Hedvábná stezka Pohora Svět outdooru Svět běhu Tulení pásy Pádler Festival OBZORY Expediční kamera SNOW FILM FEST Klub cestovatelů Praha a Brno

Kyrgyzstán info

pro ty co hledají informace o jednotlivých zemích

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Kyrgyzstán info

Příspěvekod Jesterka6 » úte čer 3, 2014 8:41

Máte někdo nějaký tip na obchod v Biškeku, kde se dají sehnat plynové kartuše, mapy?

Tip na to samé v Karakolu, případně tip na cestovku , která na dálku spolehlivě zajistí vstup do pogranzóny? (Tian -shan)

Šel jste někdo (v poslední době) nějaký trek v oblasti Inylčeku?
Uživatelský avatar
Jesterka6
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: pát dub 12, 2013 15:31
Bydliště: Praha

Re: Kyrgyzstán info

Příspěvekod Hafi » úte čer 3, 2014 9:03

ha, využiju a doplním dotaz na lety z Biškeku do Batkenu? Poslední info jsem našel letový řád do konce března a na maily nereagují.

V.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 7576
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Kyrgyzstán info

Příspěvekod Luke » úte čer 3, 2014 11:05

Hafimu bohužel neodpovím Ještěrce ano :)

Kartuše jsme sehnali v Bishkeku v obchodě Red Fox (velká 700 som, malá 300 SOM). Byl to celkem dobře vybavený obchod se vším možným kolem outdooru.

V Karakalu je na náměstí takový sportovní obchod, kde mají kartuše, věci do hor i na rybaření :) Případně se dají kartuše koupit v Turkestan kemp - u hlavní silnice asi 500 metrů od centra. V Turkestan kempu stojí ubytko v jurtě 350 SOM/osoba i se snídaní. Pokud budete shánět dopravu z At-Jailo, tak se to dá v Turkestan kempu taky domluvit.
Luke
nováček
nováček
 
Příspěvky: 179
Registrován: ned říj 12, 2008 9:51

Re: Kyrgyzstán info

Příspěvekod karaya1 » stř čer 4, 2014 7:14

Luke: hloupý dotaz, jsou i šroubovací nebo jen narážecí? Díky!
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 389
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Kyrgyzstán info

Příspěvekod Luke » stř čer 4, 2014 18:29

My kupovaly šroubovací, takže ty jsou určitě. Narážecími si nejsem jistý.
Luke
nováček
nováček
 
Příspěvky: 179
Registrován: ned říj 12, 2008 9:51

Re: Kyrgyzstán info

Příspěvekod kenny1990 » pát srp 8, 2014 0:40

kenny1990
nováček
nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: úte dub 5, 2011 7:26

Re: Kyrgyzstán info

Příspěvekod blackbee045 » čtv říj 23, 2014 4:33

V Turkestan kempu stojí ubytko v jurtě 350 SOM/osoba i se snídaní. Pokud budete shánět dopravu z At-Jailo, tak se to dá v Turkestan kempu taky domluvit.???
Save your time and get 642-883 dumps You can get our 100% Android certification practice test Adams State University Also get free demos of University of California, Berkeley paced test engine to help you pass Northwood University
blackbee045
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř říj 22, 2014 18:30

Re: Kyrgyzstán info

Příspěvekod karaya1 » ned črc 26, 2015 6:55

(psáno původně jako odpověď na tento příspěvek)

My šli zprvu Ala-Arča jako výplň do doby, než nám vyřídí povolení ke vstupu do východního pohraničí. Nechtěl jsem "trapně" jen vylézt na Pik Učitěl a našel jsem si tenhle otčet (zajímají tě sedla At-Džajlo, Paměti Frunze a Bajčečekej). Bohužel jsem nechal doma plánek hřebenů s nakreslenou trasou a zjistil to až pozdě, mimo signál. Měl jsem sice totožnou mapu, ale bez trasy a barevného odlišení obtížnosti - a pak ještě slovní popis z otčetu. Bohužel ten se ukázal nedostatečný a místo správného sedla #172 jsme se tři dny m*** v oblasti sedel 170, 164 a 156 (jejich barvičky napoví, jak úspěšně :wink: ). Měl jsem to napočítané na pět dní z Biškeku do Biškeku - přejít tyhle tři sedla, dojít do oné profláklé oblasti, vylézt na Pik Učitěl (nejspíš rovnou ze sedla Bajčečekej) a sestup k bráně národního parku a maršrutkou zpátky.

