. 15min. po mem prichodu se ale na pesine objevilo svetlo celovky a ja se trochu zhrozil, ze jde o nejakeho premotivovaneho ochranare, ktery me jde ukrizovat. Nejspis to byl ale nekdo podobne smyslejici jako ja s cilem tam taky prespat. To uz jsem se ale nedozvedel. Jak spatril mou celovku, otocil to. Mam rad svuj klid, tak mi to nevadilo.
Behem vecera zacalo snezit, takze atmosfera super.

Technicke okenko: na spani jsem si vzal mj. zimni lehatko Exped SynMat UL 9LW (do te doby nejvetsi jistota a zaruka tepleho spani) a ejhle, celou noc mi byla od spod zima. Bylo asi -5°C a lehatko melo urceni do -20°C, takze prekvapeni. Mam ho cca 4 roky a jak uz nazev napovida, je plnene syntetickym materialem, konkretne primaloftem. Ze je zivotnost syntetiky kratka, to jsem vedel, ze ale az tak moc, to me zklamalo. Priste zvolim perovou variantu.

Do rana napadlo tak 5cm snehu. Balim, razim. Od napojeni se zpet na znacku nasleduje asfaltka, po ktere jdu prakticky az k rozcestniku Polana pod Smrkem. Nastesti cely den nepretrzite snezi, tak i ten asfalt je krasny :) Na Smrk miri skupiny lidi a nahore uz je to jak na Vaclavaku. Ani nezastavuji. Pri sestupu prvni 2km jdu prakticky v pruvodu. Vrcholove partie jsou hezke, ale vzhledem k poctu lidi a tomu, ze mi jede ve 13 hod. jeden z vlaku, tak tento kopec prakticky prebehnu.
Vlak stiham.

Tak zas nekdy:)

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil skutrjohny dne ned pro 6, 2020 13:20, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod Mawenzi » stř pro 2, 2020 17:45

skutrjohny
ty fotky jsou naprosto luxusni :) zavidim:) muselo byt fakt krasne
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod skutrjohny » stř pro 2, 2020 21:01

A jeste tip, ze se i za vlastnimi humny da hezky (prijemne?) zaoudoorovat
a nemusi to byt zadny hluboky les ani zakerne horstvo

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Kdysi jsem tu psal, jak zivy sen s medvedem jsem mel jedne krasne noci v zimni Velke Fatre a ted se mi tu stalo neco podobneho.
Klasika, jak u me byva zvykem, nemuzu spat. V jeden moment se mi to ale asi preci jen podarilo a v tom mziku me nekdo/neco chytilo za krkem za spacak a vytahlo z podcelty do lesa a tahlo listim pryc (jeste ted mam pred ocima to podemnou mihnouci se listi, fuj). Nez jsem otevrel oci, nemohl jsem se nadechnout a i pak jsem koukal jak vyjeveny a nechapal, co se to stalo. Zbytek noci uz jsem jen ziral kolem sebe.
Jako nervy mam v poradku a ani nijak jinak nejsem labilni, :-D a tak bych do budoucna poprosil uz mene techto fyzickych snu, dekuji :rolleyes:
Naposledy upravil skutrjohny dne ned pro 6, 2020 13:19, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod Mawenzi » čtv pro 3, 2020 6:51

jakoze jenom sen? brrr... i tak... ja je mivam nekdy taky a je to des
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod skutrjohny » čtv pro 3, 2020 8:42

(asi?) jen sen :-D opet jsem zadne stopy po boji nikde nenasel :-D a oci jsem otevrel ve spacaku pod celtou, tak jak jsem v ni pred tim lezel. byl to ale hnus
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod skutrjohny » čtv pro 3, 2020 8:48

a jen tak ze zvedavosti, jaky tady vlastne pouzivate vzhled fora? ten zeleny (iridium), ktery je zúžený nebo modry (subsilver2)?
pripadne dotaz na nejakeho admina:
ktery je zakladni, a ktery je nejcasteji pouzivany?
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod Mawenzi » čtv pro 3, 2020 9:31

ja mam zaklad.

tyhle.zivy sny sou hnus, casto ses presvedcenej ze se to stalo i tvoje telo se chova ze se to.stalo... v kazdym pripade asi budme radi ze te nic neodvlkelo :)
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9374
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37
User is Online!

