Ultramaratony

vše kolem tréningu, stravě, zátěži apod.

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Ultramaratony

Příspěvekod timo » pon bře 17, 2014 22:39

Ahoj. Nenašel jsem vhodnou kategorii, tak jsem to prdnul tady.
Začátkem května mě čeká první závod - Jesenická stovka. Co se týče běhu, tak nejsem úplný zelenáč. Běhám x let, ale systematicky (dalo by se to považovat za trénink) posledního 3/4 roku. Týdně naběhám 30km, někdy víc. Běhat už snad umím:) Bydlím v Brně, ale i tady se dají běhat krásné trasy s nezanedbatelným převýšením. Asfalt mě nebaví a tak většinou běhám v lese po úzkých, členitých stezkách a do kopce. To mě baví:)
Několik akcí na 100+ km jsem pěšmo absolvoval. 5bv, přežití, vokolo Brna... Takže vím do čeho jdu. Fyzicky i psychicky na to mám a navíc nemám ambice lámat rekordy. Limit jsem si dal 14h.
Zajímají mě spíš praktický zkušenosti a rady Ultras:).
Jak se nejlíp připravit? Běhat co se do mě vejde nebo si vytvořit sofistikovaný tréninkový plán? Jakou zvolit taktiku? Co během závodu jíst? Co sebou brát a co ne? Jak se nejlíp oblíct?
Budu rád za jakýkoliv praktický rady.
Když už nemůžeš, tak přidej.
Uživatelský avatar
timo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 229
Registrován: ned úno 14, 2010 17:25
Bydliště: Brno

Příspěvekod Praded » úte bře 18, 2014 1:27

Za kolik mas maraton?
Praded
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: stř kvě 9, 2007 21:19
Bydliště: Planet Earth

Re: Ultramaratony

Příspěvekod Volovec » úte bře 18, 2014 7:05

30 km tydne na to, abys "ubehl" v kuse 100 km je dle meho nazoru malo.
Ja jsem dal loni maraton za 2:41 a v plnem treninkovem zatizeni byly tydenni davky 100-120 km.
Jeste se to da srovnat s ironmanem - tam mam cas 10:30 s treninkovymi davkami na urovni cca 15 hod tydne.
Volovec
Uživatelský avatar
Volovec
účastník
účastník
 
Příspěvky: 433
Registrován: pon úno 5, 2007 16:54
Bydliště: Vysočina

Příspěvekod Praded » úte bře 18, 2014 21:01

Jinak k tvym otazkam. Kazdy zavod miva seznam povinne vybavy. Obleceni ber dle pocasi, hlavne nahradni ponozky.
Jidlo - to je individualni, Dan Oralek, nas nejlepsi ultra s@ere a zvraci po vsem. Nekdo pije kolu, nekdo jontaky.

K ultra se clovek dostane postupne a vi, co mu funguje. Z tveho dotazu je zrejme, ze moc netusis do ceho jdes(jit stovku a bezet stovku jsou dve ruzne veci), tak nezbyva nez ti poprat hodne stesti.

Ale minimalne si zkus ubehnout treninkove treba tech 60-70km v kuse s plnou polni. A jak psal Volovec, pod 100km tydne nema moc cenu snit o ultra.
Praded
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: stř kvě 9, 2007 21:19
Bydliště: Planet Earth

