Beh naboso

Bosé či skoro bosé běhání, tipy, triky, vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Beh naboso

Příspěvekod mariannakatya » stř bře 12, 2014 11:45

Nekdo beži naboso? Jak je to ? :)
mariannakatya
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: úte bře 11, 2014 12:56

Re: Beh naboso

Příspěvekod mariannakatya » pát bře 14, 2014 14:22

:roll:
mariannakatya
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: úte bře 11, 2014 12:56

Re: Beh naboso

Příspěvekod Skipp » pát bře 14, 2014 15:52

Uživatelský avatar
Skipp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 222
Registrován: stř srp 22, 2012 12:10
Bydliště: Příbor

Re: Beh naboso

Příspěvekod ONDRA » pát bře 14, 2014 16:21

Tohle je dotaz jak ze zvláštní školy.
Uživatelský avatar
ONDRA
účastník
účastník
 
Příspěvky: 664
Registrován: úte pro 7, 2004 12:16
Bydliště: OV

Re: Beh naboso

Příspěvekod lojzmen » pát bře 14, 2014 23:33

V Beskydech na Grůni, asi na asfaltce od Charbuláka po Švarnou Hanku, je na mapy.cz "Chodník pro bosé nohy"
Uživatelský avatar
lojzmen
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1105
Registrován: ned lis 21, 2010 23:58
Bydliště: Ostrava-Poruba

Re: Beh naboso

Příspěvekod mariannakatya » stř bře 19, 2014 11:15

ok, jiná otázka, jake jsou vaše zkušenosti s minimalistickou obuvou? Napriklad vivobarefoot boty, vibram fivefingers,...?
mariannakatya
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: úte bře 11, 2014 12:56

Re: Beh naboso

Příspěvekod Skipp » stř bře 19, 2014 11:32

Já běhám s NB minimus MT10 jenom po lese, nezpevněný povrch a je to super. Hlavně pokud začínáš, tak opatrně! Chvilku trvá než si noha zvykne. Nejvíc jsem si musel dávat bacha na achilovky, jelikož se běhá hlavně přes špičku.
Uživatelský avatar
Skipp
účastník
účastník
 
Příspěvky: 222
Registrován: stř srp 22, 2012 12:10
Bydliště: Příbor

Re: Beh naboso

Příspěvekod mariannakatya » stř bře 19, 2014 12:38

dik. Ano, chtěla bych začít pomalu. Kolik mm podražka na NB?
mariannakatya
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: úte bře 11, 2014 12:56

Re: Beh naboso

Příspěvekod bibi » stř bře 19, 2014 13:43

na začiatok (na skúšku) nemusíš hneď platiť veľa za NB, barefooty a tak. Môžeš si vyrobiť vlastné za pár šupiek. viewtopic.php?f=25&t=6134&p=377054&hilit=huaraches#p377054
Touha je zázrak, kámo, zázrak.
Uživatelský avatar
bibi
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1644
Registrován: stř pro 10, 2008 21:37
Bydliště: marťanovo doupě :-D

Re: Beh naboso

Příspěvekod terkad » stř bře 19, 2014 14:00

Krásný minimalistický boty jsem viděla ve Sportissimu, vešlo se to myslím do tisícovky, značku si nepamatuju, ale nic špatného. když v nich pak nebude chtít běhat, pořád budou fajn jako lehké tenisky na léto
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Příspěvekod Praded » stř bře 19, 2014 19:10

Ja sel na bosobeh postupne, nejakych 1500+km v Inov-8 s 6mm dropem a ted nejvic beham ve vivobarefoot. Skvele boty, vubec nevim, ze je mam na sobe.

Nekdo doporucuje postupny prechod, hlavne kdyz behas hodne. A pokud ted moc nebehas a zacinas, muzes opatrne rovnou v minimalistickych botach.
Praded
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: stř kvě 9, 2007 21:19
Bydliště: Planet Earth

