Slovenské hory se psem - srpen 2020

pro ty co hledají informace o jednotlivých zemích

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Slovenské hory se psem - srpen 2020

Příspěvekod HavliCzech » ned dub 26, 2020 15:26

Ahoj všem, v létě plánuji s přítelkyní a s pejskem cca 15 dní trek na Slovensku.
Níže je plán. Můžete mi někdo dát info, jestli jsem se třeba nezbláznil atd. Nikdy jsem tam nebyl. Tak nevím zda je třeba reálné to do 20-ti dnů stihnout.

Díky moc

https://mapy.cz/zakladni?planovani-tras ... 2POL%22%5D
HavliCzech
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned dub 26, 2020 15:12

Re: Slovenské hory - srpen 2020

Příspěvekod apuka » ned dub 26, 2020 15:40

Jak koukam na SK politickou reprezentaci, trocha se obavam, ze Tvuj plan zustane na TOTO leto pouze planem...

Mas nejakeho"kapesneho" pejska? Zes nim chces jit napr. pres Priecne sedlo? Navic nezapomen, ze ve velke casti Tve cesty smi pes jenom na voditku a s nahubkem, minimalne NAPANT a TANAP a asi i NP Mala Fatra.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Slovenské hory - srpen 2020

Příspěvekod zonn » ned dub 26, 2020 16:45

Priecne sedlo se psem? Pokud neni napul kamzik, tak jedine v batohu ;-)
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 955
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Slovenské hory - srpen 2020

Příspěvekod HavliCzech » pon dub 27, 2020 17:14

Právě kvůli tomu sem píšu. Je to australák :-). A jde to vzít jinou cestou? Pejsek je parťák, přece ho nenechám doma. Prosím o doporučení. Předem moc díky
HavliCzech
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned dub 26, 2020 15:12

Re: Slovenské hory - srpen 2020

Příspěvekod HavliCzech » pon dub 27, 2020 17:36

Jak je to tam vůbec se psy? Má někdo zkušenost Tatry, Fatra a pes? Díky
HavliCzech
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned dub 26, 2020 15:12

Re: Slovenské hory - srpen 2020

Příspěvekod mike » pon dub 27, 2020 17:41

Jo, medvedi. Pry je to jejich oblibena vecere :twisted: Beze srandy. Na Slovensku jsou medvedi v podstate okolo cele tve trasy. Pro cloveka ne moc nebezpecni, ale pes to muze uplne zmenit.

No a jinak na Slovensku maji navstevne poriadky, ktere se od totality moc nezmenily, a ktere by sis mel prostudovat. Pravdu muze mit apuka, ze psa jen na voditku s nahubkem, ono by to i davalo smysl, ty NP jsou mj. kvuli zveri.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Slovenské hory - srpen 2020

Příspěvekod HavliCzech » pon dub 27, 2020 18:11

jj, už jsem si něco načetl, pes může, ale ne do zóny 4 a 5, což nevím, kde na mé trase to je? :-). Ještě mě čeká dost studia a rozhodování, no.
HavliCzech
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned dub 26, 2020 15:12

Slovenské hory - srpen 2020

Příspěvekod zonn » pon dub 27, 2020 19:34

Nezkoumal jsem, kam se psem muzes v ramci navstevniho poradku. Ale priecne sedlo je "lezeni po retezech a kramlich", tam by to podle mne pes nevylezl. Obejit to urcite jde, vynechas Malou a Velkou studenou dolinu a pujdes po cervene znacce (magistrala).
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 955
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Slovenské hory - srpen 2020

Příspěvekod mike » pon dub 27, 2020 21:34

To jo, ale tim zredukuje cele Vysoke Tatry na magistralu a to je spis za trest. Nejhezsi useky vynecha a pujde naopak tim nejotravnejsim. Jinak jasne, Priecne sedlo leda se psem v batohu a Prielom castecne taky. Nejrozumnejsi by bylo nechat psa doma a usetrit trapeni jak sobe, tak vsem ostatnim.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Slovenské hory - srpen 2020

Příspěvekod apuka » úte dub 28, 2020 9:09

HavliCzech píše:jj, už jsem si něco načetl, pes může, ale ne do zóny 4 a 5, což nevím, kde na mé trase to je? :-).
5. stupen jsou prakticky cele Vysoke Tatry. V ostatnich NP ale i mimo pujdes casto pres nejaka chranena uzemi, ktera jsou skoro vzdy 4. nebo 5. stupen ochrany (ne zony, jak pises).

