Váha bot na trek

pro ty co hledají informace o jednotlivých zemích

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Váha bot na trek

Příspěvekod Mickhesh » sob kvě 2, 2020 19:00

Zdravím lidi. Mám docela banální otázku a to je váha bot. Jsem zvyklý chodit s botama co jedna váží do 400 gramů. Potom tu mám botky zimní jedna o 600gr (Prologic). Mno a nyní jsem si koupil Prabosky mid boty(Nomad) co jedna váží cca 820gr a má otázka zní, zda li jsou takové boty vhodné na pochody denně cca 20-25km třeba celý týden, ptž dnes mě u desátého km docela začali těžknout nohy což nejsem zvyklý. :-) Nechci se bavit o užitných výhodách takových bot atd. Chodím jen v ČR lesy, cesty a pod. Otázka zní zda li to není trochu trápení a nebo přejít na lehčí polobotku? Ptám se ptž s nimi chci vyrazit na 5ti denní trail.. tak ať nejsem překvapen.
Mickhesh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob kvě 2, 2020 18:53

Re: Váha bot na trek

Příspěvekod mike » sob kvě 2, 2020 22:32

Na co se vlastne ptas? Vzdyt si odpovidas sam. Nejsi na tezsi boty zvykly, a tak je budes citit. Trapeni to bude, nez si zvyknes. Zvyknout se da i na tezsi boty, sam nosim pohorky, kde ma jedna okolo kila a klidne je mam 10 dni v horach natezko a o vaze nevim. Protoze jsem na ne zvykly. Zvyknul jsem si tak, ze jsem v nich chodil u nas kazdy vikend 30 - 40 km za den po kopeckach.

Vloni jsem ze zdravotnich duvodu v pohorkach skoro nechodil, nachodil jsem skoro 3000 km v lehkych botach (jedna asi 300 g) a kdyz jsem o Vanocich pohorky obul, tak to poznat bylo. Nohy si odvykly, ale po tydnu chozeni uz to bylo celkem dobre. Navic mam z takove chuze lepsi pocit. Nemusim jit tak rychle ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Váha bot na trek

Příspěvekod mitau » sob kvě 2, 2020 23:32

Ano, jde to. Pocitej s trochu nizsim tempem a na rozdil od nizkych bot je takovou botu dobre vzit pred tim nekolikrat na neco kratsiho, aby si na ni nohy zvykly (nejen na hmotnost, ten svrsek nenni tak prijemny a poddajny jako u lehcich bot)

Podle me se ale mas ptat na jinou otazku: V jakych botech bude 5ti denni trek v CR nejpohodlnejsi? Nevim, jakym chces jit terenem, ale dokud to bude relativne po cestach, tak ja bych byl spokojenejsi v lehcich botach. Pro tebe to ale muze byt jine (ostatne sis je asi koupil proto, ze maji pro tebe nejake vyhody).
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Váha bot na trek

Příspěvekod Mickhesh » ned kvě 3, 2020 9:56

Děkuji za info, plánuji jít poutní cestu Blaník-Říp.. a to na dvakrát 100+100km z časových důvodů.. Asi se budu tedy soustředit na pohodlnost a délku trasy.. ptž pokud je už 10km nepříjemných pro nohy tak co teprve 20-25km s možností dalších pochodových dnů.. šlo mi o to jestli lze dát a asi lze pro trénovaného člověka, což já zřejmě nebudu. Zase si chci zvyknout na jednu botu a to dobrou, aby se mi někde blbě nevymkla, nesmekla noha atd.. A třetí věc jsou prachy, ptž dobré boty něco stojí :-) a mít jich doma několik k nepotřebě je luxus.
Mickhesh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob kvě 2, 2020 18:53

Re: Váha bot na trek

Příspěvekod mitau » ned kvě 3, 2020 21:14

Pro takovou cestu bych urcite volil nizkou botu, tam pro phorku nevidim zadny duvod. Tedy krome snahy si na ne zvyknout - a na to mnohem lip poslouzi vylet o vikendu nez, kdyz si udelas ctyri dny volna a na ty naplanujes turistiku. A pak si udelas puchyr v pohorce na konci prvniho dne.

Trochu mam z tveho prispevku pocit, ze vlastne nenajdes moc upotrebeni pro ty Prabosy, ale treba mas problemy s kotniky apod. Kazdopadne doba, kdy se na cokoli delsiho doporucovaly pohorky jsou uz nejakou dobu za nami.

