Nepoctivy prodejce

outdoorové a sportovní vybavení

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Nepoctivy prodejce

Příspěvekod slezacekm » čtv zář 27, 2018 19:26

Zacalo to celkem nevinne. Zajimavy inzerat, zajimava cena, fotky nevypadaly produktove. Prodejce komunikoval cile pres sms. Klasicka platba predem na ucet (jsme prece lidi poctivi). Penize jsem poslal a tim to skoncilo (1500). Telefon nebral, na sms neodpovidal. Konec prvniho dejstvi.

Po nejake dobe jsem si vsiml zminky o nepoctivem prodejci zde na OF, domluvili jsme se spolu na spolecnem postupu s tim, ze oba podame trestni oznameni. Bohuzel castka byla stale pod 5000. Nelenil jsem a napsal inzerat do nekolika skupin na FB s tim, ze nekoho hledam. Po nejake dobe se ozval dalsi podvedeny, s jehoz castkou jsme meli 5000. Dohodli jsme se, ze hromadne podame TO. Zasel jsem na policii, vse jsme sepsali, predal jsme jim kopii zprav, provedenou platbu z meho uctu. Mel jsem jmeno, adresu, cislo uctu. TO jsme podali dva, treti nestihal. Konec druheho dejstvi.

Po nejake dobe dosel email od policie, ze ho budou vyslychat. Par dni na to dosla sms od prodejce s tim, ze vsechny penize vrati na ucet, coz se taky do dvou dnu stalo. Ostatni dva je maji zpet take. Konec.

Treba to ostatnim pomuze jako navod.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Nepoctivy prodejce

Příspěvekod Stani » čtv zář 27, 2018 20:22

Zaregistroval som tu správy o tomto predajcovi, vidím, že to nakoniec dobre dopadlo. Dobrá práca.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Nepoctivy prodejce

Příspěvekod tocak » sob říj 27, 2018 17:29

Ahoj outdooráci příběh od mne.

Začlo to nevinně, našel jsem si inzerat na bundu od Tilaku. Inzerat byl na bazoši, otudoorforu i sbazaru. Říkam si prodejce se toho chce rychle zbavit. Měl jsem zájem o bundu 2000,- a mikinu cca 1500,- chtěl jsem oboje dohromady a případnou slevu. Prodejce mi napsal, že mikinu už nemá. OK beru jen budnu, on z Brna já Hradec pošta a jasná platba předem. Nakoupil jsem takto bez problému už snad 1000x. Fotky produktu byly reálné, profil uživatele vypadal také věrohodně, jeho email ani telefon měl v google záznam u nějaké firmy a žádne negativní recenze. Posílám peníze, prodejce obratem píše, že zboží zasílá hned druhý den, protože poté odjiždí do zahraničí. Píši mu o podací číslo, žádná reakce, týden nic nepřišlo. Píšu, volám žádná reakce, 14dní píšu na OF zjištuji, že od něj nakoupil i někdo jiný, nejsem v tom sám.

Kontaktuji bazoš zdali může zaslat email všem uživatelům, kteří odpoveděli tomuto prodejci. Bazoš takovéto služby neposkytuje, jedná pouze s policíí. Vystavuji inzerát, aby se ozvali lidé co od prodejce nakoupili. Bazoš blokuje inzerát s tím, že se to nemůže, mohu pouze vložit hodnocení prodejce, které je vázáno na email a telefon. Prodejce nyní již nemá nic vystaveného, takže se toto hondocení nikomu nezobrazí a pokud vystaví pod jiným emailem nikdo to nepozná.

Mezitím prodejce má ještě další inzerát, piši mu email z jiného účtu, že mám zájem. Domluvám osobní odběr dalšího zboží, domlouváme se přes SMS chci mu zavolat, on cizí čísla nebere, posílam mu dopředu číslo, ze kterého chci volat po dvou dnech se dovolám, hovor si nahrávám a hraji, že mám zájem o předmět a chci pro něj dorazit osobně, že jsem z Brna. Nakonec na něj vybalím proč podvádí a zboží nezasílá, chvili tvrdí, že jde o omyl a nakonec hovor pokládá. Už je mi jasné, že jde o podvod. Poté příjde SMS, že má problémy a vše zaplatí do týdne. Píši, že to chápu jestli má problémy a bude komunikovat vysvětlí o co jde nemám problém na zaslání peněz zpět počkat. Nekomunikuje, podáváme trestní oznámení.