Pokud byste to jeli, tak se na východiště dá dojet buď taxíkem, anebo maršrutkou (číslo jsem bohužel v deníku nenašel, jede od východního tržiště několikrát denně; minimálně cca něco po poledni - k bráně dojede kolem druhé. Chcete do lázní.). Hned u lázní musíte přejít řeku na levý břeh - je tam most, za ním sice něco jako salaš a plot, ale dá se prolézt a je tam pak pěšina. My šli po pravém břehu - řeka se dala přebrodit kus nad soutokem (viz plánek výše), ale moc nechápu, jak se Rusům pak dole povedlo překonat přítok, my ho přeskákali až nahoře pod ledovcem. Dole mi to přišlo nemožné - ale je pravda, že jsme měli vymetenou oblohu, dost teplo a bylo už poledne, tak to teklo. (Což byl nejspíš důvod, proč jsme to netrefili - na správné straně přítoku je pěšina a je pak odbočka do správného sedla - jenže znatelná jen zblízka, ne ze sta metrů daleko :( Být tam, tak to nejspíš trefíme.)

Dál sloužit nemůžu, my se drbali tam, kam určitě nechceš :wink:

Na východní Kyrgyzstán jsme se nechali inspirovat tady a tady - z Karakolu maršrutkou do Džergalanu (pozor, jede od bazaru, za oknem má шахта), přes sedla Džergalan, Ečkilitaš, vojenskou základnu - tam je ten výše zmiňovaný most přes Sarydžaz, jeho vyfocený stav je ze srpna 2014 - sedlo Ťuz, polana Mercbachera - základna At-Džajlo a cesta zpátky. Nikde není signál, jen mezi At-Džajlo a polanou Mercbachera jsou dva další postupné tábory turistické agentury, kde jsou vysílačky (takže o nás chlapi předem věděli :wink: ) a dá se v případě nouze sehnat jídlo. Doprava do Karakolu je trojí:
- můžeš spoléhat na náhodu a že tam něco pojede - my byli schopni ve třech sehnat odvoz za 4000 somů
- můžeš si objednat na určitý čas odvoz (to jsme udělali my)
- můžeš dojít až do BC pod Chan Tengri a letět vrtulníkem (to bych udělal, kdybych na to narazil předem)
Ad náhoda: večer nebylo v At-Džajloo nic, v noci dojel zásobovací Gazík a horský autobus Zil, s tím, že by nás vzali za výše zmíněnou cenu. Ale není pravidlem, že tam něco bude, můžeš tam ztvrdnout klidně několik dní. Nikam se nedovoláš a tamní bábušky jsou příjemné jak voština v pérdeli, takže s jejich pomocí bych nepočítal. (Chtěly 400 somů za stan na křivé louce a ještě tvrdily, že to tam celé na kilometry daleko je jejich soukromý pozemek a stanovat se tam nikde nesmí, tak jsme odešli asi dva km za brdky a tam to píchli).
Ad odvoz: povolení jsme si na Davidovu radu (viz výše, druhá inspirace) nechali dělat u Chanina - stálo 60 euro na člověka, odvoz z Inylčeku by taky zařídil (vlastně by zařídil celkem cokoliv), ale je drahý. Chtěl 11900 somů (cca 170 euro), my sehnali auto za 9200 (v turistické kanceláři GreenTurist na hlavní ulici). Ve třech relativně pohodlné, pět lidí by se zmáčklo. Podobně bomby - za velkou chtěl Chanin 450 somů, v outdoorshopu na hlavní ulici stála 380. Ale zásobený byl fakt dobře, sehnat by se tam dalo cokoliv.
Ad let: údajně stojí něco přes 100 euro na osobu, nevím, kde se objednává (asi by věděl Chanin), potkali jsme skotské manžele, kteří tím letěli. Vědět o tom předem, tak do toho jdu - sice to je dražší, ale nejebeš se mordorem ve spodní částí Inylčeku dvakrát (a i mezi ledovcem a silnicí pak ještě čekají tři velice "milá" překvapení) a koukneš se na sedmičku zblízka. Problémem může být, že loni jeden Mil u Chána havaroval a pak za něj musel "zaskakovat" vojenský - viděli jsme jeden civilní a aspoň jeden vojenský. Ale třeba to od té doby už nějak vyřešili.