Irelevantni pohled na to, co jsi napsal, z pohledu mladeho, sportujiciho cloveka s rozumnou kondici - skoro na vse pouzivam bezecke terenni boty. Proc?
1) "Zase si chci zvyknout na jednu botu a to dobrou" - souhlas
2) "aby se mi někde blbě nevymkla, nesmekla noha atd.." - s trochou zkusenosti a kondice tohle hrozi vyrazne mene nez si myslis (zvlast v CR na cestach)
3) "A třetí věc jsou prachy, ptž dobré boty něco stoj" - ano, nakupuju ve vyprodejich po sezone, kvalitni bezecke boty me vyjdou na 2000Kc a mene a vydrzi cca 1000km (to kdyz clovek vezme, kolik casu na ujiti te vzdalenosti spotrebuje, tak 2Kc/km mi prijde v pohode)
4) "a mít jich doma několik k nepotřebě je luxus." - proto od jara do podzimu jde vsechno v CR + lehke Alpy zvladnout v bezeckych botach (staci jedny, i kdyz jich mam vic). Jasne na zimu budes potrebovat neco jineho
Nebaví tě stostránková témata, kde je někde zmíněná odpověď na tvoji otázku? Nepromokavé bundy - shrnutí, Batohy 40-45l - shrnutí, Karimatky - shrnutí
mitau
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1217
Registrován: ned říj 9, 2011 10:56

Re: Váha bot na trek

Příspěvekod FrantaKrajta » ned kvě 3, 2020 21:55

@Mitau, souhlas, po Cesku jsou na takoveto cesty pohorky 3/4 roku dost zbytecny (pokud se schvalne nekde nebrodis hlubokym bahnem nebo fakt nepotrebujes podporu kotniku), smeti a pichlavy bordel z travy v bote ti lip vyresi nejake lehoucke navleky (koneckoncu, nektera travni semena se zpetnymi hacky z pohorek s GTX vrstvou nedostanes skoro vubec), ale zrovna na lehke Alpy bych je zas tolik "nezatracoval" (i kdyz jsi to tak asi nemyslel). Jasne, je spousta borcu, co vybehnou a vylezou vsecko i v approach botech, ale pro nas normalni smrtelniky mi treba na ostry vapenec a sutova pole porad prijdou trochu lepsi pohorky. Pokud samozrejme nebezis nejaky horsky maraton :) Pro OP, co se ptal, ano, ty tezsi mi na takovy trek taky prijdou dost zbytecny.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Váha bot na trek

Příspěvekod mike » ned kvě 3, 2020 22:50

Tohle je velmi individualni. Co jsem si vsimnul, bezecke boty preferuji mladi, hubeni a tedy lehci lide. Ja uz ani jedno nejsem a davam prednost pohorkam. Ze zaujatosti uz mne nikdo narknout nemuze, jelikoz jsem za posledni 3 roky nachodil v Inov-smejdech pres 4000 km (a dalsi asi 3000 km v Meindl Laredach) a mam je tedy dostatecne vyzkousene.

Bezecne boty za mne:
- na behani rozhodne ano, to je ostatne jejich ucel
- na prochazky bez batohu do dvou hodin rychlou chuzi v lehkem terenu (polni cesty, stezky) ano
- na turistiku u nas ne ani nalehko, nevzal bych je ani na Milesovku
- na Alpy ani nahodou, nikam
- s tezkym batohem ani nahodou, zkusil jsem, neda se v tom chodit

Tipuju, ze az na turistiku u nas s lehkym batohem se na tom vetsina lidi (terminatory nepocitam ;-)) shodne. Tam je to spis o preferencich. Za mne pohorky proto, ze je rano obuju a cely den se o ne nemusim starat. Proste jdu, je mi jedno, jaky je teren, jestli je blato, nic mi do nich nepada, nikde je netrhnu. Nemusim moc koukat, kam slapu, muzu po skalach, pres ostre sutry, zvladnou vsechno, neuklouznou, nehybe se mi v nich noha, kdyz zakopnu, neukopnu si palec. Dovedu si predstavit i svych 30 - 40 km po Ceskem Stredohori v Inov-smejdech a mozna to i nekdy zkusim, ale budu si muset davat podstatne vetsi pozor a mozna to boty neprezijou.