Na policii chtějí vědet, kde bylo podáno první trestní oznámení na tohoto pachatele, že daný případ řeší polici v místě kdy bylo první podaní. Donesl jsem vytisklé podklady sms a emaily výpis z účtu cca 1,5h stráveno na policii. Pro spáchání trestného činu musí částka přesáhnout 5tisíc jsme dohromady 3 a je to přes 5tisíc.

Cca za 3týdny se prodejce ozývá, že peníze zasílá zpět ať stáhneme TO.
Stavuji se na policii, že chci stáhnout TO, policista kouká a moc nechápe asi se to nestává. Když se vrátí říká, že TO může zrušit jen jeho kolega co tam bude ve čtvrtek, že mám zavolat. Volám ve čtvrtek, kolega je v terénu, nechají mu vzkaz, že se ozve. Nikdo se neozývá posílám žádost o zrušení emailem na email daného okrsku, žádna reakce.
Od polcie mi přichází papír, že případ byl odložen :)

Strávil jsem cca 15-20h okolo tohoto kolotoče kvůli 2tisícům. Dělal jsem to z důvodu, aby takových nepoctivých prodejců bylo méně a došlo na spravedlnost, v úspěch jsem moc neveřil, ale neudělat nic jen nahrává podvodníkům.

Chtěl bych poděkovat za spolupráci slezacekm a mike.
Vědět, že v tom nejsem sám mě dokopávalo dělat pro to něco víc.
Snad to někomu pomůže jako návod co může dělat.

Přeju co nejvíc pohodových nákupů nejen na OF.
tocak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: ned úno 23, 2014 10:08

Re: Nepoctivy prodejce

Příspěvekod PaKo » sob říj 27, 2018 18:21

Bylo by super zveřejnit kompletní profil tohoto podvodníka - jméno, telefonní čísla, emaily, bydliště.... jebat ochranu osobnosti...
PaKo
 

Re: Nepoctivy prodejce

Příspěvekod tocak » sob říj 27, 2018 18:25

PaKo píše:Bylo by super zveřejnit kompletní profil tohoto podvodníka - jméno, telefonní čísla, emaily, bydliště.... jebat ochranu osobnosti...


V dnešní době GDPR atd si bohužel dovedu představot, že tě za to někdo zažaluje :(
Tady je moje recenze z Bazoše.
https://www.bazos.cz/moje-inzeraty.php?mail=petr.hamalak%40gmail.com&telefon=&Submit=Vypsat+inzer%C3%A1ty
tocak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: ned úno 23, 2014 10:08

Re: Nepoctivy prodejce

Příspěvekod Stani » sob říj 27, 2018 18:28

Predpokladám, že oznámenie si stiahol, až keď si mal peniaze vrátené späť na účte. A prečo si ho vlastne stiahol? Bude existovať pod iným mailom, nové tel. číslo, použije účet nejakého kumpána a jede sa dál... :(
Naposledy upravil Stani dne sob říj 27, 2018 18:30, celkově upraveno 1
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Nepoctivy prodejce

Příspěvekod tocak » sob říj 27, 2018 18:29

Stani píše:Predpokladám, že oznámenie si stiahol, až keď si mal peniaze vrátené späť na účte.

Ano přesně tak, když jsem měl info i od kolegy, že to má zpět.
tocak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: ned úno 23, 2014 10:08

Re: Nepoctivy prodejce

Příspěvekod Stani » sob říj 27, 2018 18:31

Pardon, medzitým ako si odpovedal, som ešte doplnil príspevok - viď hore.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Nepoctivy prodejce

Příspěvekod tocak » sob říj 27, 2018 18:41

Stani píše:Pardon, medzitým ako si odpovedal, som ešte doplnil príspevok - viď hore.

Pokud na někoho podáš TO a už není naplněna podstata proč si ho podal mělo by se stáhnout, nebo by to policie měla po vyslechnutí a podání vysvětlení a dukazů druhé strany uzavřít jako vyřešené. Takto to vidím, podával jsem to poprvé možná je to jinak.
tocak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: ned úno 23, 2014 10:08

Re: Nepoctivy prodejce

Příspěvekod Stani » sob říj 27, 2018 18:57

Myslím, že trestné oznámenie sa ani nedá stiahnuť. Podaním dávaš súhlas na jeho prešetrenie.,alebo stíhanie, či ako to je, ale dá sa aj tvojím súhlasom stíhanie prerušiť = políciou zaslaná odpoveď odložené (čo je v podstate v rovnakom výsledku :) ). Ale nie som v tom zbehlý, kľudne ma opravte.