Ale to (uz) neznamena, ze tam se psem nesmis, jen se nesmi poustet na volno, jak jsem psal, musi mit nahubek a voditko. Je to opravdu kvuli divokym zviratum, jednak aby je pes nerusil a jednak aby alespon castecne se chranilo uzemi pred zanesenim ruznych nemoci, ktere muze pes prenaset. (Ne, odcervovani a ockovani neni dostatecne, psy prenaseji mnohem vice nemoci, i kdyz sami na to nemusi onemocnet.).
Dalsi veci je, ze mozna ani jinde nesmis nechat psa na volno. Nechce se mi hledat, ale muze to byt podobne jako u nas, ze jeden zakon zakazuje psa mit na volno min 50 (myslim) metru od lidskych staveni, druhy (vyhlasky mesta/obce) zase do 50 m od staveni... (Ne, ze by se to v CR nejak dodrzovalo.)

Potom jsou tam opravdu medvedi, ale i vlci (ten - kdyz je zdravy - je pro cloveka prakticky neskodny, vyhne se mu a videt ho je skoro zazrak). Pes je uciti a nebude se mu ten pach libit. Pokud jej mas na volno, zajde tam, kdyz nemas, tak bude vrcet, stekat a vyvadet - ani jedno nemusi dopadnout dobre... Pro psa, ale ani pro Tebe. Vem takoveho medveda - kdybys tam byl sam, mozna i se psem a ten zustal klidny, tak bys(te) kolem nej presli mozna na pet metru a nic jste nezjistlili. Ale kdyz ho pes vyrusi, tak bude vyplaseny a zacne byt nebezpecny a je vetsi pravdepodobnost, ze psa zacne nahanet nez ze odbehne pryc... Nezapomen, ze australsky ovcak ma v genech britsky zpusob "paseni", ze stado (zver) zene na "cloveka-pastyre" (na Tebe). To same bude delat i s divokou zveri.

Jak uz Ti napsali, nektera sedla ve VT se psem na retezich tezko prejdes, ale muze byt i jinde problem v horsim terenu, kdyz budes muset mit psa na voditku. Muze byt nebezpecny pro Tebe (trhne Tebou, kdyz to necekas) ale muze ohrozit i dalsi lidi ("podrazis" primo voditkem ale spise se muze nekdo leknout). Hlavne v Tatrach bych to voditko na psovi ale durazne doporucoval mit. Kvuli svistum a kamzikum ale i moznemu postihu.
Dost jsem se nachodil s trochu mensim ovcackym psem po horach, SK, Alpy a castecne i na Tve trase, tak dobre vim, ze dokaze v pohode prejit mista, kde bych to necekal (Priecne sedlo to ale urcite nebude...) - ale taky vim, jake necekane problemy muze privodit.

Jeste z te trasy neni videt, jak mas vymyslene spani a jidlo - na mnoha mistech na trase mas "oficialni" moznost prespani jen na vyhrazenych mistech , stan si postavit kdekoliv nesmis, ani "jen tak" prespat. Vareni detto, prakticky na cele trase mas zakaz pouzivani otevreneho ohne (i plynovy varic, blbe se Ti bude dohadovat, jestli takovy a makovy ma otevreny ohen nebo ne). No a zalezt nekde do lesa na divoko, aby Te nikdo nevidel, neslysel je se psem ponekud horsi. Hlavne kdyz se budou kolem Tebe v noci toulat medvedi a spol a on je bude kazdou chvili hlasit :wink:.
Naposledy upravil apuka dne úte dub 28, 2020 10:19, celkově upraveno 1
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Slovenské hory - srpen 2020

Příspěvekod slash1111 » úte dub 28, 2020 9:33

@HavliCzech: pre predstavu pod Polskym hrebenom je takyto usek (isli by ste zhora - dole). Fotky Priecneho sedla aj sedla Prielom mas aj v mapy.cz . Ostatne useky trasy by mali byt v pohode aj so psom (ale minimalne VT bude tym padom riadna nuda...)