Co se tyce pohodli chozeni, tak pohorky jsou znatelne tezsi a je to znat. Clovek jde pomaleji a nohy dostanou vetsi zahul. Ale jak jsem psal, je to hlavne o zvyku. No a co se osobniho porovnani tyce, tak musim rict, ze se mi porad chodi lip v pohorkach. Je to uplne jiny pocit, takovy jistejsi, lepsi. Nemam pocit, ze bezim, ale ze jedu jako tank a to se mi libi. Protoze tank je nezastavitelny :twisted: (podobny pocit mam na sneznicich proti bezkam a proto sneznice preferuju, coz nekteri nechapou ;-))
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Váha bot na trek

Příspěvekod FrantaKrajta » ned kvě 3, 2020 23:11

Tak jasne, je to i individualni. A jeste se to tezko kategorizuje, protoze spousta "lehkych" bot (co konci pod kotniky) jsou totalne jine, od tvrdsich approach (nektere jdou skoro pouzit i s mackami s flex barem/nesmeky na mirnejsi snehova pole, jak jsou porad tvrde) pres bezecke boty (uplne jina kategorie), kotnikove tvrde, kotnikove mekke, a tak dale az po uplne jine approach boty (kde je tech kategorii uplne stejne od skoro lezecek po tvrde). Na rozbite ostre sutry a hory (bez snehu, to je jina kategorie) mam radsi tvrde "pohorky" nad kotniky s lezeckou spickou, ale fakt to zalezi... Na obycejne lesni cesty v cesku mi to prijde min dulezite (i kdyz treba v lesnim ci drolivem svahu je tvrdsi a ostrejsi podrazka taky nekdy dost fajn).
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Váha bot na trek

Příspěvekod Mickhesh » ned kvě 3, 2020 23:16

Hmm.. moje bývalka slezla Sněžku v lodičkách.. bo si zapomněla pevnější boty doma a nahoru jsme jeli lanovkou. Toť zde vyvstává otázka co je pro naše končiny pevná, měkká či nadbytečná bota. Osobně si myslím, že pokud člověk chce chodit, tak vezme doma papuče a ide. Na druhou z praxe vím, že záleží dost na ročním období a cestách kudy jdete.. a hle.. vaše statečné boty se najednou brodí bahnem (nečekaným) ptz tady se těží dřevo a cesty jsou doslova po dalších 10km rozbrázděné. Přesně na tyto cesty chcete polobotkové light botky.. ale kúrovec je svině a těží se nadrámec všude (ještě se musím zeptat proč se těží harvestorem v PR na sázavě) Chybí mi tu diskuze co potřebuje normálně vydělávající člověk na normální tůry.
Mickhesh
nováček
nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: sob kvě 2, 2020 18:53

Re: Váha bot na trek

Příspěvekod mike » ned kvě 3, 2020 23:22

@FrantaKrajta: jasne, proto jsem to radej nedelil na nizke boty a pohorky, ale na bezecke a pohorky. Protoze bezecke jsou lehke a ty, co zminujes, uz byt lehke nemusi. No a mistni terminatori prosazuji bezecke ;-)

Mne ty ruzne approach boty nedavaji moc smysl. Kdyz uz mam botu s tvrdou podrazkou, tak chci zaroven ochranu kotniku a ochranu pred padanim veci do boty. Navleky nemam rad a kdyz vlezu do nejakeho sutoviste, tak by stejne byly k nicemu.

@Mickhesh: co jsou to normalni tury? Kdyz si dam svuj bezny okruh po Ceskem Stredohori, 30 - 40 km za den, 5 - 7 kopcu, je to normalni tura? Cimz chci rict, ze je to opet individualni. Potom je taky k diskusi slovo potrebuje, o normalne vydelavajicim ani nemluve :twisted: Jinymi slovy, zalezi na tom, co bude nejlip vyhovovat tobe a to zjistis jedine tak, ze to vyzkousis.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Váha bot na trek

Příspěvekod FrantaKrajta » ned kvě 3, 2020 23:44

mike píše:Mne ty ruzne approach boty nedavaji moc smysl

Protoze je approach a approach. To je kolikrat uplne jina kategorie, nez bezecke, dost lidi v approach botach i leze celkem tezke lezecke tereny, kam bys bez lezecek normalne nesel. I v te kategorii mas jeste boty, ktere jsou fajn treba pro americke vicedelky na zule nebo uplne jine a tvrdsi, lepsi na jiny teren a tak. Taky se to neda takto zevseobecnit... Souhlas, delit boty na kotnikove a nadkotnikove fakt nema dneska moc smysl, je toho tolik.