Mne šlo o to, či by to aj nemalo nejaký väčší efekt, že bude normálne prešetrovaný, ako to takto "ututlať", zvlášť, ak podvádza úmyselne a viacerých. Keby to bolo v rámci rodiny, známych, pochopil by som to stiahnutie oznámenia, ale takto...vytiahne tú formulku v akej je zložitej životnej situácii a pošle peniaze naspäť, ak sa stiahne oznámenie.

No hlavne, že máte peniaze naspäť.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Nepoctivy prodejce

Příspěvekod tocak » sob říj 27, 2018 20:27

Já to chápal tak, že by policie došla ke stejnému závěru v případě jeho prokazatelně vrácených peněz a TO by stáhli. I tak doufám, že když se TO stáhne, tak mu vroubek, že na něj někdy bylo podáno stále zůstává.
tocak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: ned úno 23, 2014 10:08

Nepoctivy prodejce

Příspěvekod Kjuba » sob říj 27, 2018 21:54

Hmm, prima příběh, ale nechápu 2 věci:

1. Proč jsi stahoval TO? Evidentně se chtěl a dopustil podvodu. Naplnil skutkovou podstatu trestneho činu podvodu. Že si to pak potom, co jsi ho Ty nebo policie našla, rozmyslel a chce peníze vrátit není pro mě argument. Ukradnu Ti auto, nechám se pak policií najít a řeknu jim, že Ti ho vracím. Bude to snad znamenat, že se případ odloží, protože nedošlo k naplnění skutkové podstaty?

2. Jaký vroubek máš na mysli? Nikde nic takového samozřejmě mít nebude. To, že na Tebe někdo dá TO, a to je pak staženo není důvod nikam zaznamenávat. Například do trestního rejstříku. Máme snad presumpci neviny, ne? A dokud není dotyčný pravomocně odsouzen, tak se na něho pohlíží jako na netrestaného.

Já osobně bych se s úsměvem vykašlal na 2 tisíce od něj. Nechal bych to odsoudit (za nějakou podmínku). Utrpěnou škodu (peníze) bych zažaloval a nechal si je vyplatit. Potom by měl ten "vroubek" v podobě záznamu v TR.
Kjuba
účastník
účastník
 
Příspěvky: 817
Registrován: úte dub 29, 2014 20:49
User is Online!

Re: Nepoctivy prodejce

Příspěvekod mike » sob říj 27, 2018 23:39

@Kjuba: souhlas s obema body. Ja ale nechapu jinou vec. Co cekal? Ze se na to lidi vykaslou a ty penize mu nechaji? Kdyby se aspon pokousel nejak maskovat, ale takhle primitivni podvod a jeste kvuli par tisicum?

Doufejme, ze byl aspon u vyslechu a to ho vystrasilo natolik, ze priste uz se o nic podobneho nepokusi.

Nejhorsi je na tom tohle:
tocak píše:Strávil jsem cca 15-20h okolo tohoto kolotoče kvůli 2tisícům.

Kdyby TO stazeno nebylo, bylo by mozne vymahat i skodu za ztraceny cas? Ta je vyssi, nez ta puvodni.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nepoctivy prodejce

Příspěvekod Stani » ned říj 28, 2018 0:08

Mňa ešte prekvapuje to, že tou fintou tocak odhalí možný ďalší podvod a potom to takto "zaklincuje". I keď varovný oznam na bazoši je, ale on si zmení mail, telefón atd, kto z budúcich kupcov zistí, že ide o toho istého? Netvrdím, že po skončení vyšetrovania a udelení trestu, by v tom nepokračoval, ale to už je iné, lebo sa mu to už v registri zberá.

Podvodník zrejme počíta s tým, že pri týchto sumách to podvedený dokonca hodí za hlavu. Možno to takto robil skôr a pri nižších sumách, tu to fukol pri vyšších a prepískol.
Stani
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1324
Registrován: pát lis 27, 2009 16:16

Re: Nepoctivy prodejce

Příspěvekod tocak » ned říj 28, 2018 8:35

V té fintě šlo o položku za 200Kč síťový POE injektor, kde jsem dojednal osobní odběr. Otázkou je zdali by mi to zboží prodal, nebo co by se při osobním odběru dělo... Osobně to na mě působilo opravdu jako úplný amatérismus, nebo musel mít prodejce opravdu nějaké finanční problémy. Adresa pro osobní odběr byla správná, ČÚ kam se posílaly peníze bylo také na jeho jméno. Zároveň jsem chtěl koupit položky za 3500,- a on mi napsal, že tu první už nemá, že prodá pouze bundu za 2000,- což v případě podvodníka by napsal, že prodá vše a měl by víc peněz.