Re: Ultramaratony

Příspěvekod mitau » úte bře 18, 2014 21:56

Narozdíl od ostatních bych tě až tak neodrazoval. Věřím, že po pár akcí typu 5bv apod. už člověk nějakou zkušenost má. Navíc i tam jsi dost možná alespoň kopce sbíhal a nebyla to až taková turistika. Ono "pěšmo" může znamenat leccos.
Souhlasím, že 30km/týden je celkem málo a bylo by dobré to trochu navýšit. Mě se nejvíce osvědčilo občas běžet do/ze školy nebo po městě. Při pomalém klusu s batohem si na to tělo zvykne jako na něco normálního a ani ti to potom nepřijde, že toho dost naběháš. Navíc ve městě je běh skoro stejně rychlý jako jiné způsoby dopravy. Pokud je problém se zpocením se, běhej cestou domů (pozor, večer se člověku ale dost často už nechce).
Z hlediska jídla se mi hodně osvědčila kola, oblečení je fakt hodně individuální a souvisí i s tím, nakolik se spolehneš na dobrou předpověď.
Nejlepší strategie je podle mě najít si zkušeného parťáka - prostě se připojit k někomu, kdo ti vyhovuje rychlostí (i stylem běhu - tj. např. kdy přechází do chůze apod.). Na ultra je prostě ta hlava nejdůležitější a bez parťáka je to mnohem těžší.
Souhlasím s Pradědem, aby sis zkusil, co takový dlouhý běh opravdu obnáší a co ti dělá problémy. Určitě v okolí Brna namapuješ nějaký pěkný okruh a výlet to bude pěkný. Inspirací ti může být třeba Brněnský masakr, ale to má asi až zbytečně drsný profil :-)
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1218
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Ultramaratony

Příspěvekod oodoow » úte bře 18, 2014 22:01

Čau, jestli jsi dal 5BV, tak dáš i tohle, ta trasa vypadá celkem jednoduše, za 14 hodin nebudeš muset běžet pořád, jen to nějak rozumně střídat a hlavně se nesmíš nikde moc zastavovat.
K těm otázkám:
Příprava nejlíp delšíma víkendovejma výběhama, prostě na pohodu, pomalu a dlouho.
Taktiku určitě tak, že ze první půlku pomaleji a pak, když budou síly tak zrychlit, hlavně se hnedka ze startu nezničit a neběžet naplno, i když se může zdát, že to třeba jde ze začátku samo. Do kopců určitě neběhej, ty stačí vyjít rychlou chůzí, taky si tím běžecké svaly odpočinou a zapojíš zase jiné. Z kopce dolů taky nejlíp pohodově, aby se kolena a stehna moc nezničila. Prostě žádný rychlý seběhy, tím získáš pár vteřin a riskuješ, že si odděláš kolena a ke konci už budeš pajdat. :)
Jídlo je dost individuální, já si třeba teďka beru s sebou často parmazán, chce to střídat sladké a slané a jíst pravidelně. Nejsou tam žádné občerstovačky, tak se aspoň vyhneš tomu, že nebudeš dlouho jíst a na občerstvovačce se nacpeš. Nejlepší je fakt si něco kousnout tak každou půlhodinku.
S sebou toho ber co nejmíň, hlavně dost jídla a nějakou záložní vrstvu, kdyby ses už nemohl zahřát během, taky bych vzal alufólii pro všecky případy. Hlavně bych si ale vzal gps s nahranou trasou, ušetří to spoustu nervů a času, hlavně v noci, kdy člověk kolikrát vůbec neví kde je a pořád se zastavovat a zkoumat mapu je opruz, na gps stačí mrknout a víš.
Oblečení si většinou beru elasťáky a nějaký funkční triko s dlouhým rukávem. Na to třeba triko s krátkým, pokud by to nestačilo a do batohu nějakou lehkou záložní bundu, kdyby se počastí fakt pokazilo. Náhradní ponožky třeba já nikdy neberu, je mi i celkem jedno, že mám v botách mokro, ale je to dost individuální, hodně lidí ponožky převléká. Hlavně pak namazat všecko, co se může třít, vazelinou nebo něčím takovým, vlk je dost nepříjemný problém. :twisted:
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3099
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Ultramaratony

