přeprava kol vlakem a letadlem

pro ty co hledají informace o jednotlivých zemích

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

přeprava kol vlakem a letadlem

Příspěvekod aliq2 » pát čer 5, 2009 11:46

Zdravím všechny, na prázdniny te´d bych rád vyjel do Španělska na kole, a momentálně řeším, jak se dostat domů, jako nejvhodnější se mi jeví koupit jízdenku Inter rail, ale řeším co s kolem, proto bych se chtěl zeptat, jak je složité přepravovat kolo na takto dlouhé vzdálenosti vlakem (osobně si neumim představit jak do TGV přijdu s kolem). Jak je to asi cenově, někde jsem četl, že jízdenka pro kolo stojí skoro stejně jako jízdenka pro osobu, (fáma?) a prostě nějaké další informace, které by mi mohly být užitečné. Moc děkuju za vše. Pokud se to tu někde řešilo, omlouvám se, je tu fakt moc informací, zkoušel jsem i hledat. Takže předem díky.

upraven název vlákna - šíp
aliq2
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv kvě 7, 2009 13:02

Re: přeprava kol vlakem

Příspěvekod Ježo » pát čer 5, 2009 11:57

Kolo se dá, za poplatek, poslat i letadlem. Musíš mít speciální obal, objednat to předem, ale dá se to. Myslím, že to i vyjde i levněji.
... A Lotově ženě bylo přece řečeno, aby se neohlížela zpátky tam, kde všichni ti lidé žili a kde stávaly jejich domy. Ale ona se ohlédla, a já ji za to mám rád, neboť to bylo velice lidské. Obrátila se za to v solný sloup. Tak to chodí.

(Kurt Vonnegut: Jatka č. 5)
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Re: přeprava kol vlakem

Příspěvekod jiri69 » pát čer 5, 2009 12:00

Určitě záleží na výběru vlaku. Jsou vlaky, kde jsou zařazené vagóny určené na přepravu kol. My takto jedeme (2 dospělí, student 15 let, roční dcera zadarmo, ale s místenkou pro sebe) Praha - Csorna (Maďarsko), celkem (tuzemské jízdné, zahraniční jízdné, místenky, 3x kolo) jsme zaplatili něco málo přes 3 litry. Žádnou kartu atd. nemáme.
Nejlepší by bylo se informovat přímo na nádraží, kde prodávají jízdenky do/ze zahraničí.
jiri69
účastník
účastník
 
Příspěvky: 283
Registrován: čtv bře 19, 2009 9:39

Re: přeprava kol vlakem

Příspěvekod jedik » pát čer 5, 2009 12:52

Vlakem je to po Evropě směrem na západ s kolem dost drahé, resp. často se dostaneš na stejnou i nižší cenu letadlem.

Do TGV s kolem normálně můžeš (jel jsem jím s kolem), ale bacha na rezervace. Pokud už má někdo rezervované místo, tak prostě nejedeš. Rezervaci můžeš koupit přímo na nádraží. Do toho TGV, se kterým jsem jel já, se vlezly všehovšudy 2 kola (prostě dálkáč typu pendolino), takže nic moc.

Navíc při cestě vlakem s kolem počítej s četnými přestupy, protože nepřestupovat = vézt se dálovým vlakem = o dost víc peněz.

Ohledně ceny to není tak drastické, jak píšeš. Ale třeba v Německu zacvakáš za kolo 10 ojro (za celodenku myslím) a jinde to nebude jiné.
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: přeprava kol vlakem

Příspěvekod djx1 » pát čer 5, 2009 15:48

Proc se drkotat pres pulku Evropy vlakem, kdyz letadlem jsi doma za dve hodiny???

Zkus si najit nejaky let. Zjisti si, jake maji podminky pro prepravu kol. Dneska letecke spolecnosti zacinaji byt cyklistum nakloneni. Preprava kola je vetsinou za nejaky mirny poplatek. U nekterych spolecnosti si muzes koupit i jakousi "zakaznickou" kartu a pak mas prepravu sportovniho harampadi za mirny poplatek, pripadne zdarma (v tomhle je uzasny Air Berlin).
Vetsinou ti staci krabice na kolo, kterou sezenes pri ceste na letiste. Pripadne staci kolo (patricne slozene....natocena riditka, odmontovane pedaly, ....) jen omotat igelitem (sezenes u uklizecky na letisti) a obalit vycnivajici casti kola. To vse dukladne omotat izolepou. Spousta lidi takhle uz kolo prepravovalo.