Težko říci co za tím bylo, možná opravdu jen podvod a bude takto podvádět dále. Já se nechal obměkčit příběhem, že má problémy. Na špatnou cestu se dá sestoupit celkem snadno a už se to veze. Když měl snahu to vrátit, i když až po kontaktu s policí stáhl jsem TO s vidinou, že si z toho odnesl ponaučení. Jaká je skutečnost netuším.

@Kjuba:
Ad. 1. Ano zde jsem se domníval, že pokud policie při přešetření dojde k tomu, že on poslal peníze zpět, já to potvrdím bude případa odložen a dopadne to stejně, jako když já TO stáhnu. V analogii s autem to vypadá směšně.

Ad. 2. Tady máš určitě pravdu a nenapadlo mě to.
tocak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: ned úno 23, 2014 10:08

Re: Nepoctivy prodejce

Příspěvekod slezacekm » ned říj 28, 2018 9:27

ja jsem byl ten, kdo TO podal jako prvni a k nemu se potom odkazoval zbytek. po vraceni castky jsem mluvil s policistou a on mi rekl, ze zadne TO se stahovat nebude a ze proste dojde k prosetreni. ze me budou informovat.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Nepoctivy prodejce

Příspěvekod mike » ned říj 28, 2018 18:57

Tobe tedy neprislo, ze pripad byl odlozen?

tocak píše:Od polcie mi přichází papír, že případ byl odložen

Co tam bylo uvedeno jako duvod odlozeni?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nepoctivy prodejce

Příspěvekod slezacekm » ned říj 28, 2018 19:49

od policie jsem žádný papír nedostal a policista mi řekl, že to celé proběhne a dají mi vědět jak to dopadlo.
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Nepoctivy prodejce

Příspěvekod tocak » pon říj 29, 2018 17:27

Papír jsem dostal já.

Je tam uvedeno ... ,,Vám sděluji, že dne 29.09.2018 bylo Vaše oznámení v souladu s paragrafem 74 odst. 3 písm. b) zákona číslo 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich, odloženo, neboť není dáno podezření z přestupku. Pominou-li důvody odložení, věc se oznámí správnímu orgánu, nebude-li na místě věc vyřídit jinak.
tocak
nováček
nováček
 
Příspěvky: 92
Registrován: ned úno 23, 2014 10:08

Re: Nepoctivy prodejce

Příspěvekod mike » pon říj 29, 2018 17:58

He? Tohle mi nejak nedava smysl. Jakeho prestupku, kdyz jsi podal trestni oznameni? A jak to, ze neni podezreni?

Muze to nekdo z mistnich pravniku okomentovat?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49437
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Nepoctivy prodejce

Příspěvekod remy77 » úte říj 30, 2018 22:39

No evidentne ho policajti ojebali. Podal oznamenie ale nie o TC ale P.
A co sa tyka dovodov pre odlozenie, tych moze byt viac.
Napr.
Pri podvode ide o zavinenie umyselne. Tj. musi sa pachatelovi dokazat, ze konal v umysle inemu sposobit skodu podvodom. Napr. predaval bundu, ktoru nikdy nemal Ak by ale uviedol, ze tu bundu mal ale neposlal ju, lebo ju poskodil, stratil, ukradli mu ju a on ju preto neposlal (a najde si vyhovorku, ze preco este nevratil peniaze alebo o tom neupovedomil kupujuceho), umysel mu tak niekto tazko preukaze a bremeno dokazovania viny je na strane policie.
Subjektivna stranka skutku - zavinenie (umyselne, nedbanlivostne) je obligatorny znak a ak absentuje, nie su naplnene vsetky znaky skutkovej podstaty = nie je teda podozrenie z priestupku.
remy77
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1242
Registrován: úte dub 21, 2015 22:40

Re: Nepoctivy prodejce

Příspěvekod Lipon » úte říj 30, 2018 22:47

Tady zřejmě chybí pár střípků mozaiky, takže těžko cokoliv soudit.
Lipon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4918
Registrován: úte pro 7, 2004 9:25
Bydliště: furt něgde ...


Zpět na Prodám