20191024_084349.jpg
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Slovenské hory - srpen 2020

Příspěvekod apuka » úte dub 28, 2020 10:16

Koukam, ze uz je vsude nejak vice tech kramlu nez co si pamatuji z doby, kdyz jsem tam byl naposled. Teda krome Polskeho hrebene.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Slovenské hory - srpen 2020

Příspěvekod HavliCzech » úte dub 28, 2020 10:23

Super, díky moc za info. Když máš zkušenosti s treky se psy, můžeš mi doporučit něco, co nebude nuda a dá se to se psem v rámci evropských či českých hor? Doma ho nechávat nechci (jdeme 14 až 21 dní). Samozřejmě budu rád za jakoukoliv inspiraci. Všem moc díky
HavliCzech
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned dub 26, 2020 15:12

Re: Slovenské hory - srpen 2020

Příspěvekod HavliCzech » úte dub 28, 2020 12:57

Tzn., že pokud toto přejdeme, už se potom dá normálně fungovat se psem?
Naposledy upravil mike dne úte dub 28, 2020 16:57, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku
HavliCzech
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: ned dub 26, 2020 15:12

Re: Slovenské hory - srpen 2020

Příspěvekod apuka » úte dub 28, 2020 13:58

Bohuzel, moje zkusenosti jsou 13+ let stare a mezitim se dost toho pomenilo.

Lidi je nasobne vice na horach a to jak na Slovensku tak i v (rakouskych) Alpach. Omezeni je taky - se mi zda - vice, krome 4. a 5. stupne ochrany na SK, kde uz je povoleny vstup se psem na voditku, predtim byl uplny zakaz. Pozor na to, ze na Slovensku je to (dost podobne ako v CR) - "polovnicka straz" ma opravneni
Zakon o polovnictve píše: usmrcovať v poľovnom revíri psy, ktoré mimo vplyvu svojho vedúceho vo vzdialenosti väčšej ako 200 m najbližšie trvale obývaného domu voľne behajú, hľadajú alebo prenasledujú zver alebo sa k nej plazia; toto oprávnenie sa nevzťahuje na psy poľovné, psy služobné, ovčiarske a pastierske psy, ak sa nevzdialia od stáda viac ako 200 m...
Zvyraznil som cast, ktorou sa ridi drtiva vetsina tamejsich myslivcu (z tech, co na psy strili), i kdyz neni "lesni straz". Nespolehej se na to, ze pes je poslusny a kdyz jde u nohou (bez voditka), tak si bude myslivec myslet, ze je "pod vlivem sveho vedouciho" - stejne jako u nas, i tam Ti klidne nekdo (z dalky, samozrejme) zastreli psa, ktery jde klidne metr od Tvych nohou :smt070...
Takze v nasich dvou krajinach to pejskari nemaji lehke...
Ve Vysokych Tatrach pocitej s tim, ze mit psa na voditku nebude zadna prca ani pro Tebe ani pro psa, hlavne kdyz tam bude hodne lidi (a ze tech asi bude...). Na vetsine chat Te tam se psem neubytuji (nevim jak na popradskem plese a Sliezskom dome, to jsou spise hotely). Pro psa nektere chodniky budou neprijemne, lehce se mohou zranit (laba zapadne mezi skaly), rekl bych ze hlavne na "vydlazdickovanych" typu nektere useky magistraly, nekde je problem se vyhnout lidem i bez psa... atd., atd. Pokud toto beres jako "normalne fungovani se psem" tak ano, da se normalne fungovat.

I v Alpach se objevuje stale vice ceduli "Hunde an der Leine". Ale tam vetsinou staci zajit trochu dale a/nebo vys a zmizi lidi i cedule. Jen je treba dat pozor na volne se pasajici stada domacich zvirat, neni tak vzacne najit zranenou nebo mrtvou ovci, ktera spadla odnekud jak stado vyplasil pes na volno, nekdy klidne i na voditku. Taky se nam stalo, ze i kdyz jsme meli psa na voditku, na ovce zastekal a ty se tak lekly, ze pelasily pryc po uboci az na druhou stranu udoli, mozna tak 4+km. Nastesti tam byl travnaty rovny svah, tak se zadnemu (snad) nic nestalo. Neni to ale vubec nic prijemneho...