Nejake info najdes tady
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: přeprava kol vlakem

Příspěvekod jedik » pát čer 5, 2009 16:17

Zase ale tím vlakem je to takové romantické :) A máš jistotu, že ti nepobouchají kolo, jak se to v letadle zcela normálně může stát a občas i stane.
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: přeprava kol vlakem

Příspěvekod agentw4c » pát čer 5, 2009 16:47

teda v Bavorsku jsem platil zatim pokazde 4 EURa za kolo
agentw4c
účastník
účastník
 
Příspěvky: 481
Registrován: stř úno 7, 2007 14:09

Re: přeprava kol vlakem

Příspěvekod jedik » pát čer 5, 2009 17:51

agentw4c píše:teda v Bavorsku jsem platil zatim pokazde 4 EURa za kolo

To je zvláštní, já jel taky přes Bavorsko a chtěli 10.
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: přeprava kol vlakem

Příspěvekod agentw4c » pát čer 5, 2009 19:19

no jezdim na BayernTicket, ze by mel na kolo slevu, mrknu na to, docela mne to zajima

tak si mel asi castecne pravdu (international)
http://www.bahn.de/p/view/service/fahrr ... ahme.shtml
agentw4c
účastník
účastník
 
Příspěvky: 481
Registrován: stř úno 7, 2007 14:09

Re: přeprava kol vlakem

Příspěvekod jedik » pát čer 5, 2009 19:38

agentw4c píše:no jezdim na BayernTicket, ze by mel na kolo slevu, mrknu na to, docela mne to zajima

tak si mel asi castecne pravdu (international)
http://www.bahn.de/p/view/service/fahrr ... ahme.shtml

Tak koukám, že jsme si se slečnou na okénku asi nerozuměli :) já ničím mezinárodním nejel, celou trasu nějakými obdobami našich rychlíků a na hraniční zastávce jsem přesedl do českého vlaku.
Jsou tiché jak ten černý bor, co kryje jejich hlavy sivé, to hřebeny jsou našich hor, to Beskydy jsou zádumčivé.
Uživatelský avatar
jedik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2878
Registrován: sob dub 21, 2007 16:53
Bydliště: Ostrava

Re: přeprava kol vlakem

Příspěvekod agentw4c » pát čer 5, 2009 21:20

no koukal jsem, ze je to tak trosku verarschung
agentw4c
účastník
účastník
 
Příspěvky: 481
Registrován: stř úno 7, 2007 14:09

Re: přeprava kol vlakem

Příspěvekod aliq2 » úte čer 9, 2009 20:05

tak dneska jsem byl v Brně v prodejně těch mezinárodních jízdenek a sama ta paní mi tam řekla, že to budu mít levnější letadlem.. :) takže je asi jasno. v každém případě díky za všechny rady!
aliq2
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv kvě 7, 2009 13:02

Re: přeprava kol vlakem v Rakousku

Příspěvekod kakos » stř čer 10, 2009 18:02

nechci zakladat nove vlakno, tak to prdnu sem - JAK S KOLEM VLAKEM V RAKOUSKU
potreboval bych nejaky informace, pripadne na co si dat pozor
vec se ma takhle - ceme jet z Vidne do Passau, ale jelikoz neumim "rakousky" a englictinou vladnu velice malo, tak aby nebyl nejaky problem
spoj sem si nasel, nadrazi snad taky najdu, ale jak s listkama? co koupit?(slevy atd.)jak nalozit kola?(muzem sami?)
zvazuju provest jednostranou komunikaci pomoci predkreslenych karticek :mrgreen: :mrgreen:
tak zatim predem dhyk za nejake vase pisani :D
"Hora nemůže být dobyta, jelikož to není nepřítel, může nám posloužit jen k tomu, abychom překonali sami sebe...."
A nejhorší smrt je z vyděšení - takže to berte s humorem, stejně z tohodle života nevyváznete živí.
Nová galérka
Starší výcvaky
kakos
účastník
účastník
 