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod sobb » čtv pro 3, 2020 11:44

skutrjohny: default je iridium, používám subsilver

Před pár lety tu kvůli zvažovanému přepnutí do iridia byla málem revoluce :mrgreen: viewtopic.php?f=26&t=18853
Kolik lidí používá subsilver nyní, netuším. V případné diskuzi na toto téma kdyžtak pokračujte v odkazovaném vlákně, ať to nemusíme přesouvat :)
We have just one world, but we live in different ones ...
sobb
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9261
Registrován: stř bře 7, 2007 9:28

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod Kennedy » ned pro 27, 2020 20:09

Ti to tady trochu oživím. Malá procházka po Jizerkách, kterou zmenšila menší vichřice. Ale Promenáda má otevřeno! Dal jsem si tři rumy. :drinkers: A trochu sněhu napadlo. Místy i 10 cm.
Přílohy
IMG_20201226_120950.jpg
IMG_20201226_132006.jpg
IMG_20201226_134444.jpg
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod Kennedy » ned pro 27, 2020 20:10

A teď ještě znát tajemství vkládání více fotek najednou a v tý velikosti jako skutr...
Přílohy
IMG_20201226_141331.jpg
IMG_20201226_153110.jpg
IMG_20201227_075120.jpg
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod skutrjohny » ned pro 27, 2020 21:16

ty fotky sem vkladam pres "img" tlacitko v horni liste. musis je ale mit nekde nahrane.
no ja v noci vstavam ve 3 a jedu si dat hranicni hrebenovku Rychlebkami a Kralickym Sneznikem. kdyz vidim ty tve zimni fotky, jsem plne naladen:) kdyz ale ctu o tom vichru, naopak si rikam, jestli nedelam kravinu.

a jinak poprve, co tu vidim, ze ma nekdo batoh od Exped :prayer:
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod mike » ned pro 27, 2020 21:28

To si rikas spravne, koukni na predpoved ;-) Uz dneska na hrebenech foukalo hodne a ma to byt horsi.

@Kennedy: prilohy jsou v mnoha ohledech lepsi, zustan prosim u nich. Omezeni na tri fotky v prispevku ma taky neco do sebe.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49368
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27
User is Online!

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod Kennedy » ned pro 27, 2020 21:39

skutrjohny: Aha! Dobrej trik. Tedy nahrané na nějakém jiném servru počítám. Příště to zkusím.

Vítr na píp. Včera jsem si vybral pod Plochým vrchem pěkný místo, cca. 900 n.m., výklenek se závětřím. Ne úmyslně, nic jsem nečekal. A v noci byl sakra rád. Nevím kolik byl na hřebenech, v nárazech ale pěkně nepříjemnej i na tom mým dobrým místě. Ani ne s ohledem na tarp, ten vydrží hodně, ale není stromům vzdornej. Ráno se to trochu uklidnilo a dal se docela v pohodě sbalit. Pak cesta po neznačenejch (a leckdy neexistujících) pěšinách do údolí kde to vypadalo vesměs takhle

IMG_20201227_105321.jpg


Ale zábava, mně to neva i když se jde často hodně pomalu. No ale všude kolem hukot jak blázen. V Bílým potoce jezdící popelnice a lítající koše. Dnes to bude asi ještě o dost horší než včera. Takže jsem zbytečně nemachroval. Mám volno i zítra, mohl jsem zalézt někam ke skalám nad Hejnice a tam se schovat. Ale vím co dokáže vichřice v Jizerkách a zejtra je taky den...

Já myslím, že u Kralickýho sněžníku to bude v pohodě, navíc se to má během zítřka uklidnit.