Kdybych mel nejakou cast Alp doporucit, asi bych Vas poslal nekam do pohori Verwall, resp. Lechtalske Alpy, kde byva lidi v lete obecne min. Napr. Arlberg, my jsme bydleli se psem v Pettneu, hned u lesa. Podobne je to v Paznauntale na druhe strane pohori, vcetne udoli smerem k Italii/Svycarsku. Jen zrovna ted to nejsou ty nejvyhledavanejsi oblasti, bylo tam evropske (asi) hlavni ihnisko nakazy koronavirem krome Italie.

Ale moje zkusenosti jsou s jednodennimi vylety, na delsi treky jsme se psem nechodili. Ale zrovna v uvedene oblasti bych si to umel predstavit, jen bych vynechal nektere "retezove" useky nebo kde jsou kramle, pripadne strme firnove/ledovcove pole. Zavisi hodne i na pocasi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Slovenské hory - srpen 2020

Příspěvekod slash1111 » úte dub 28, 2020 14:28

HavliCzech píše:Tzn., že pokud toto přejdeme, už se potom dá normálně fungovat se psem?

Myslene z pohladu priechodnosti terenu. Tieto tri miesta nie su chodecke a je nutne pouzit aj ruky. Ostatna cast trasy (na SVK strane) je chodecka. Legalnost a narocnost pohybu so psom neposudzujem...
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Slovenské hory - srpen 2020

Příspěvekod mike » úte dub 28, 2020 16:57

slash1111 píše:@HavliCzech: pre predstavu pod Polskym hrebenom je takyto usek (isli by ste zhora - dole).

Ta fotka je naprosto straslive zkreslena. To bude z nejakeho GoPro nebo podobneho nesmyslu, ne? Realne je tohle docela kratky a lehky usek, ktery by se snad se psem i nejak dal. V nejhorsim ho hodit dolu :twisted:

apuka píše:Koukam, ze uz je vsude nejak vice tech kramlu nez co si pamatuji z doby, kdyz jsem tam byl naposled.

Jj, taky na to ziram. Uz je to fakt dlouho, co jsem tam byl naposled, ale mam pocit, ze v Priecnom sedle byly jen retezy a ani jedna kramle. Ted je tam vylozene zebrik #-o
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Slovenské hory - srpen 2020

Příspěvekod pavproch » úte dub 28, 2020 17:26

V Priečnom (na stranu MSD) se to před asi 5-tima rokama vysypalo, tak tu cestu tam železili úplně odznova
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Slovenské hory - srpen 2020

Příspěvekod pavproch » úte dub 28, 2020 17:28

Btw, z5 k themě: pejskaře, co tahají svoje (besné) hyeny po ta3 (a je jedno že na vodítku a s náhubkem) byl shodil ze skaly a hyenu taky. Tam nemají co dělat. Howgh.
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Slovenské hory - srpen 2020

Příspěvekod slash1111 » úte dub 28, 2020 19:44

@mike: Skreslené to je (je to z mobilu), ale podľa tieňa je vidno, že to bolo vysoké 2+ metre (a preto som tú fotku dával), a bez použitia rúk to neprejdeš. Neviem či by som chcel psa hádzať z takej výšky... Ale jasné, že keď predtým so psom prejde obe sedlá, tak toto už nemôže byť problém :lol:
(Ešte vždy sa to dá urobiť tak, že najskôr prenesie v batohu veci a potom sa s prázdnym batohom vráti pre psa...)
slash1111
účastník
účastník
 
Příspěvky: 434
Registrován: úte srp 11, 2009 19:01

Re: Slovenské hory - srpen 2020

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 29, 2020 13:07

Já nějaký odborník na medvědy nejsem, ale co jsem četl nějaké zážitky z cest po Aljašce, tak tam měli pojistku proti medvědům psa. Konkrétně cestovatel Leoš Šimánek si tam bral Huskyho. Nebo nějaké takové plemeno, které jim hlídalo výbavu nebo zásoby jídla v tábořišti. Úplně si nemyslím, že by medvěd vyhledával psy jako potravu. Nějaké čivavy jsou teda asi něco jiného, ale myslím, že nějakému většímu plemenu se raději vyhne. Pokud to tedy není nečekané blízké setkání, to pak věřím, že rozzuřený a štěkající pes může medvěd vnímat jako hrožení a zaútočit.
Také úplně nesdílím názor, že medvěd není nebezpečný. On není nebezpečný v tom, že člověka aktivně neloví. Pokud se člověk umí chovat a pohybovat v prostředí, kde žijí medvědí, to riziko jen snižuje. A konkrétně na Slovensku se v posledních letech útoky medvědů zvýšily. Stačí si o útocích medvědů na Slovensku zagooglit. Z odkazu v článku:Střety medvěda s člověkem nejsou na Slovensku ojedinělé. Podle výzkumu z roku 2015 žilo v zemi 1 023 až 1 489 medvědů.
https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/vysoke-tatry-premnozeni-medvedi-slovensko.A191007_135824_zahranicni_cern
Na Velké Fatře se napadení medvědy místních "domorodců" také zvýšila. Ale nechci nějak strašit. Jen chci upozornit, že medvěd není bez rizika. Ale člověk jako druh je pro medvěda daleko větším nebezpečím.