Příspěvky: 642
Registrován: stř říj 3, 2007 19:47
Bydliště: 49°42'5"N, 17°4'32"E

Re: přeprava kol vlakem

Příspěvekod jiri69 » čtv čer 11, 2009 12:17

Letos právě budeme končit v Passau, pak chceme vlakem do Železné Rudy. Na internetu jsem ale našel fotky jedné bandy, jak jede německým vlakem ze Železné Rudy do Passau. Byl to takový motoráček, kde část vagonu byla vyhrazena pro kola. Tak věřím, že problém nebude.
jiri69
účastník
účastník
 
Příspěvky: 283
Registrován: čtv bře 19, 2009 9:39

Re: přeprava kol vlakem

Příspěvekod agentw4c » čtv čer 11, 2009 19:44

takze v nemecku bez problemu vezmes kolo skoro do vsech vlaku, maji vetsinou spec. vagony kde jsou oddeleni pro kola (vetsinou na zacatku a konci), krome teda ICE apodobnych
agentw4c
účastník
účastník
 
Příspěvky: 481
Registrován: stř úno 7, 2007 14:09

Re: přeprava kol vlakem v Rakousku

Příspěvekod terkad » čtv čer 11, 2009 23:01

kakos píše:...ale jak s listkama? co koupit?(slevy atd.)...

Co se kupování lístků týče, nemusíš u toho promluvit ani slovo. Všude v rakousku jsou automaty s dotykovým displejem a umí mluvit i česky (zvolíš vpravo dole).
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: přeprava kol vlakem v Rakousku

Příspěvekod mike » čtv čer 11, 2009 23:28

terkad píše:Co se kupování lístků týče, nemusíš u toho promluvit ani slovo. Všude v rakousku jsou automaty s dotykovým displejem a umí mluvit i česky (zvolíš vpravo dole).

Vsude jeste rozhodne nejsou. Jsou i male stanice bez obsluhy i automatu a pak se kupuje listek ve vlaku. Ale ve vetsich stanicich asi jo. Akorat je problem se slevou Rail+, ktera funguje jen na mezinarodni jizdenky a ty tam tusim nejdou. Takze opet okenko. Blbe je, ze nekde zrusili obsluhu (Mallnitz pod Ankogelem) a nechali jen automat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: přeprava kol vlakem v Rakousku

Příspěvekod djx1 » čtv čer 11, 2009 23:48

terkad píše:Co se kupování lístků týče, nemusíš u toho promluvit ani slovo. Všude v rakousku jsou automaty s dotykovým displejem a umí mluvit i česky (zvolíš vpravo dole).

Bohuzel nejsou. A i v takovych mestech, kde bych to ocekaval (lyzarska strediska). A kdyz je, nelze dost casto koupit mezinarodni jizdenku. A uz vubec ne vsechny umi cesky. Listek z Kirchbergu do Praglu jsme si museli kupovat ve vlaku (v Kirchbergu nebyla prepazka, ale jen automat, nemluvici cesky a hlavne nedokazal prodat mezinarodni jizdenku). Jedine, co nas prekvapilo....usmevavy a ochotny pruvodci, ktery umel plynule AJ....Takze se vlastne nakupovalo snadno. Ale vetsi mesta jsou v pohode. A i jazykova bariera neni problem....Ja treba neumim nemecky ani kvaaak a vzdy jsem se nejak dorozumnel....dost casto anglicky (oproti ceskym nadrazakum docela mile)
Uživatelský avatar
djx1
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1803
Registrován: pát kvě 13, 2005 7:32
Bydliště: zas ty Milovice

Re: přeprava kol vlakem

Příspěvekod terkad » pát čer 12, 2009 6:55

Takže to se omlouvám za špatnou informaci. Co jsem se dívala, přišlo mi, že jsou ty automaty fakt všude :oops:
Ale asi tomu tak nebude... :((
Uživatelský avatar
terkad
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 4441
Registrován: pát led 18, 2008 19:27
Bydliště: Jankovice (Uherské Hradiště)

Re: přeprava kol vlakem

Příspěvekod Ježo » pát čer 12, 2009 7:29

Ony jsou skoro všude, buď na nástupišti, nebo přímo ve vlaku (některé osobáky) - souvisí to s rozšířením samoobslužných tratí. Alespoň mě se zatím všude jízdenky koupit podařilo.