A popravde, kdyz se podivas, co vylezli lidi s okovanyma botama na prelomu stoleti bez macek, co vylezl Preuss kdyz jeste nebyly zadny lezecky, co vylezi lezci v UK nebo u nas na pisku bez lezecek i naboso, je to vlastne pro nas turisty uplne jedno...
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Váha bot na trek

Příspěvekod mike » ned kvě 3, 2020 23:58

Tohle neni dobre porovnani. Tehdy se tomu venovalo par lidi a kdyby zili dneska, tak to nejspis budou spickovi lezci a horolezci. Zatimco my jsme turisti nebo alpinisti a se spatnym vybavenim bychom narocnejsi podminky nezvladali. Taky je to pro nas jen konicek, nejsme zdaleka tak vytrenovani a potrebujeme vic pohodli. A ke vsemu ho mit muzeme, tak proc ne? Urcite bych se bez casti sve vybavy obesel, ale proc bych to mel delat?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Váha bot na trek

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 4, 2020 6:19

mickhesh
presne jak.pisou kluci. na tezsi botkynsi zvyknes, ale chce to je rozchodit na mensich vyletech, nez je vemes na 5 dni, ripadne to chce dost naplasti, i gelovejch a sebemensi nepohodli OKAMZITE lepit, + nohy si na tu vahu casem zvyknou a pak ti prijde 5dni nebo 10 v tkaovych botach na pohodu.

co znamena prumerne vydelavajici clovek? ja treba nedosahuju ani prumernyho platu v cr, kdyz koukam.na.net tak.nedosahuju ani prumerne mzdy vypoctene v roce 2015 a presto mam asi ctvery boty, dost specifickou nohu a boty za 3500 znicim za "rok" a jiny nesezenu. proste nekdo jede k mori, nekdo kouri cigara, nekdo chodi na obedy z prace do hospody a nekdo nasype do bot rocne 7000. Navic se rika, ze je lepsi mit vic bot, aby boty odpocivaly, takze kdyz jedny boty vydrzi rok, tak dvoje vydrzi pri stridani 2 roky. takze nejsou drazsi.

jinak u pohorek je vyhoda, ze neresis teren, nic, nebojis se o kotnik, u lehcich bot zas nemas unaveny nohy, cvicis vic svaly u kotniku a posilujes, nemas pocit po celym dnu ze sw konecne zujes ze je to uleva, protoze lehky boty ti proste nevadi. oboji ma neco do sebe. Co takhle si k tem tezsim botam vzit treba sandaly a do lehciho terenu, pri unave z tezsich je prezout, nechat noham trochu odpocinout? i kdyz to znamena nosit druhy boty.

je otazka, zda mas cas par vyletu si v novych udelat, zda si zvyknes a 20km ti prijde fajn, nebo nemas a potrebujes to resit akutne.
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Váha bot na trek