Příspěvekod timo » úte bře 18, 2014 23:58

Ahoj. Díky všem za odpovědi.
Za poslední měsíc běhám 50 týdně, ale víc prostě nemám šanci naběhat. Ne kvůli fyzičce ale času. Paralelně totiž jedu i lezecký trénink. Běhám 4 dny v pracovním týdnu 2x delší výběh a 2x kratší. Víkendy jsou zabitý, jelikož jsem na skalách nebo v horách. Čas na maratonu nevím, jelikož jsem ho nikdy neběžel:).
Nemám ambice trhat rekordy. Pokud uvážím 14 hodin a odečtu max hodinu a půl na přestávky, bloudění... tak je to 8km/hod. To je relativně mírné tempo.
Parťáka na závod nemám a ani mít nebudu. Jediný kamarád, který tohle běhá není zdravotně ok. To mi ale nevadí. Z hor jsem zvyklý zvládat psychickou i fyzickou zátěž. Někdy lezu sólo a to je dobrá škola. Navíc během závodu člověk nebývá sám.
Co se týče jídla a pití, tak při zátěži funguju na ionťáku, multiminerálu, musli, sójových a energy tyčinkách a sušeném ovoci s oříšky. Na tom asi nic měnit nebudu. Zvažuju gely (nemám odzkoušeno) a určitě něco slaného s tukem a bílkovinami - jerky nebo sýr.
Jsem zásadový minimalista, takže se nebojím, že bych toho bral zbytečně moc. Hodím tady ke kritice gear list. GPSku nemám, ale snad vypůjčím. Jaký je váš názor na hůlky?
Vlka jsem naštěstí při žádné takové akci nepotkal:)
Když už nemůžeš, tak přidej.
Uživatelský avatar
timo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 229
Registrován: ned úno 14, 2010 17:25
Bydliště: Brno

Re: Ultramaratony

Příspěvekod mitau » stř bře 19, 2014 0:35

50km/týden je už celkem dobrá kilometráž, hned to zní líp než 30 :D
Parťákem jsem ani nemyslel kamaráda, ale náhodného spoluběžce. Jednou jsem se tak přidal na "společenském 24 hodinovém pochodu" k pár pánům a z pohodové vycházky se stal 130km pochod, kde jsme minimálně prvních 70 km drželi tempo nad 7km/hod. (dál záznamy nesahají). Bez nich bych určitě takové tempo nerdžel.
GPSku určitě ber (pozor, abys měl dost baterií), koukání do mapy otravuje a hlavně když si nejsi jistý, jestli nejdeš špatně, tak oddaluješ vytahování mapy. Jsou to zbytečné nervy a v horším případě zbytečné kilometry.
S hůlkami neporadím, sám o nich na dlouhé akce uvažuju, ale nemám s nimi zkušenosti. Pokud by ses pro ně rozhodl, chtělo by se to s nimi alespoň párkrát projít, aby sis na ně zvykl. Většina lidí by je ale asi doporučila vzít.
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1218
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Ultramaratony

Příspěvekod lara » stř bře 19, 2014 8:01

pokud zvažuješ gely, tak bych je radši taky zkusila už před závodem, někomu z nich může být špatně. :roll:
osobně bych je doporučila, ovšem nemělo by jich být moc. dobrý je i obyčejný banán - slušný zdroj energie a drasílku proti křečím
hůlky, to by asi taky chtělo vyzkoušet, jak by se ti s nima běhalo a podle pocitu se rozhodnout. ovšem při tvé kondici a celkovém převýšení si myslím, že jsou pro tebe zbytečné. :wink:

a jinak ti přeju hodně zdaru! *
Cokoliv si umíš představit, toho lze i dosáhnout.
Uživatelský avatar
lara
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2226
Registrován: pát bře 20, 2009 20:26
Bydliště: Beskydy :-)

Příspěvekod Praded » stř bře 19, 2014 19:17

Do kvetna toho uz moc nenatrenujes, uz nema cenu zasadne navysovat kilometraz, ale zkus par delsich vybehu s batohem a vybavou, minimalne at si to odzkousis. Jak obleceni, tak ty gely a piti. Delsi vybeh tak v maratonske vzdalenosti. Nejlepe kopcovity teren(test hulek), at je ta zatez jeste vetsi.
Praded
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: stř kvě 9, 2007 21:19
Bydliště: Planet Earth

Příspěvekod Praded » čtv kvě 22, 2014 18:54

Jak jsi dopadl, timo?
Praded
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: stř kvě 9, 2007 21:19
Bydliště: Planet Earth


Zpět na Tréning a strava