Rail+ funguje - ale jen pro zahraniční tratě. Tzn: když si kupuju lístek z Rakouska do ČR, tak dostanu slevu na rakouskou trať. Když si kupuju to samé v Rakousku, dostanu slevu na českou část cesty. Docela nevýhoda, když člověk změní plány v zahraničí. (Ano, tuto slevu je třeba uplatnit u okýnka, automaty ji neumí.)

Kakos: z Vídně do Passau - pokud nespěcháte, tak ERT je pro max. 5 lidí s kolem za 35EUR, omezeno na osobáky a spěšňáky (R, ER, REX).


Mmch, někteří průvodčí umí i trošičku česky! :)
... A Lotově ženě bylo přece řečeno, aby se neohlížela zpátky tam, kde všichni ti lidé žili a kde stávaly jejich domy. Ale ona se ohlédla, a já ji za to mám rád, neboť to bylo velice lidské. Obrátila se za to v solný sloup. Tak to chodí.

(Kurt Vonnegut: Jatka č. 5)
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Re: přeprava kol vlakem

Příspěvekod mike » pát čer 12, 2009 18:10

jezo píše:Ony jsou skoro všude, buď na nástupišti, nebo přímo ve vlaku (některé osobáky) - souvisí to s rozšířením samoobslužných tratí.

No, asi nikdo z nas nema vlakem projezdene cele Rakousko, takze zkusenosti se lisi. Treba trat z Jenbachu do Mayhorfenu (Zillertal) je soukroma a tam je vsechno jinak.

Automat ve vlaku jsem tam jeste nevidel. Je tam ten samy, jako na nastupisti? A bere i kreditky?

jezo píše:Rail+ funguje - ale jen pro zahraniční tratě. Tzn: když si kupuju lístek z Rakouska do ČR, tak dostanu slevu na rakouskou trať. Když si kupuju to samé v Rakousku, dostanu slevu na českou část cesty. Docela nevýhoda, když člověk změní plány v zahraničí. (Ano, tuto slevu je třeba uplatnit u okýnka, automaty ji neumí.)

Oni ji bohuzel neumi ani pruvodci ve vlaku, na tech jejich masinkach ji nenatukaji. Posledne se chudak snazil a pak se strasne omlouval, ze to opravdu nejde. Stejne nakonec cena odpovidala te se slevou, tak nevim :)

jezo píše:Mmch, někteří průvodčí umí i trošičku česky! :)

To spis na severu, tam jich ma spoustu ceske predky :) Zatim jsem nemel problem se s pruvodcim domluvit anglicky, u okenka to same. Nekdo lip, nekdo hur, ale vzdycky to jde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49426
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: přeprava kol vlakem

Příspěvekod george1 » pát čer 19, 2009 14:18

Jel jsem vlakem přes celý Španělsko (IC z Irunu do Madridu, Esterellou z Madridu do Algecirazu a zase zpátky. Nikde jsem neviděl žádný kolo ani místo na přepravu. Takže nevím, nevím. Noční vlaky z Paříže do Hendaye a opačně jsou narvaný jako bejk a v TGV je to opravdu na rezervaci a navíc dvě místa na vlak. Moc bych to nedoporučoval.

Na druhou stranu třeba vlak noční vlak Praha - A´dam bere kola (opět povinná rezervace) a stojí to jenom 5 E.
"Své nohy natáhneš pouze tolik, kolik ti dovolí délka tvé matrace".
george1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 882
Registrován: úte črc 10, 2007 11:58
Bydliště: Praha, převis u Tošovskejch a řopík u Králík

Re: přeprava kol vlakem

Příspěvekod aliq2 » čtv srp 13, 2009 14:12

uf, tka jsme doma. Jak to nakonec dopadlo s kolama: v Segovii jsme našli cykloobchod a kola jsme zabalili do krabic, španělskou regionálkou šly kola v krabicích přepravit úplně bez problému, ale jelikož jsme jeli spoj Segovie - Madrid kde jezdí i rychlovlak, tak je dost možný že hodně lidí jezdí rychlovlakem a proto nebyla regionálka přeplněná. Potom letadlem také vše víceméně bez problému, akorát malé překvapení ve formě poplatku na letišti, ale proti tomu se asi nedá "bojovat" jinak než si příště najít více informací o přepravě, takže pohoda.
aliq2
nováček
nováček
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv kvě 7, 2009 13:02