Příspěvekod apuka » pon kvě 4, 2020 8:52

Mawenzi píše:u pohorek je vyhoda, ze neresis teren, nic, nebojis se o kotnik
Ano, krome jineho maji pohorky (teda alespon vetsina) vyhodu, ze kdyz o neco zakopnes, neresis hned ulomeny palec nebo alespon nehet. Neresis, jestli mas pod sebou kaminky nebo vetve. Kdyz stoupis na kamen blbe, mas vetsi sanci, ze si nevymknes kotnik. Je pravda, ze v bezeckych lepe vytrenujes svaly kolem kotniku, ale kdyz blbe stoupnes a otoci se Ti kotnik, tak je ti trenink jedno... Plus par jinych vyhod
Mawenzi píše:u lehcich bot zas nemas unaveny nohy, cvicis vic svaly u kotniku a posilujes, nemas pocit po celym dnu ze sw konecne zujes ze je to uleva, protoze lehky boty ti proste nevadi.
No... mam zkusenosti, ze v mnoha terenech s nekterymi "lehcimi botami" je to presne naopak - vyhlizim kazdou chvilku a prilezitost, kdy si je mohu dat z nohy konecne dolu a tesim se, az si na druhy den radeji obuji pohorky :wink:.
Proste je to hrozne individualni a tezko se to zobecnuje. Kdyz mas blbe bezecke boty, napr. silnicky, ktere Ti vubec nedrzi nohy (krome fixace paty, kdyz uz), tak jsou naprosto skvele na beh po asfaltu. Ale uz chuze v nich v trochu kopcovitejsim meste, hlavne z kopce nebo "traverz" kdy neni uplne vodorovny asfalt je utrpeni. Pred par dny jsem byl venku v takovych (Adidas Cosmic), presli jsme asi 2km po sidlisti, sem tam trochu prevyseni a ja jsem si po deseti minutach chtel radeji vyzut boty. Po naprosto stejne trase kdyz beham (??? spise pomalu plouzim, co mi telo dovoluje), tak je to v poradku :((. Takove boty bych napr. do Beskyd na chozeni po lesnich spevnenych cestach, ani asflatkach (napr Papezov - Lysa) nikdy nevzal, to bych nedal, hlavne dolu.
Neni to jen o tech Adidasech, napr. syn ma ted doma Hoka Cliftony a ty jsou na tom s drzenim nohy naprosto stejne. Hoka Challenger uz je neco jineho, to je uz i do mirneho terenu a nohu drzi o rad lip dopredu i do boku. Ale i u tech terennych bezeckych bot plati, ze se casto chovaji jinak pri behu/rychle chuzi a jinak kdyz jde beznou rychlosti, jako bys mel pohorky. Potom uz je otazkou, co je pro koho lepsi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Váha bot na trek

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 4, 2020 9:05

apuka
tak predevsim jde o to, ze kazda bota ma.svoje + i - a je na uzivateli, co zvoli.

ja v silnicnich asicsech chodila tyden po sk/pl hranice od vysnyho konarnoku pres poloninu smrek do nove sedlice a uplne ok, 3 dny ano, s cestovkou nalehko, ale v dolomitech sutovy i snezny pole a krom vetsi kluzkosti ve sneznym poli to slo, takze je to silne individualni vec ale obecne to s tema lehkyma nizkyma botama tak hrozny, ze mimo asfalt se neda, fakt neni...

v zivote sem nemela pocit, ze sw tesim, az nizky kotnikace sundam, ze bych mela pocit ze mi z nich upadne noha zarimco vyzout pohorky byla vzdy uleva i po 20km v nasem.snadnym.terenu, u nizkych bezeckych bot tohle nemam
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Váha bot na trek

Příspěvekod apuka » pon kvě 4, 2020 9:17

Mickhesh píše:moje bývalka slezla Sněžku v lodičkách.. bo si zapomněla pevnější boty doma a nahoru jsme jeli lanovkou. Toť zde vyvstává otázka co je pro naše končiny pevná, měkká či nadbytečná bota.
Ja jsem za mlada pri navsteve s (tehdy jeste ne) manzelkou u (tehdy jeste ne) tchana presel Tri kopy ve svych kazdodennych i svatecnych mekkouckych mestskych kozenych mokasinech. Bo jsme se vsicni vybrali autem vyvencit psa do Ziarske doliny. No a kdyz jsme doslo na Ziarskou chatu, bylo tak hezky, ze se nedalo odolat a jeste jsem trochu poposli - k vodopadu. potom na Prislop, na Banikov a dal na Smutne sedlo a zpet na chatu...
Byl jsem mlady, zdravy, rad za tu krasnou turu (to tam nikdo nebyl), nejak jsem to dal a vubec mi nevadilo, ze mam do..bane prsty a kotnik a vsechno, nejvice me sralo, ze se mi moje jedine slusne boty roztahly tak centimetr do delky i sirky...

Ale nikomu bych neradil to zkouset. Da se to, ale Vim dobre, ze to byla blbost, ze jsem teda dost riskoval. A ted uz i tusim, ze nektere problemy s nohou jsem si mohl privest tam...