Asi už to nebude aktuální, ale stejně...
Jesterka6 píše:v Biškeku, kde se dají sehnat plynové kartuše, mapy

Dají se (levněji) sehnat ještě v rybářském obchodě Robinson kousek od Beta Stores, Red Fox mi přišel docela z ruky. Nakonec jsme je brali z hostelu.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 389
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Kyrgyzstán info

Příspěvekod Chara-din » pon črc 27, 2015 13:17

karaya1: Chvilku si počkat se někdy vyplácí. Dík za spoustu užitečných informací. Hlavně to info o dopravě včetně cen se bude hodit. Já předpokládal, že z Enilcheku bude něco jezdit pravidelně třeba aspoň ob den. Budem to muset ještě promyslet. Ten Inylchek trek máme taky v plánu jít tou dlouhou variantou od Sacht Dzergalansk. V jakém stavu bylo čelo ledovce? Dělají se tam trhliny nebo je to v pohodě? Kolik jste to šli celkem dní? My máme představu o cca 8 dnech při ideálních podmínkách. A kudy to povedem v Ala Archa je ještě ve hvězdách, každopádně dobrý tip na ,,přechod".
Chara-din
nováček
nováček
 
Příspěvky: 183
Registrován: ned dub 17, 2011 11:57

Re: Kyrgyzstán info

Příspěvekod karaya1 » pon črc 27, 2015 20:32

Do Džergalanu-Šachty jsme jeli maršrutkou ve dvě odpoledne od bazaru - stála 110/člověk a jela přes hodinu a půl, na konci po nic moc cestě. Když tohle je den 1, v den 8 odpoledne jsme došli na Mercbachera. Na půl dne nás mezitím zastavilo počasí (cca v půl jedné se přihnala bouřka a pršelo pak až do večera), jinak jsme se nikde nezdržovali.
Z Mercbachera do At-Džajloo nám to trvalo den a půl, k řece jsme dorazili večer a překonali ji až ráno na koni (100/osoba, zkoušel zprvu 300 :wink: ). Šla by asi i přebrodit, byli by jsme to schopni odjistit, ale přišlo mi to po třech týdnech zbytečné na konci takhle riskovat minimálně koupel v kalné vodě. Není ani takový problém onen tok sám o sobě jako to, že po stech metrech ústí do Inylčeku a tam jsi už bez šance; před pár lety se tam jeden člověk utopil.
Na ledovci pozor na vodu, průzračně čistých pramenů je tam málo (ani ty poblíž táborů agentury nejsou žádná hitparáda), poslední je tak u Čontaše a pak až u At-Džajloo. Spíš to funguje tak, že ráno to teče čisté a jak do toho ve dne praží slunko, tak to zesílí a pobere po cestě bordel. Jednou jsme v krizi filtrovali kalnou vodu přes osmkrát přeložený ručník z mikrovláken - vypadalo to pak líp než většina vody, co jsme na ledovci jinak pili.

Inylček dole vypadá jak Mordor:

DSC_0575.JPG

ale není nebezpečný. Jdeš po suti, veškeré díry apod. jsou z dálky viditelné a spíš budeš mít problém s tím, najít cestu (která je asi co chvíli jiná), než že bys potkal trhlinu. Po levém břehu ledovce vede relativně značená stezka, ty se na ni budeš muset zprava od Čontaše dostat - a ten traverz je druhý největší pojeb*, co jsem v KG zažil. Furt nahoru-dolů sutí, občas obcházení trhlin, které nebyly zdálky vidět. Doporučuju podívat se k výtoku řeky, stojí to za to, v jediném místě vyvěrá na české poměry velká řeka. Čím výš jsi, tím je cesta lepší, dole ještě musíš překonat dva velké "přítoky" bočních ledovců, žádný med. Za Mercbacherem už docela pohoda, suť už tam je daleko míň a ledovec je bílý, jak by ho člověk čekal.

pozn* největší pojeb pak čeká až pod ledovcem, kdy je všude ploché údolí a člověk čeká, že už to v klidu dojde po rovince. A pak řeka zatočí pod skálu, přebrodit nejde, skálu traverzovat taky ne, takže skoro dvě stě výškových strmým svahem nahoru to hezky nadejít a slézt (vede tam pěšina) a o kus dál ještě jednou to stejné, cca sto výškových. Asi je důvod, proč to turistické agentury chodí ráno a s koněm, ten to asi s nima je schopen nějak vzít skrz vodu.

Chara-din píše:Já předpokládal, že z Enilcheku bude něco jezdit pravidelně třeba aspoň ob den

To by asi mohlo (nebo bys minimálně mohl něco sehnat, vozidel tam na checkpointu bylo dost), ale dojít tam je podnik minimálně na den (spíš víc). Z At-Džajloo to je cca 40 km po polňačce, nic hezkého. Navíc máš po cestě vojenskou základnu, co kontroluje propustky.
Kopií propustek je potřeba docela dost, my měli dva originály a tři kopie a na konci mi v ruce zbyl jeden originál. (Dodnes nechápu, co s tím dělali, týpek si naše jména zapisoval do sešitu a tvářil se důležitě, ale reálně nás proklepnout nemohl...)

Chara-din píše:A kudy to povedem v Ala Archa je ještě ve hvězdách, každopádně dobrý tip na ,,přechod".