EDIT: Aha, tak já se na předpověď teď už nedíval, takže ho posílám do náruče Smrti :-D
OK, zůstanu u příloh.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod skutrjohny » ned pro 27, 2020 21:58

na Kralicak nebo na jeho okolni kopce se mam dostat az ve stredu, kdy uz ma byt klid a mir a i utery ma byt snesitelnejsi.. No plan na zitra mam, ze zacnu v Bile Vode a ty mensi kopce nejak projdu, pripadne se stahnu na zavetrnou stranu do udoli a ten prvni den zkratim a nekde se zasiju.
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod Kennedy » ned pro 27, 2020 22:14

Teď na to koukám. Zejtra Jeseník pozdě odpoledne se setměním skoro 13 m/s. Vzhledem k tomu, že Jeseník není ani 400 n.m. to na kopcích bude asi veselý v kombinaci s přicházející tmou. :lol:
Ale zase člověk se nesmí všeho bát, pak to má slábnout. A jediný reálný nebezpečí je padající strom s tím, že pravděpodobnost není úplně vysoká.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod apuka » pon pro 28, 2020 11:39

Kennedy píše:člověk se nesmí všeho bát, pak to má slábnout. A jediný reálný nebezpečí je padající strom s tím, že pravděpodobnost není úplně vysoká.
:(( Ja Ti nevim... Asi predloni (nebo to bylo vloni?) jsme se byli na stedry den projit v lesiku vedle hrbitova v jedne vesnicce na Novojicinsku. Nadmorska vyska nejakych 250mnm, byla sice zluta vystraha pred velkym vetrem, ale hlavne na hrebenech hor, dole v narazech jen malo nad 70km/h. Jenze kdyz jsme tam slapali uprostred lesa a slyseli, jak na vnejsim kraji lesa (ten je tak 2x2km) pada jeden smrk za druhym a jak se pres vozovou cestu vitr prehyba stromy na druhiou stranu cesty, jsme se rychle obratili. To jen omte "ne uplne vysoke pravdepodobnosti". Ani si nechci predstavovat, jak to bylo na hrebenech...

A vcera byla manzelka se synem na Babi hore (z Polska, posledni den, co se tam jeste dalo pred jejich lockdownem), tak taky byla predpoved, ze velky vitr prijde az v noci. Skutecnost? Posledni kilometr po hrebeni (holina, zadny les) slapali hodinu a pul, smerem dolu detto. Nemerili to (v takove situaci je vybrani vetromeru asi to posoedni, na co myslis), ale bylo to tam vice nez rychlost orkanu (120 km/h) a to nejenom v narazech, ktere byly citelne silnejsi. Domu dosli naprosto vystaveni, a to neni zadna velka tura.

Nebezpeci nebyly jen padajici stromy - ta hodina a pul slapani v takovem vetru hrozne odcerpava silu a energii. Coz muze byt - hlavne v takove situacim - i zivotu nebezpecne. Protoze Ti sily mohou dojit skoro z kroku na krok. A v takovem pripade co udelas - fakt nemas silu ani si vytahnout mobil a zavolat pomoc. Stejne tak si udelat nejake "ochranne opatreni" - pokud nemas sebou nekoho, kdo jeste silu ma a dokaze Ti pomoci, tak si ani neotevres ruksak a neobleces se do teplejsiho (a ze bys postavil tarp nebo stan, na to muzes hned zapomenout). Jen Ti sakra rychle odchazi telesne teplo a jses na tom cim dal hur az propadnes naproste apatii...

Toto je to nejvetsi nebezpeci opravdu velkeho vetru na horach. (A chranit se pred tim muzes jen tak, ze bud odhadnes zavcasu, ze to nedas a otocis dostatecne brzo nebo ze mas sily hodne, rekl bych na rozdavani.)