Co se tyce "zmeny terenu" v oraniste a pod., tak si myslim, ze tam az tak moc na pouzitych botach nezalezi. Kdyz mas 30 cm bahno a vodu, je uplne jedno, jestli do toho slapes v bezeckych lehkych botach nebo tezkych pohorkach. Jedine, ze ty pohorky dyl vydrzi na nohou, ty lehke kotnikove boty budes za chvili tahat z bahna rukama :wink:
Toto bych fakt neresil pri planovani, co za botu mam vzit. Jak psali, vem, co Ti sedi a dobre se v nich chodi a pohorky zpocatku radeji na jednodenni vylety. Tam uvidis, jestli si na ne noha zvykne - a/nebo jestli je vubec zvladnes. Zrovna Mawenzi je prikladem, ze nekomu jsou i nejmekci pohorky jako beton a nemuze v nich chodit.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Váha bot na trek

Příspěvekod apuka » pon kvě 4, 2020 9:34

Mawenzi píše:obecne to s tema lehkyma nizkyma botama tak hrozny, ze mimo asfalt se neda, fakt neni
Bacha, ja jsem to psal o silnicnych bezeckych botech a to jeste "blbych".
Ale je jasny, ze je to model od modelu trochu jine, jen ty silnicky - asi aby byly co nejpohodlnejsi - maji vetsinou pruzne svrsky vetsinou bez jakehokoliv zpevneni nekde kolem. Ted je moderny ten "ponozkovy" svrsek.
Je ale taky pravda, ze neco jineho jsou stejne boty velikosti napr. 8 a moje 12-ky. Vetsi jsou vetsinou mene "pevne", toto plati i u pohorek, dokonce i C-ckach.

Ja jsem nizke botky, ale ne bezecke, turisticke jsem s radosti vyzouval. Napr. v Polskych Tatrach - na Murowaniec v pohode, kdyz jsem v nich ale sel dal na Czarny Staw a hlavne dal na Karb a druhou stranou zpet, tak jsem mel tech bot uz opravdu plne zuby a moznost si je vyzout a namocit nohy do plesa bylo (docasne) vysvobozeni.
Jak mi letal kotnik na kamenech, citil jsem na slapkach kazdy kaminek pod nohama, z kopce mi to tlacilo na prsty (nebylo to spatnou velikosti, proste mi vubec nedrzely nohy, klouzaly mi dopredu), nedrzelo me to pri vystupech pri mensich stupech, atd. Fakt jsem z nich uz byl zniceny. A to ta cesta neni nijak narocna, spise neco jako magistrala.
Samozrejme, nekomu jinemu by uplne stejne moly vadit naopak pohorky.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Váha bot na trek

Příspěvekod Etheric » pon kvě 4, 2020 9:37

apuka píše:Zrovna Mawenzi je prikladem, ze nekomu jsou i nejmekci pohorky jako beton a nemuze v nich chodit.

I já. Tvrdý, těžký, ještě jednou těžký ale hlavně omezující v pohybu. Su v tom jak kocour v botách a nezvyknu si na to.
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Váha bot na trek

Příspěvekod Mawenzi » pon kvě 4, 2020 10:43

apuka
ta velikost asi muze hrat taky roli, to me nenapadlo.

Hele, ja bych si klidne pohorky koupila ale, kdyz mi sou vsechny uzky, co mam asi tak delat? a nejaky fakt hnusny kanadovity tvrdy podrazky nedam kvuli te chondropatii, cca 20km v takovych botach zvladnu, ale 35 uz ne, na tu spatnou nohu. te zdrave je to fuk.

jen tim chci rict, ze kdyz neni zbyti, cloveka casto prekvapi, ze jeho tezky predsudky zdaleka nejsou pravdivy ve vsem a stoprocentne. Me se v tech silnickach nechtelo ale jinak to neslo a ejhle... zas takova hruza to nebyla, jen holt.to chce vic kpukat kam.slapes, vetev blbe zapichnuta zezhora do.sitoviny nebo nakoplej kamen ze strany sou chutovka
Uživatelský avatar
Mawenzi
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 9372
Registrován: čtv úno 3, 2011 13:37

Re: Váha bot na trek

Příspěvekod apuka » pon kvě 4, 2020 13:15

mawe: jasne, to se tady uz rozebiralo. Ty jsi taky ponekud specificky (i kdyz zdaleka ne ojedinely) zjev.
Ale stejne, je to vzdy individualni, kazdy mame skoro vsechno hodne odlisne.
Mawenzi píše:kdyz neni zbyti, cloveka casto prekvapi, ze jeho tezky predsudky zdaleka nejsou pravdivy ve vsem a stoprocentne
Ano, toto je velka pravda :-). Ty mas taky trochu stesti, zrovna Asicsy (manzelka ma dvoje ruzne a ja jsem nekdy par taky zkousel), ktere znam jsou i silnicni spise trochu univerzalni, i do mirneho terenu, casto maji i neco jako ochranu prstu, proto vice drzi nohu nez ty moderni superpruzici (a superdrahe) a superodlehcene ponozkovite silnicky. Ty jsou fakt perfektni na silnicny beh, ale jakmile je nejaky mene rovny teren, je to naprd.