Jinak čoklaři jsou důvodem, proč jsem začal do přírody nosit dýku. Lidi si pořizují velké a bojovné psy, které nezvládají. A úplně mě nebaví výstražné obcházení vlčákem bez náhubku a čekat, jestli poslechne na osmé nebo desáté majitelovo zavolání. Taky mi nepomůže, když už se ten pes na mě vrhne a majitel je jen deset metrů od něj. A s čím se já setkávám nejčastěji, že po cestě běží nějaký velký pes bez náhubku a majitel sto metrů za ním. Pár odstřelů s následnou hysterickou medializací by to možná pomohlo zlepšit, že by si lidi uvědomili, že pes nemá na volno a bez náhubku po lese běhat a začali si je uvazovat na vodítko. Jednak je to nebezpečné pro lidi a jednak ten pes dokáže napáchat na lesní zvěři škody.
Naposledy upravil Dromedaro dne stř dub 29, 2020 13:25, celkově upraveno 1
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Slovenské hory - srpen 2020

Příspěvekod pavproch » stř dub 29, 2020 13:15

Taky už roky na výlety po Beskydech nosím zbraň proti (besným) čoklům - pořídil sem ji po útoku jedné takové sfině smradlevé chlupaté štěkající (na turnačce na Čuplu nad Ostravicí směr Lysá), od té doby na mě žádnej nezaútočil (asi tuší, že s sebou "nosím")
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Slovenské hory - srpen 2020

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 29, 2020 13:28

Já se zrovna nedávno pohádal v přírodní rezervaci s majitelem jednoho vlčáka. Majiteli se nelíbilo, že sahám po noži na opasku, když se jeho volně pobíhající pes bez košíku zastavil metr přede mnou a začal na mě výhružně vrčet.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Slovenské hory - srpen 2020

Příspěvekod apuka » stř dub 29, 2020 14:50

Ja mam rad psy a chodil jsem se psem do prirody rad a to vetsinou byl navolno, ale majitel (resp. kdo psa vodi) zodpovida za chovani sveho psa...
- je na majiteli, aby daval pozor na to, ze pes nesmi nijak ohrozit nebo i jen zbytecne lekat kohokoliv. Vcetne toho, ze jakmile se jde blizko nekoho. vzit ho na velice kratke voditko. Samozrejme, toto neznamena, ze se nestane, ze pes na nekoho zasteka (kdo nemel psa, netusi, jak jsou nekteri lide zakerni ke psovi - a pes to vyciti). Ale pokud je to z blizka, tak musi byt zabezpecene, aby ten, na koho steka/vrci videl, ze ho neohrozi.
- pokud se citis tim psem (ale opravnene!) ohrozeny, nuz neni dobra volba, mohl bys s tim mit problemy jak prd zakonem tak i mnoho psu vyciti nebezpeci a on situaci nevezme tak, ze ohrozujes jej, ale majitele a toho bude chranit. Pri veskere ucte, pokud vytahnes nuz v blizkosti psa I majitele, tak se to da brat i jako ohrozeni toho majitele, pokud jsi sam a majitel (klidne i s pomoci psa) Te zpacifikuje, budes mit problem pred pripadnym soudem prokazat, zes nezacal s tim nozem Ty. Podobne to plati pro PP s jeho "zbrani", at je to cokoliv.

V takovych pripadech si radeji vyber mobil, zavolej klidne na 112 a ohlas, ze Te nekdo ohrozuje velkym psem. Pritom muzes udelat par fotek a nejlepe nasmerovat objektiv na majitele i psa a kdyby neco rikal, rict mu, ze prave volas na 112 a ze nahravas video, ktere je online ukladane na net a k dispozici Policii. Klidne i kdyz nic nenahravas.