Re: Beh naboso

Příspěvekod zbuddy » čtv bře 20, 2014 18:46

Proč se s ní bavíte? Je to reklamní spamistka, celé to vlákno je účelové. Zejména Terka by to měla vědět!
"Protože mi za hodinu jede co?" "Protože Ti za hodinu jede vlak, vole" :D
Uživatelský avatar
zbuddy
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 12351
Registrován: pát úno 16, 2007 9:59
Bydliště: Kladno, rodiště Orłowa, Kolbenka v Práglu

chuze naboso a nemocne nohy

Příspěvekod rebi » sob dub 19, 2014 8:10

Ahoj,

hadam, ze tohle vlakno se nejvice blizi obsahu meho postu,tak to snad bude ok..
Zajimalo by me, zda je tu nekdo, kdo bezne chodi v barefoot botech a zaroven pritom mel nejake
zdr.problemy s nohami..
Konkretne - ja mam ploche nohy a jeste necitim prsty na nohou (asi tak 6 dohromady)...a vzhledem k tomu,
ze zvazuji zda si pokusne nejake boty nekoupit,tak chci vedet,zda tu neni nekdo s podobnou konstelaci,kdo ty boty
uz vyzkousel...
Koneckoncu neni to malo penez...

Dikes moc za kazdej rozumnej nazor..
rebi
Today is a really good day for somebody else to die..
Time is the best teacher. Unfortunately it kills all its students.
Memories fade, but a google search never forgets.
Friends are just enemies you haven't met yet.
Uživatelský avatar
rebi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 838
Registrován: úte dub 7, 2009 18:04

Re: Beh naboso

Příspěvekod oodoow » ned dub 20, 2014 13:25

Já už chodím výlučně v minimalistických botech, ale žádnej takovej problém jsem s nohou problém neměl. I já jsem ale pocítil jak chodidlo celkově zesílilo. S citem v prstech netuším, ale plochou nohu by chůze naboso spravit měla. Mrkni na tenhle článek two-year-long-case-study-demonstrating-an-increase-in-arch-height-from-running-in-minimalist-shoes
Co se týče ceny, tak třeba boty vivobarefoot se dají z anglické ebay sehnat za polovinu toho, co za ně chtějí u nás.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Beh naboso

Příspěvekod rebi » ned dub 20, 2014 13:33

diky za info...
no s tema prstama doktori si moc nevi rady...mam za sebou uz kdejaky vysetreni a furt vi prd...nejspis me nakonec ceka lumbalka,z cehoz samozrejme jasam radosti :-/

kazdopadne dik za info..zas na ebay nemas zaruku 2 roky...holt se musi clovek rozhodnout no...hmmmm
Today is a really good day for somebody else to die..
Time is the best teacher. Unfortunately it kills all its students.
Memories fade, but a google search never forgets.
Friends are just enemies you haven't met yet.
Uživatelský avatar
rebi
účastník
účastník
 
Příspěvky: 838
Registrován: úte dub 7, 2009 18:04

Re: Beh naboso

Příspěvekod lara » ned dub 20, 2014 16:31

taky chodím co nejvíc to jde v barefootech a řekla bych, že to prospívá tělu celkově. narovnáš se, líp našlapuješ (šetrněji) a co se klenby týče, tak se krásně vytvaruje a svalstvo chodidla posílí. mám pocit, že zapojuji do chůze i více prsty na nohou.
jestli ti to však k něčemu bude, těžko říct. :roll:
Cokoliv si umíš představit, toho lze i dosáhnout.
Uživatelský avatar
lara
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2226
Registrován: pát bře 20, 2009 20:26
Bydliště: Beskydy :-)


Re: Beh naboso

Příspěvekod lara » ned dub 20, 2014 18:15

@wawrik: to zjistím teď v Nepálu. :roll:
ale vážně, určitě přechod z "bosé" boty do pohorek je znát. osobně, ze začátku "hledám" stabilitu, mám dojem, že v pohorkách neumím chodit, oproti vnímavému chození naboso si připadám, že mám nohy jak ve svěráku. v pohorkách prostě nic necítíš.

abych to ještě vysvětlila, občas chodím i v jiných botách a občas si ty pohorky musím ještě obout, takže moje nohy jsou přivyklé bosému chození i chození v normálních botách, ale ten přechod je znát. ze začátku chodím vždycky jak blázen! nejistě. ale zatím si rychle dokážu zvyknout na danou botu.

chození v minimalistických botkách je návykové, je to úžasné, máš z toho skvělý pocit, ale do hor si ještě pořád prostě beru pohorky. :wink:
Cokoliv si umíš představit, toho lze i dosáhnout.
Uživatelský avatar
lara
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2226
Registrován: pát bře 20, 2009 20:26
Bydliště: Beskydy :-)

Re: Beh naboso

Příspěvekod Sirkka » ned dub 20, 2014 19:03

No vidíte a já bych řekla, že pokud není noha víceméně zdravá, tak není dobré chodit v barefootech. Noha by měla mít aspoň nějaký základ, správný postoj. Když ho nemá, tak si najednou těžko rozpomene, jak má vlastně správně fungovat. Spíš bych začala posilováním a cvičením, než hned nazout barefooty.