Kdybyste to fakt šli takhle, dej vědět a vyhrabu ještě nějaké fotky, ať to trefíte.
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 389
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Kyrgyzstán info

Příspěvekod Chara-din » úte črc 28, 2015 9:03

Vypadá to tedy spíš na 9 dní při ideálních podmínkách a ty nikdy nejsou, takže střízlivých 10. Kam přesně půjdeme, to se právě ještě uvidí podle času, sil, nálady a počasí, ale vypadáto, že začneme právě Inylchekem (nebo Ala-kol trekem). Uritě dám ale vědět po návratu, jak to dopadlo. Co se permitů týče, ty si my vyzvedneme až tam, tak te je ještě budem muset překecat na udělání několika kopií.

PS: Není náhodou tohle tvůj web http://www.janmiklin.cz/clanek-trek-k-l ... rzbachera/

Info o permitech pro případné další cestovatele:
Zjišťovali jsme to na celkem třech místech.

1. Ambasáda ve Vídni. Permity mohou vyřídit (sice to týden zjišťovali, ale nakonec jo) a to za 30 euro/osoba, ale s tím, že je potřeba si je vyzvednout osobně. Řešeno po telefonu v němčině.

2. Turkestan Tour v Karakolu. Permity zařídí za 30 dolarů/osoba při neurgentní žádosti, což znamená 25 pracovních dní předem a chtěli kopii pasu, popis trasy po jednotlivých dnech a číslo pojištění. A hlavně platbu předem. Mail: psi61@mail.ru ,se mnou komunikovala nějaká Anastasia (anglicky) a odpověď přišla ještě ten den.

3. CBT Karakol, respektive jejich koordinátor Azamat Asanov. Permity také zařídí a to za 40 euro/osoba, do deseti dní to sihne (jaký čas je limitní jsem nezjišťoval) a potřebuje jen kopie pasu. Po vyřízení jsou permity k vyzvednutí na jejich adrese v Karakolu - Abdrahmanova str123 a zaplatit je možné při převzetí. Komunikace rovněž anglicky a odpoveď do druhého dne. Mail: cbtkarakol@rambler.ru

U nás zvítězila třetí možnost.
Chara-din
nováček
nováček
 
Příspěvky: 183
Registrován: ned dub 17, 2011 11:57

Re: Kyrgyzstán info

Příspěvekod Hafi » úte črc 28, 2015 11:11

Permity jsme loni resili přes Dostuck v Biskeku. Stalo to 15€/20$ na osobu, coz bylo zdaleka nejlevnejsi. Chteli scany pasu, platba predem přes moneygram. Prevzeti osobne v biskeku nebyl problem ani o vikendu. Trvalo jim to myslim dva tydny od platby.
Uživatelský avatar
Hafi
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 7576
Registrován: pát led 5, 2007 10:28
Bydliště: Už zas Praha :-(

Re: Kyrgyzstán info

Příspěvekod kybduke » úte srp 4, 2015 20:18

ahojte horalové, jedeme směr kyrgyz v září. velmi mě láká trek k inylcheku ale lámu si hlavu nad tím jak to vymyslet časově. jsme v kyrgyzu na krátko - máme jen sedm dní čistého času (do těchto dní jsou započteny dny, kdy se budem dopravovat z karakolu do hor a z hor do karakolu). mám na Vás dva dotazy - zda je vůbec reálné si troufnout jít celou trasu z Šacht Džergalansku do At-Jailoo. Pokud ne, tak hledám variantu jak si to zkrátit, ale ne zas moc. Mám nabídku na svezení z Karakolu do Echkili-tash. Co vy na to? díky za jakékoliv info.
kybduke
nováček
nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte srp 4, 2015 20:03

Re: Kyrgyzstán info

Příspěvekod karaya1 » úte srp 4, 2015 21:20

kybduke píše:z hor do karakolu

... to zabere minimálně půl dne, spíš víceméně celý. My to jeli relativně rychle (cca pět-šest hodin, pokud si to dobře pamatuju) i s pauzou na piknik, ale byli jsme tři, měli jsme "vlastního" gazíka a na kontrolách nám to šlo rychle, bo jsme nebyli napsaní v sešitech na checkpointu (vstup do pogranzony v Ečkilitaši).

kybduke píše:z karakolu do hor

Tady nevím a nechci kecat, v deníku to napsané nemám, ale podle paměti by mohla existovat i dřívější maršrutka než ta, co do Džergalanu jede ve dvě od bazaru. Potom už určitě nic, jede dlouho a byla poslední, ale ráno by se něco najít mohlo... Když přijedete nočním busem z Biškeku (což je samo o sobě zážitek, nám se do kufru nevešly bágly, bo tam kdosi nutně potřeboval přepravit míchačku :wink: ), mohli byste ji akorát chytit. Třeba mě někdo doplní, jestli a kdy jede. Pokud případnou ranní maršrutku nestihnete, tak počítej, že v Džergalanu jsi až kolem čtvrté a moc už toho neujdeš.