Jen pozor na to, ze toto Ti taky tezko prejde, kdyz budes volat, ze jsi ohrozeny a nakonec vysvitne, ze je to hrave stene yorkshira velikosti poloviny Tve boty...
Dromedaro píše:Pár odstřelů s následnou hysterickou medializací by to možná pomohlo zlepšit, že by si lidi uvědomili, že pes nemá na volno a bez náhubku po lese běhat a začali si je uvazovat na vodítko.
Odstrelit to muze myslivecka straz a, bohuzel, jim povereni (staci slovne, nikde to neni evidovane) myslivci. Krome toho, ze stale si velka cast myslivcu mysli, ze odstrelovat psy muze kdokoliv z nich, jsou minimalne dalsi tri problemy:
- Nemuze strilet jakehokoliv psa, napr. pastevecke a lovecke plemena nesmi. Hadej, kolik procent nyslivcu pozna (a to na dalku) lovecke plemena psu? Abych o pastteveckych ani nepsal. Takze v konecnem dusledku strili vsechno, co se hybe.
- Pes nemusi byt na voditku, musi byt pod vlivem vedouciho, tj. napr. klidne jit pri noze nebo vedle a na povel okamzite prijit k noze. Myslivci toto casto nevedi (nebo spise vedet nechteji). A hodne tezko muyes posoudit (hlavne na vetsi dalku), ze ten pes dva metry od pana na sirem poli, kde nikde nikdo jiny neni je nebo neni pod vlivem pana. Stejne tak muze byt pes zrovna ve vycviku - at uz jakemkoliv, napr. pachovem, jinym loveckym nebo i zachranarskem. Takze se zase strili "radeji" vsechno, co se hybe.
- Bylo par obrovskych preslapu myslivcu, kdy klidne odstrelili (z docela velke dalky) psa, ktery byl na voditku, dokonce i kdyz sel na voditku ani ne metr od rodinky, ktera sla na hrazi, kde bylo docela dost prochazejicich se. To je prime ohrozeni zivota lidi - a stejne tak, kdyz napr zrovna na te hrazi nebo pred stromem/krikem udivi psa ale nevidi, kdo je za/pred/pod hrazi nebo stromem. Nektere myslivce to nijak netankuje.
pavproch píše:pejskaře, co tahají svoje (besné) hyeny po ta3 (a je jedno že na vodítku a s náhubkem) byl shodil ze skaly a hyenu taky. Tam nemají co dělat. Howgh.
Tak si myslim, ze ty tam rozhodne patri vice nez napr. skialpinista chrochtajici blahem nad tim, ze v lese v nar. pr. rezervaci dokazal na poslednych zbytcich snehu udelat pet oblouckum samozrejme daleko od jakekoliv znacky :twisted:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16500
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Slovenské hory - srpen 2020

Příspěvekod mike » stř dub 29, 2020 15:29

pavproch píše:Taky už roky na výlety po Beskydech nosím zbraň proti (besným) čoklům

Jakou?

Dromedaro píše:Majiteli se nelíbilo, že sahám po noži na opasku, když se jeho volně pobíhající pes bez košíku zastavil metr přede mnou a začal na mě výhružně vrčet.

Nuz mi neprijde jako nejlepsi napad. Myslis, ze se s nim psovi ubranis? Spis peprak. Ten se pripadne da pouzit i na majitele.

Pred casem jsem se pohadal s jednim ozralym debilem. Sel se psem, sice na voditku, ale hodne povolenym a ja jsem je predbihal. Pes po mne vyjel, mozna si chtel jen cuchnout, co ja vim, to je mi fuk, minimalne mi oslintal kalhoty. Ohradil jsem se a ten debil, misto aby se omluvil, se chtel prat. Mit peprak, tak ho asi pouziju. Na nej, ne na psa.

apuka píše:V takovych pripadech si radeji vyber mobil, zavolej klidne na 112 a ohlas, ze Te nekdo ohrozuje velkym psem.