Rebi, a zkoušel si přímo podiatra (doktor přes nohy)?
Uživatelský avatar
Sirkka
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2217
Registrován: pát dub 11, 2008 20:21
Bydliště: Praha a Vysočina

Re: Beh naboso

Příspěvekod pavproch » ned dub 20, 2014 19:26

svátky nesvátky , prostě musím.

minimalistická obuv je 3.14čovina vymyslená marketoidama, které prostě nemůže fungovat..... tady u nás v civilizovaným světě, kde už nějakou tu tisícovku let chodíme v botech a tělo tomu už přizpůsobilo svou konstrukci... u nějakýho černouška z džungle co už několi milionu let musí utíkat naboso před levem, aby ho nesežral, by to fungovat mohlo, u nás už ne.

a dyž si budete těmahle hokus-pokusama s vlastním tělem zahrávat, ono vám to na starý kolena vrátí aji s úrokama... ale kdo sce kam, až se ucho utrhne.... :wink:

a vůbec vlastně, jaký svátky, šak černoprdelníci způsobili v dějinách lidstva daleko největší zvěrstva vůbec, adolf i josif byli proti nim naprostí břídilové... takže žádný sfátky, prostě o jeden den delší víkend přeju... :twisted:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Beh naboso

Příspěvekod ratel » ned dub 20, 2014 19:48

sice boso neběhám ale docela na to věřím a až překonám tu ostruhu tak začnu, sandále už mám a mám štěstí že vyběhnu z baráku a po 100 m su v lese :P

párkrát jsem šel boso víc , než 5 km - třeba Skřítek - Jelení studánka a z5. Příjemný pocit. Když jsem se pak obul do pohorek, bylo to takové divné...

mám jednoho kamaráda co si dorasoval nohy horskými běhy v keckách a pak nemohl ani běžkovat ani běhat, ted behá v homemade sandálech a je ok ( samozřejmě ne jako zamlada ale funguje i oproti názorům doktorů )

párkrát jsem taky šel ve skialpech nebo zimních pohorách x km po tvrdé cestě a pak mě týden bolely nohy, kdybych šel boso tak si určitě nepohorším

jasně, ten marketing tam je, ale kde není dneska ? proč potřebujeme furt lepčí kola, ski a hadry ?
u bosoběhu si navíc asi spousta lidí ty sandále šije sama tak jakýpak marketing , leda na kožu, nitě a podrážky....
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Beh naboso

Příspěvekod pavproch » ned dub 20, 2014 20:03

já nemám nic proti temu ulevit haxnám tím, že vyzuju pohory nebo lyžáky a nazuju inov8 (a zhusta arád to takle činím) ale nechápu jak někdo barefoot předkládá ostatním jako jediné možné obutí, protože to je přece nejlepší objev lidských dějinách minimálně od vynálezu kola.... btw, imho jakákoli chůze či běh na delší vzdálenost bez aspoň 2.5cm měkké pěnové PuR pod patou je ničením kloubů a organismu vůbec
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28324
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Beh naboso

Příspěvekod ratel » ned dub 20, 2014 20:15

pavproch píše: nechápu jak někdo barefoot předkládá ostatním jako jediné možné obutí, protože to je přece nejlepší objev lidských dějinách minimálně od vynálezu kola.... btw, imho jakákoli chůze či běh na delší vzdálenost bez aspoň 2.5cm měkké pěnové PuR pod patou je ničením kloubů a organismu vůbec


jasně, fundamentalismus je nebezpečný vždycky

ale na druhé straně jsem někde četl že právě extra měkké podrážky ničí nebo potlačují přirozenou vlastnost nohy tlumit nárazy na tvrdém povrchu

a kolik let chodí člověčenstvo boso a kolik v botách ?

jak se jmenuje ten odborník na nohy - pedolog, pedagog, pedofil či jak ? Je tu nějaký a co na to říká ?
Uživatelský avatar
ratel
účastník
účastník
 
Příspěvky: 638
Registrován: ned led 5, 2014 21:48
Bydliště: pod Ondřejníkem

Re: Beh naboso

Příspěvekod kajakrylova1 » ned dub 20, 2014 22:44

Beh na boso musim někdy vyzkoušet. Zatímj jsem zkoušela cvičit jen podle těchto stránek a vyhovuje mi to (:

<trapny_pokus_o_spam_smazan> Nektera temata pritahuji spamery jak mucholapka. Tohle vlastne bylo spamerem/spamerkou i zalozeno. Ale zaregistrovat se kvuli spamovani o Velikonocich v nedeli pred pulnoci... :roll: #-o mike
kajakrylova1
nováček
nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned dub 20, 2014 22:41

Re: Beh naboso

Příspěvekod Praded » ned dub 20, 2014 23:55

pavproch píše:svátky nesvátky , prostě musím.

minimalistická obuv je 3.14čovina vymyslená marketoidama, které prostě nemůže fungovat..... tady u nás v civilizovaným světě, kde už nějakou tu tisícovku let chodíme v botech a tělo tomu už přizpůsobilo svou konstrukci... u nějakýho černouška z džungle co už několi milionu let musí utíkat naboso před levem, aby ho nesežral, by to fungovat mohlo, u nás už ne.


Nejakou tu tisicovku? No jasne, ale v jakych. Mely mekou kozenou podrazku a maximalne neco slamy v botech, jinak se nosily max sandale. Klasicka bota je v sirsim meritku zalezitost minuleho stoleti. Boty mely nulovy sklon pata spicka a tlumeni..no, nebylo.

Nerad bych, aby jednu 3,14covinu nahrazovala jeste vetsi ..covina.

Sam preferuji low drop boty a beham jak bosky, tak ultra v botach, co maji treba centimetrove tlumeni. Staci mi to, je to otazka osobni preference a citu. Behat bos a v botach.. to je jako sex bez ochrany nebo s.. velky rozdil :-)
Praded
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: stř kvě 9, 2007 21:19
Bydliště: Planet Earth

Re: Beh naboso

Příspěvekod mike » pon dub 21, 2014 0:18

Nezapomen na Otziho, ten mel ledovcove pohory ;-)

Jasne, jeste mi praprapredkove chodili na Valassku do skoly bosky. Navic pochybuju, ze by se anatomie nohy zmenila i po tisici letech noseni. Problem spis bude v tom, ze moderni clovek chodi v botach odmala a nohy se tomu prizpusobi jak vyrusta.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Beh naboso

Příspěvekod Praded » stř dub 23, 2014 19:20

Miku, sám si odpovídáš.

Bavíme se o evoluci trvající tisíce let a deformaci v délce věku průměrného čtenáře outdoorfora. Trošku nepoměr. Noha je pořád jen soustava svalů, šlach a kostí, takže nic, co by se nedalo přeučit a vytrénovat.
Plochá noha a propadlá klenba je přesně důsledek deformace nošení bot, kdy svaly ochably a tak se klenba hroutí. Přírodní národy něco jako propadlou klenbu neznají.

Myslím, že Oodoow a další jsou skvělým příkladem, že to jde. Jen to nebude hned, noha si bude zvykat třeba dva roky.
Praded
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: stř kvě 9, 2007 21:19
Bydliště: Planet Earth

Re: Beh naboso

Příspěvekod Kuba Turek » čtv dub 24, 2014 16:42

Já Ti teda nevim, ja misto běžení rači sjíždím, splouvám, bikuju anebo v nejhoršim koloběham, ale Renda se zbláznil a běhá naboso. A ještě k tomu s nějakým lékařským dohledem. Viz jeho série článků z reálnou zkušeností: http://www.horydoly.cz/bezci.html
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Příspěvekod Praded » čtv dub 24, 2014 20:00

Jiste, kazdemu co jeho jest.

Renda beha pod dohledem Julka Patakyho, coz v zadnem pripade neni doktor, ale reflexni terapeut. A i kdyby byla reflexka sebevetsi paveda, to ze Julek uz roky uspesne beha prazsky maraton i pulmarston je vcelku dobra praxe pro jeho teorii. Ta je vicemene shodna s tim co se pise v Born to run, akorat Julek to rika uz pres 20 let.
Praded
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: stř kvě 9, 2007 21:19
Bydliště: Planet Earth

Re:

Příspěvekod Kuba Turek » pát dub 25, 2014 10:10

Oni taky černoši na náhorních planinách, Indiáni v prériích a levitující Tibeťani už takhle bosky mažou své neuvěřitelné trasy už spoustu let. zzzz
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Barefoot running