Mně to přijde jako hodně odvážný a optimistický plán, vlastně bys to z Džergalanu do At-Džajlo měl stihnout za pět a půl dne. Rezerva spíš záporná...

kybduke píše:Pokud ne, tak hledám variantu jak si to zkrátit, ale ne zas moc. Mám nabídku na svezení z Karakolu do Echkili-tash. Co vy na to?

Přijdeš o travnaté kopečky a širší i hlubší doliny - mně se v nich doopravdy líbilo. Jsi omezený letenkama, nebo máš možnost těch sedm dní natáhnout (aspoň tak o dva)? Jinak první tři dny jsme šli víceméně furt po cestě, co by gazík v pohodě projel. To by ale záleželo, jestli by vás tam někdo byl ochoten odvézt - někam za sedlo Džergalan by to bylo ideální a už by se to možná stihnout dalo.
Pokud odstartujete z Ečkilitaše, tak podél řeky Ťuz uvidíte něco podobného, o co přijdete v první části (akorát víc zeširoka rozlezlé do prostoru).
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 389
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Kyrgyzstán info

Příspěvekod Chara-din » čtv zář 17, 2015 11:36

Mám tu pár doplňujících informací pro případné další návštěvníky Kyrgyzstánu.

Na fotce je výše zmíněný most přes Sarydžaz, ovšem ze srpna 2015. Najdi 5 rozdílů :-). Horolezecké vybavení se tak alepoň jednou podívalo z batohu ven a místní měli atrakci. Ideálnější by ale bylo nejít přes sedlo Eckilitash, ale místo toho přes dvě nižší sedla která člověka dovedou o nějakých 7 km po proudu, kde by měl být druhý most. My tudy původně chtěli jít, ale bača, co jsme se ho ptali na cestu, byl neoblomný a tvrdil, že jediná možná cesta je přes sedlo Eckilitash.

To mě přivádí k mapě. V Karakolu je dost slušné infocentrum, kde umí dobře anglicky a umí i dobře poradit. A prodávají tam i mapu 1:100 000, kde je z jedné strany Inylchek a z druhé oblast kolem jezera Ala-kol.

V Karakolu je také možné si v ,,kanceláři" Extreme Travel půjčit satelitní telefon, což vzhledem k totální absenci signálu mobilního, je rozhodně zajímavá možnost. My si ho nakonec půjčili a za 10 dní chtěli 100 dolarů, což v pěti lidech vzhledem k ceně pojištění, které je bez signálu k prdu, vůbec není moc. Jako větší problém se ukázala záloha - 1200 dolarů. Nakonec jsme je ale ukecali a dali nám to bez zálohy, ale každý jsme tam museli nechat buď řidičák nebo občanku. Původně chtěl pasy, ale nakonec uznal, že bez těch se na Inylček jít nedá. A půjčit/koupit by se tam asi dalo všelicos. Bylo tam dost lyží, lyžáků, horolezeckého matroše...

Permity na Inylchek zvládli v CBT Karakol vyřídit během 5 pracovních dnů (v kanceláři ovšem visely letáčky, kde psali, že to jde i do dvou dnů). Cena byla 45 E/os. Jo, měli jsme je objednané předem, ale já blb je objednal na špatný měsíc :axe: . Domácí v guest house říkal, že takhle narychlo je to dobrá cena, ale že objednané víc jak 30 pracovních dní předem vyjdou na 10 E/os.

Bydlení v Karakolu. Podle požadavků na komfort, cenu a vzdálenost od centra nám v infocentru vybrali Jamila guest house a bylo to opravdu výborné. Hrozně milí a ochotní majitelé - mladší manželský pár, manžel je přes týden pryč, je učitel angličtiny. Cena 12 E/noc se snídaní. Při vracení satelitního telefonu nám v Extreme travel říkali, že přes ně se dá sehnat ubytování za 4E/noc se snídaní a bez za eura 3.

V Šacht-Džergalanu se dá také sehnat ubytování. Momentálně je to asi ve výstavbě, ale hlavní budova už je 100% funkční. Nemá to ale žádný vývěsní štít nebo nápis. Je potřeba se doptat u místních. My tam původně neměli v plánu spát vůbec, ale přívítalo nás vyloženě psí počasí, takže jsme za to byli nakonec rádi.