Se psem zakousnutym do nohy volame 112 :D Uvedomujes si, ze se tu bavime o odvraceni hroziciho nebo probihajiciho utoku?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Slovenské hory - srpen 2020

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 29, 2020 17:03

Tak pokud tím nožem psa probodnu, myslím že ten útok zastavím. Ale je to extrémní řešení a já sám bych z toho nebyl nadšený. Jinak já ten nůž na psa ještě nevytáhl. Když na mě vrčel, tak jsem jen šáhl na rukojeť v pouzdře a byl připravený jej vytáhnout, kdyby na mě skočil. Určitě nechodím kolem psů a jejich majitelů s nožem v ruce.

Ano, ten nůž je extrémní řešení a z pohledu zákona jsem si vědom, že je to problematické. Ale je nejuniverzálnější co se týče situací napadení psem. Pepřový sprej nebo teleskop (údajně rovněž účinný na psy) mi přijdou dobré k zahnání dorážejícího psa, ale už mi nepřijdou moc dobré, když je ten pes do vás zahryznutý a visí na vás. Když je do mě zahryznutý pes a lomcuje se mnou, tak ten pepřák s velkou pravděpodobností zasáhne i mě. To nemluvím o vlivu větru. Většina větších plemen útočí na krk a ruce. I jsou tak cvičena. Stalo se mi, že jsem v lese něco sbíral nebo chystal někde na tábořišti oheň, takže jsem své okolí nesledoval úplně pozorně a najednou se ke mně přihnal cizí pes. Tohle ale byly případy přátelských psů,takže o nic nešlo. Ale kdyby to nebyli přátelští psi, tak na žádné odhánění ani nebude prostor. Ještě jsou použitelné paralyzéry, ale úplně nechci být ozbrojen jak nějaký fanatik nebo securiťák a taky jsou to věci navíc, co s sebou člověk táhne. Ten nůž se tak nějak bere, že k zálesáctví patří, tak to nepůsobí divně a používám ho na víc věci, ne jen na případnou obranu. Navíc ho má člověk pořád v dosahu na opasku pro všechny situace. Šátrat v kapse nebo v brašně a nahmatávat pepřák, když s vámi casnuje pes asi taky není ideální.. Ale ano ty nože, to je problematické, to si uvědomuji. Ono se může stát, že člověk potká kombinaci agresivní pes + majitel de**l, jak zmínil Mike a já si dovedu představit, že když mu někdo před očima propíchne psa, že ho to může rozzuřit k nepříčetnosti a dojít tak k vyhrocenému a nebezpečnému konfliktu.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Slovenské hory - srpen 2020

Příspěvekod pavproch » stř dub 29, 2020 17:23

mike píše:
pavproch píše:Taky už roky na výlety po Beskydech nosím zbraň proti (besným) čoklům

Jakou?


Napřed to byla plynoffka s pepřovýma nábojema, pak krátce opravdová mačeta a fčíl nosím kudlu podobnou té ve scéně z Krokodýla Dundeeho (ie. velikost malé mačety)
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28136
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Slovenské hory - srpen 2020

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 29, 2020 17:45

:D
Tazatel asi nečekal, že se v diskuzi nakonec dozví, jak nejbrutálněji a nejefektivněji zlikvidovat čtyřnohého parťáka.
Naposledy upravil mike dne stř dub 29, 2020 17:46, celkově upraveno 1
Důvod: zbytecna citace celeho predchoziho prispevku i s citaci
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Re: Slovenské hory - srpen 2020

Příspěvekod mike » stř dub 29, 2020 17:45

@pp: to je dobry, s tim mozna zvladnes i medveda. Nebo ochranare :twisted:

Dromedaro píše:já si dovedu představit, že když mu někdo před očima propíchne psa, že ho to může rozzuřit k nepříčetnosti a dojít tak k vyhrocenému a nebezpečnému konfliktu.

Zapichnuty pes nejspis dokaze rozzurit naprostou vetsinu majitelu. A pak by se ti hodil ten peprak. Zapichnuteho psa mozna obhajis, ale se zapichnutym majitelem budou problemy :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49289
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Slovenské hory - srpen 2020

Příspěvekod Dromedaro » stř dub 29, 2020 18:07

Jo, to jsem si pak taky uvědomil, že tohle by asi rozzuřilo každého, že na to majitel nemusí být nutně de**l.
Dromedaro
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4260
Registrován: pát bře 27, 2020 8:20

Další

Zpět na Sháním informace