V Jizerkach Te jeste chrani les, tam se fakt musis chranit pred stromami, ale na holinach je to o necem jinem. Castecne i na Kralicaku - ale nechci tvrdit, ze tam budou stejne podminky, Babi hora je predsejen skoro o 300 m vys a jsou tam hodne specificke podminky. Ale i v Jesenikach a Krkonosich u nas obcas byvaji problemy tohoto razu - a navazne i se zachranou turistu, kteri sityto veci nijak neuvedomili.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16556
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod Kennedy » pon pro 28, 2020 19:39

apuka: Už zase maluješ Smrt na hory? :D

Tohle, jako vše, záleží na konkrétním člověku. Já nějakej ten vítr na horách už zažil. A to jenom na nízkejch horách, 2500 n.m. max. A konkrétně v Jizerkách jsem kdysi potkal orkán. Opravdovej orkán. A možná to na mě zanechalo trochu psychický stopy, od tý doby mám občas trochu strach. Jako v sobotu, když jsem si vybral dobrej výklenek a i tak mě několikrát za noc probudily nárazy větru, prohnutá pyramida a hukot, když se hnal po cestách a planině vedle. I ráno se nade mnou stromy kymácely. Na jednu stranu mě les přikryl před větrem, na druhou stranu mě mohl přikrýt i nějakej ten strom...
A včera jsem mohl zalézt pod skály někam k Ořešníku nebo na Kamenáč, kterej je chráněnej pod balvanem. A nebo vylízt na Smrk na rozhlednu. Ale vítr na mě působí dost depresivně a navíc jsem srab, hlavně co se těch padajících stromů týče. Takže jsem to vyhodnotil jak jsem to vyhodnotil a zbaběle utekl. V Bílým potoce jsem se musel držet hůlkama, aby mě vítr nevmetl do silnice. Myslím, že na hřebenech bych stavěl tarp už velice těžko, protože se blbě staví, když se člověk neudrží na nohou.
Ale jsou lidi co se nebojej a jsou prostě dobrodruzi. Někdo by vylezl na Smrk (tam se mi už moc nechce, bejvá narváno), další by se schoval ve skalní římse (nemám rád vlhko ve spacáku bez membrány a bez žďáráku) a jsou i tací co by si našli místo mezi stromy, postavili stan a zalehli bez ohledu na lítající stromy kolem. Protože ta pravděpodobnost, že spadne strom zrovna na tebe fakt zas tak vysoká není.
Já to pojal tak, že kvůli jednomu dni navíc nemá cenu tlačit na pilu a šplhat kolem padajících stromů někam kde se schovám. Samotnýho větru na holý pláni se zase až tolik nebojím. Většinou mám overkill péřovku a dost sil. Ale ty naklánějící smrky mě psychicky prostě ničí. No, měl jsem jet na Šumavu já blbec. ](*,)

Nicméně lidi co se nebojej chápu, žiješ jen jednou a na něco se umřít musí.
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod skutrjohny » pon pro 28, 2020 21:28

tak ja jsem zrovna zalezeny v hamace kousek od Spicaku na alespon trochu zavetrne strane v mladem lese. s tim by snad problem nemel byt, ale zrovna je to slusny hukot a je mi jasne, ze se nevyspim, protoze budu celou noc kontrolovat celtu, jestli drzi :-D pred chvili byl tak hodku uplny klid, tak jsem si liboval:) v noci by melo snezit a na chvili se to opravdu uklidnit.
konec live prenosu
jinak pres den se slapalo dobre. vetsinou to svahy pohltily a ja o vetru skoro nevedel.
Uživatelský avatar
skutrjohny
účastník
účastník
 
Příspěvky: 515
Registrován: stř zář 11, 2013 13:47
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: České a slovenské hory - zápisník z cest

Příspěvekod Kennedy » pon pro 28, 2020 21:41

Ty vole, co to je za divočinu, když tam máš signál? To já bych si o víkendu z Jizerek ani nezatelefonoval! :)
Koukám na předpověď. Po desátý se to má lámat a ve čtyři ráno už jen vánek. Takže asi přežiješ. =D>
Kennedy
účastník
účastník
 
Příspěvky: 232
Registrován: pon říj 31, 2016 15:02

PředchozíDalší

Zpět na Pokec o cestování