Jezírka Merzbacher už byla prázdná, jak nás informoval Azamat v CBT Karakol a Inylchek byl hodně utátý. Suťovatý byl až za rozdělení na severní a jižní Inylchek. Celkově bylo asi dost málo vody, protože to naněkolika místech vypadalo, že i Inylchek by se dal zcela bezpečně přebrodit. Přítok nad At-Jailoo jsme brodily v 10 dopoledne a v pohodě, ale bylo znát, že průtok se zvyšuje, takže později odpoledne už by to mohl být problém.

Kyrgyzové absolutně nemají pojem o vzdálenostech a časové náročnosti!!! Vůbec nemá smysl se bačů ptát, jak je něco daleko, nebo jak dlouho se někam jde. Ptali jsme se docela hodně lidí a prakticky pokaždé to ve skutečnosti bylo 2-3x víc.

Co se časové náročnosti týče, tak my zvládli trasu Šacht Džergalan - At Jailoo za 5,5 dne bez nějakého výletu výš na ledovec. Jako první den beru ranní start ze Šacht Džergalanu a šestý den před polednem jsme byli v At Jailoo. Měli jsme ale perfektní počasí po celou dobu.

Doprava z At Jailoo je problém. Pokud nepotkáte auto přivážející turisty nebo zásoby máte smůlu. My jí měli. Počítali jsme ale s tím, že si kdyžtak zavoláme odvoz z Karakolu satelitním telefonem. Nakonec nás zachránil nějaký velký rodinný piknik asi 14 km pod At Jailoo. Ovšem pozor! Místní jsou tady zvyklí na turisty chodící se šerpy a od Inylcheku létající vrtulníkem, takže usmlouvat je na alespoň trochu přijatelné peníze dalo velkou práci. Nakonec nás to vyšo na 180 dolarů pro všechny, což byla zhruba cena, za kterou bysme si zavolali odvoz z Karakolu. A další pozor! Ve vesnici Inylchek není vůbec nic, je to město duchů. Takže spoléhat na odvoz odtud je nesmysl. A maršut tam rozhodně také žádný nejezdí.
Přílohy
_MG_4102.JPG
Chara-din
nováček
nováček
 
Příspěvky: 183
Registrován: ned dub 17, 2011 11:57

Re: Kyrgyzstán info

Příspěvekod davkral » úte zář 29, 2015 15:21

Ahoj,
taky si dovolím pár postřehů. Na trek z Šacht-Džergalan jsme vyráželi 13. září.

V sobotu večer jsme dorazili do Karakolu. Než dát za bydlení 300 - 500SOM/os zkusili jsme sehnat odvoz. Trochu problém, taxikáři nechtěli jezdit ani za 2000SOM, ale pak jsme u kruháče cca 2km od autobusáku sehnali týpka, co tam nikdy nebyl, takže asi moc netušil jaká je to cesta a dálka a chtěl 1.600 SOM
V Šacht-Džergalan jsme normálně postavili stan za vesnicí u řeky.
Permit jsme dle Hafiho nechali vyřídit v Dostuck Trekking. Cena 20$ na osobu, nebyl problém s vyzvednutím v sobotu, ale najít tu "kancelář" problém byl. Není nijak označeno, musí se jít po číslech domů + je to dost dálka od autobusáku.
Díky tomu jak jsme byli v horách pozdě, tak jsme skoro žádný bači nepotkali, všichni už byli pryč. Trasu jsme šli 9 dní i se zastávkou na jezírka, ikdyž byla vypuštěná. Chůze přes ledovec a kolem něj je sice děsnej pojeb, ale což. Kvůli pěkným chodníčkům můžu jít na Šumavu. Určitě toho nelitujeme, zážitky byly :-) Počasí jsme měli extrémně dobrý, ani jednou jsme nezmokli, když už padala voda, tak v pevném skupenství a většinou spíš v noci. Když ale bylo jasno, tak zamrzala voda v platypusech, co jsme měli ve stanu.

Teď se budu trochu lišit od toho, co píše Chara-din:
Most je opravdu stále jako na fotce, ale my se nechali za 230SOM/os a krabičku cigaret převést od vojáků z posádky na koni. Brodit se nám to nechtělo a jít x km po nebo proti proudy taky ne. Zase je zážitek, když se kůň v hlavním proudu zastaví a prostě se mu nechce dál.

Přítok nad At-Jailoo jsme brodili kolem 15:00 a mít o 30 cm delší skok z místa z krosnou na zádech, tak to dáme bez zouvání. Vody bylo fakt málo. Ale to asi bylo tou pozdní dobou, kdy jsme tam byli. Sedlo Ťuz už bylo pod sněhem a další každý večer připadával. Podle mě už asi moc dalších Čechů (protože nikdo jinej tam snad ani nechodí) ho po nás neprošlo.