Pravde je i o to pokracovani - vzdyt jak jsem psal o tech Trech kopach v mokasinach, taky to slo, ale nechtel bych to zopakovat. Stejne tak uz jsem mel par vyletu, kdy jsem byl podobne jak pises, "holt, chce to vice koukat, kam a jak slapes" a taky premyslet mnohem vice kroku dopredu. Kdyz si vyjdes jen, ze se vyvezes lanovkou a das si zdravotni prochazku po asfaltce po vrstevnici - jen nakonec skoncis na kopci se zabezpecenou "skoroferatou" a skaces po velkych nahromadenych balvanech, bo "kdyz je tak hezky a pekna viditelnost, tak si tech 500 vyskovych metru nejak dam" a "sakra, tak snad nepujdu tech 700 vyskovych metru po asfaltce 13 km, kdyz tady se muze "zbehnout" po te stezce po skalach".... :lol: Vzdy to zatim nakonec slo - ale trvalo to o pulku dele nez bych to dal v pohorkach a na celem tele jsem to citil vice.
Taky je ale pravda, ze ja jsem si kvuli svym zdravotnim problemum naucil na mnoha mistech se takto chovat, i kdyz mam sebepevnejsi pohorky, proste musim si kady krok dobre rozmyslet, co to udela s mym telem, protoze bych rad byl schopny alespon se dostat dolu...
Coz mi pripomina nase prvni leta chozeni do Alp. Prvni den vzdy jsme si vybrali na mape (tehdy jeste papirove, bez internetu) jednoduchou kratkou cesticku na rozchozeni., tak 2-3 hod k chate a zpet, vysove do 500m. No a vratili jsme se vzdy po 8-9-ti hodinach s 1500+ vyskovymi metry za sebou, samozrejme z nich poslednich 800-1000 hodne strme dolu a nohama zdanlive znicenyma na celou dovolenou :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16548
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Váha bot na trek

Příspěvekod FrantaKrajta » pon kvě 4, 2020 13:27

mike píše:Mne ty ruzne approach boty nedavaji moc smysl. Kdyz uz mam botu s tvrdou podrazkou, tak chci zaroven ochranu kotniku a ochranu pred padanim veci do boty.
Jsem se tam mozna spatne vyjadril (approach botky muzes mit s uplne mekkou podrazkou i hodne tvrdou, na ktery uz skoro jdou i macky) - moderni "approach" boty myslim v podstate boty uz na lezeni, akorat ne lezecky (c s hackem). Tak, jak se taky pouzivaji treba na velkych stenach a pod. - lezes v nich uz lezecky, ale lehci teren, nekde na standu pred tezsi casti se prezujes a cvaknes si je na sedak nebo nechas druholezci. Nechces preci lezt s kanadama na sedaku nebo v batohu, ne :) Takze vetsinou snerovani az uplne do spicky natesno, spis naopak hodne mekka prilnava podrazka a tak. Se to pak rozmelnilo, delaji se i tvrdy approach boty s tvrdsi podrazkou (lepsi na zase jine druhy skaly nebo VF) a bohuzel uz i modni mestsky boty, ktery vypadaj podobne. Ale ani jeden typ approach bot bych nepovazoval za klasicke nizke trekovky na normalni cesticky, ani je tak nenosil a nejlip ani nenazyval. I kdyz uz mas dneska i takove podivne hybridy.