Re: přeprava kol vlakem

Příspěvekod poldík » úte bře 30, 2010 7:58

Zdarec nechu zakládat nový vlákno tak. to píšu sem co a jak podmínky přepravy kola. musí být zabalený spec obalu, nebo může být i jen obalený fólií, igelitem apod. prípadně je nutnost krabice. díky za info

na airberlin pišou:

BIKE
Jízdní kolo

Rídítka paralelne k rámu, pedály otocené dovnitr.
v ochr. obalu nebo podobně zabaleno 25 EUR
S humorem jde všechno líp :smt044
Uživatelský avatar
poldík
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5737
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:06
Bydliště: Zastávka u Brna (lont kósek vod štatlu)

Re: přeprava kol vlakem

Příspěvekod rezna » úte bře 30, 2010 8:48

@poldik - mam pocit ze krabice je nutnost. nicmene u tebe na prodejne by nemel byt problem nejakou sehnat...
Uživatelský avatar
rezna
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1134
Registrován: čtv kvě 28, 2009 16:03
Bydliště: Olomouc

Re: přeprava kol vlakem

Příspěvekod poldík » úte bře 30, 2010 10:42

jo v obchodě jich mám hromady, ale v případě že bych někam dojel na kole a z tama bych chtěl letět tak pak řeším tuto problematiku.
S humorem jde všechno líp :smt044
Uživatelský avatar
poldík
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 5737
Registrován: čtv lis 23, 2006 10:06
Bydliště: Zastávka u Brna (lont kósek vod štatlu)

Re: přeprava kol vlakem

Příspěvekod jonza » úte bře 30, 2010 11:36

kdyz se budu hodne snazit, narvu 2kola do jedne krabice? Samozrejme rozlozene na casti.
Uživatelský avatar
jonza
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2267
Registrován: ned kvě 28, 2006 14:37
Bydliště: Brno

Re: přeprava kol vlakem a letadlem

Příspěvekod rezna » úte bře 30, 2010 11:52

@poldik - kamos to resil v Irsku - prileteli do Irska, 14 dni tam jezdili a leteli zpet. Nasel nejaky vicepatrovy parkoviste a krabice tam v hornim patre privazal zamkem na kolo a napsal ceduli "MOC PROSIM NEBERTE NAS, JSME POTREBA NA ODVOZ KOL ZPET Z IRSKA"

pokud je tvuj pripad ze jedes z CR nekam a chces letet zpet, nasel bych si sport shopy - beztak se ty krabice vyhazujou

@jonza - ptej se poldase, ale ja osobne tipuju ze ne - bude to delany tak aby tam vlezlo to jedno kolo na tesno.
Uživatelský avatar
rezna
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1134
Registrován: čtv kvě 28, 2009 16:03
Bydliště: Olomouc

Re: přeprava kol vlakem

Příspěvekod vonkreuz » úte bře 30, 2010 12:17

jonza píše:kdyz se budu hodne snazit, narvu 2kola do jedne krabice? Samozrejme rozlozene na casti.

Mozny to je. Ale musel by jsi hodne slapat :twisted: Kdyz se prepravuji od vyrobce k prodejci, tak jsou kompletrni, jen maji otocena riditka a sundane kliky.
Nám šlo hlavně o člověka.
Kefalín, tyhle starosti pusťte z hlavy. Lidí je na světě jako sraček.

Hodnota života je přehnaná. Popeláři pro lidi dělají více než ti z horské služby.

Prarodiče současné generace si hřáli nohy v kravském lejnu a boty byl nejdražší majetek. Proto jsou boty tak sledované.
Uživatelský avatar
vonkreuz
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 9590
Registrován: sob bře 1, 2008 21:37
Bydliště: Co by cepínem dohodil a nemetodicky v mačkách do hor došel...

Re: přeprava kol vlakem a letadlem

Příspěvekod kobowski » úte bře 30, 2010 12:24

Do toho letadla se dá pučit i speciální kufr na kolo, třeba tady, ale to je spíš asi pro někoho kdo letí někam na ňáký závody a má to kde schovat.
Uživatelský avatar
kobowski
nováček
nováček
 
Příspěvky: 190
Registrován: pon bře 23, 2009 13:25

Další

Zpět na Sháním informace