Doprava z At Jailoo není vůbec žádný problém i přes to, že tábořiště bylo uklizené na další sezónu. Místní předák nám nabízel odvoz za 300$. Nakonec jsme ho usmlouvali na 12.000SOM, ale ani to jsme mu nechtěli dát. Místo toho jsme druhý den došli do vesnice Inylchek. Jasně, není to zrovna kousek, ale nám svítilo sluníčku, takže opalovačka zadarmo :-)
Už vůbec není pravda, že vesnice Inylchek je město duchů, kde nic není. Byl jsi tam vůbec, nebo si to jen viděl z dálky?! Minimálně je u mostu přes řeku další vojenská kontrola a kdyby si došel o kousek dál, tak je tam normální Kyrgyzská vesnička, čítající nějakých 30 obydlí (odhaduju). Měli jsme plán buď stopovat, ale fakt tam toho moc nejezdí, nebo sehnat odvoz. Nakonec jsme jeli do Karakolu za 5.500SOM ruským náklaďákem z roku 1977. Jméno řidiče si nepamatuju, ale bydlí zhruba v půlce "hlavní" ulice protínající osadu.
kralik-d.blogspot.com
davkral
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv dub 21, 2011 8:39
Bydliště: Praha

Re: Kyrgyzstán info

Příspěvekod Chara-din » stř zář 30, 2015 9:15

Doprava z At-Jailoo je zjevně o náhodě. O ,,není vůbec žádný problém" mám jinou představu, než: ,, Žádné auto tu nemáme. To, které vidíte, je turistů, co jdou ke Khan Tengri. Až přijede auto s dalšími turisty, můžete se s řidičem domluvit na cestě zpátky. Dnes ale nic nepřijede (11 dopoledne) a zítra možná. Nevíme."

A Inylchekem jsme projížděli po té hlavní silnici s příbuznými lidí, co bydlí kousek nad Maida Adyr. Je to nejvýše postavené civilní obydlí. A kromě vojenských aut na kontrolách jsme při průjezdu Inylchekem neviděli žádné další auto. A všechny budovy, co jsme viděli z cesty, jednoznačně opuštěné byly. Takže realita je oproti dojmu ze satelitním snímkům o dost jiná. Že jsou domy dál od cesty obydlené vidět nebylo. Odtud moje informace.
Chara-din
nováček
nováček
 
Příspěvky: 183
Registrován: ned dub 17, 2011 11:57

Re: Kyrgyzstán info

Příspěvekod davkral » stř zář 30, 2015 13:06

Nevím, jak moc o náhodě to může být. Podle mě, kde je poptávka je i nabídka. My jsme v At-Jailoo trávili pozdní odpoledne a noc. Tou dobou tam byly min. tři auta, to ale uznávám mohla být náhoda. Silně ale pochybuju, že týpek co má v obýváku větší LCD TV než já doma se bude chtít trmácet někam na koni, potažmo pěšmo. Ty lidi tam určitě v průběhu sezony žijou (možná celoročně) a rozhodně auto k dispozici mají, už kvůli zásobám atd. Pak už je jen otázkou, za kolik se jim bude do Karakolu chtít jet. Možná stačí s nimi promluvit víc než dvě věty.

První odbočka do osady je zhruba 400 metrů za odbočkou k vojenské stanici. Mimochodem i za mostem jsou dva obývané domy. Poznámku o satelitních snímkách jsem nepochopil, nikdo se tu o nich v diskuzi nezmiňuje. Výše zmíněné jsem psal jako možnou variantu, jak se dostat z Inylchek treku bez dopředu domluveného odvozu. Tvoje informace byly minimálně nepřesné.
kralik-d.blogspot.com
davkral
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv dub 21, 2011 8:39
Bydliště: Praha

Re: Kyrgyzstán info

Příspěvekod Chara-din » stř zář 30, 2015 14:57

No nic, tohle nemá smysl. Nějak nechápu, kam tónem svých příspěvků vlastně míříš. Já na to ale rozhodně zvědav nejsem. Budoucí návštěvníci nechť si podané informace přeberou jak chtějí.
Chara-din
nováček
nováček
 
Příspěvky: 183
Registrován: ned dub 17, 2011 11:57

Re: Kyrgyzstán info

Příspěvekod davkral » stř zář 30, 2015 16:02

Možná by bylo snažší prostě uznat, že si psal o něčem, co vůbec nebyla a není pravda, ale chápu, že tvůj přístup je ti asi bližší.
Já jen chtěl, aby se budoucí návštěvnici neřídili podle tvého tvrzení, cituji: A další pozor! Ve vesnici Inylchek není vůbec nic, je to město duchů. Takže spoléhat na odvoz odtud je nesmysl. Protože to je opravdu nesmysl.
kralik-d.blogspot.com
davkral
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv dub 21, 2011 8:39
Bydliště: Praha