Blby je, jak jsou botky cim dal vic specializovany, kdyz to prodavaj vsecko dohromady jako "nizke trekove boty", prodavac ti neporadi (nebo si nenechas) a ty si vemes uzke ciste approach boty na chozeni po lesnich cestach a silnicich, boli te z nich noha a za chvili prochodis podrazku po asfaltu, nebo naopak nejake hodne volne pohodlne nizke trekove boty na tezsi teren, kde by se ti hodily approach botky nebo pohorky (spis ty s lezeckou spickou). A pak si vyber. Vyber bot je to nejhorsi, co znam :D
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Váha bot na trek

Příspěvekod oodoow » pon kvě 4, 2020 13:41

Moje TX2 rozhodně nemají tvrdou podrážku a La Sportiva u nich píše "approach shoe". Zároveň se dají celkem v pohodě nosit jako nízké trekovky na cestičky (ale je to škoda je takhle opotřebovávat, když si člověk může vzít tenisky a tyhle si nechat na techničtější kamenitý věci).
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3092
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Váha bot na trek

Příspěvekod Etheric » pon kvě 4, 2020 15:34

oodoow píše:Zároveň se dají celkem v pohodě nosit jako nízké trekovky na cestičky

Nikdy jsem to na haksně neměl, ale ta špice podrážky - hladká, s nápisem "climbing zone" - i ten vzorek, na chůzi primárně to asi nebude :) Nerozporuju, že ta TX2 je měkká a pohodlná. Je to konstrukcí vpodstatě to jistý co nosím k plný spokojenosti, jen mám k tomu gtx a jinej vzorek /nejspíš i materiál/ podrážky
Pravda vítězí!
No jo, ale čí?!
Uživatelský avatar
Etheric
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 8061
Registrován: úte říj 23, 2018 6:53

Re: Váha bot na trek

Příspěvekod oodoow » pon kvě 4, 2020 16:19

Primárně je to approach shoe, tzn. bota na chůzi pod stěnu, kde pak obuješ lezečky. Podrážka nemá moc hluboký vzorek, je to na chůzi po kamenech, ne v blátě nebo sněhu. Já to používám na ferraty anebo cesty, kde to chce jistotu kroku na malých stupech, ale prošel jsem s nima třeba i GR131 na Tenerife. Na naše blátocesty po dešti rozjebaný od lesáků se určitě dají sehnat lepší boty (nejlíp holinky), ale tyhle by to taky zvládly.
V GTX je mi moc teplo, tohle je pravej opak, co nejprodyšnější, aby v případě zaplavení rychle uschly.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3092
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Váha bot na trek

Příspěvekod FrantaKrajta » pon kvě 4, 2020 16:32

Oodoow, to preci nepopiram - jsou ruzny styly, mekkci lepsi treba na plotny (asi ty TX2) po tvrdsi lepsi na maly stupy (treba Hanwag Makra a podobne na VF). A jo, i v tech TX2 jsem videl par lidi treba na HRP v Pyrenejich (jestli jim stacil jeden par na cely prechod jsem se bohuzel neptal). Ale nektery nohy v podobnych s vic lezeckym snerovanim do spicky muzou hur sedet pri dlouhem celodenni noseni dyl v kuse. Taky by mi jich prislo dost skoda na obycejne chozeni po Cesku, kde jdes treba x km po asfaltu, to radsi normalni trekovky.
FrantaKrajta
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob říj 1, 2016 16:19

Re: Váha bot na trek

Příspěvekod oodoow » pon kvě 4, 2020 17:46

@FrantaKrajta: Tak to byla reakce spíš na mika, že approach musí být něco jako tvrdý pohory ale bez kotníkové výšky.
Jinak zrovna ty TX2 a asi i celkem další modely jako (TX3 až TX5 a Boulder X) jsou hodně široký a pohodlný. Zavazování sice mají do špičky, ale pokud nechci stát na nějakých miniaturních stupech, tak je ve špičce moc utažený nemívám a potom se v nich opravdu dá chodit jako v normálních botách i po těch našich cestičkách. Sám mám dost široký chodidlo a nemám rád úzkou špičku, co drtí prsty, takže bych nic úzkého nenosil.
Nebuď horolezcem, buď horou. A pár jich zasyp lavinami. - Gary Snyder
Uživatelský avatar
oodoow
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3092
Registrován: stř říj 7, 2009 13:19
Bydliště: Olomouc

Re: Váha bot na trek

Příspěvekod mike » pon kvě 4, 2020 18:34

OK, v approach botach se nevyznam a z tehle diskuse si beru, ze se muzou velmi lisit. Nevyznam, protoze mi fakt nedavaji smysl. Pro muj zpusob turistiky a alpinismu, pro nekoho to asi smysl ma.

Mam takovy nejasny pocit, ze tahle diskuse uz s puvodnim tematem a otazkou moc nesouvisi ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49359
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27


Zpět na Sháním informace