Re: Kyrgyzstán info

Příspěvekod wawrik » stř zář 30, 2015 16:06

A nenapadlo ti, že to v rôznom čase môže jednoducho vyzerať rôzne? Zvolený tón je vskutku divný.
Uživatelský avatar
wawrik
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4311
Registrován: pon úno 22, 2010 16:11

Re: Kyrgyzstán info

Příspěvekod davkral » stř zář 30, 2015 18:58

Jojo, to mě napadlo. Ale ty lidi tam celoročně žijí, tudíž tam jsou i ty auta. Zvolený tón možná nebyl adekvátní, uznávám. Jestli ale můj špatně zvolený tón dá případným horalům šanci dostat se z hor za míň než za 180$ a místním vydělat nějaký ten SOM navíc,když už musí žít ve městě duchů, tak mi to za to snad i stálo :)
kralik-d.blogspot.com
davkral
nováček
nováček
 
Příspěvky: 7
Registrován: čtv dub 21, 2011 8:39
Bydliště: Praha

Re: Kyrgyzstán info

Příspěvekod Jesterka6 » stř říj 14, 2015 20:27

Třetí pohled na Inylček :-)

Původně to bylo městečko plné horníků, tipla bych to na 6000 lidí,možná víc. Jsou tam přístupové cesty nahoru do svahu k opuštěným dolům, paneláky, drtičty kamenů, zbytky budov na zpracování kovů. Na mapě to vypadá jako slušná vesnice, kde by mohly být tak minimálně 3 hospody :-).
Což nejsou, protože to je z 99 % opuštěné - po uzavření dolů, které to celé živily.
Za "město duchů" by se to s úspěchem považovat dalo, i v případě, že občas někdo z duchů vstane z mrtvých - a přidá se k těm dvěma domečkům celníků, co bydlí hned u mostu. My jsme tam teda žádné další živáčky nepotkali, i když opodál byli vidět pastevci. Odhadem jednou za 2 dny tam někdo z pastevců může projet a směřovat na Karakol (pastevci takhle vyrážejí ca jednou za dva týdny), a zhruba jednou za den až dva tam v sezóně budou projíždět turisti, co měli objednaný odvoz Inylček a Karakol )a teoreticky jednu z těch cest vozidlo může být prázdné) ale rozhodně to nemá takovou dopravní obslužnost, jako kdyby tam byly ty tři hospody :-). Ani o kus dál není silnice extra živá a na stop je to tam dost o náhodě.
Uživatelský avatar
Jesterka6
nováček
nováček
 
Příspěvky: 104
Registrován: pát dub 12, 2013 15:31
Bydliště: Praha

Re: Kyrgyzstán info

Příspěvekod ajdam » sob pro 26, 2015 21:28

Zdravím zdejší cestovatele

Jaký byste doporučili trekový vrchol v Kyrgyzstánu? Moje zkušenosti s horolezením jsou mám minimální, zatím jsem vylezl jen na Kazbek v Gruzii (5070 m, žádné technické pasáže), takže hledám nějaký podobně obtížný výstup. Původní nápad byl vyrazit někam do okolí Karakolu, ale nijak na tom netrvám, žádné plány ještě nemám :-)
Uživatelský avatar
ajdam
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: sob pro 26, 2015 21:18

Re: Kyrgyzstán info

Příspěvekod karaya1 » ned pro 27, 2015 13:53

Asi záleží na tom, co přesně znamená "minimální zkušenosti s horolezením". Na východ od Karakolu, v oblasti Inylčeku, jsou prakticky všechny hezčí kopce férový horolezecký výstup s ruskou klasifikací 3A a výš. V horách na jih od Karakolu nevím, tam jsem nebyl - ale nepamatuju si, že bych tam četl o snadných výstupech. Nějaké relativně přístupné kopce se dají najít v Ala-Arče (typicky Pik Učitěl), ale zase záleží, co máš za sebou.
S čistým svědomím bych tě mohl poslat leda na dvě bezejmenné čtyřky po obou stranách sedla Ťuz.
Ale to asi není to, co hledáš :wink:
karaya1
účastník
účastník
 
Příspěvky: 389
Registrován: pon kvě 14, 2007 12:16
Bydliště: Brnéčko

Re: Kyrgyzstán info

Příspěvekod ajdam » ned pro 27, 2015 17:08

Díky Pik Učitěl vypadá jako to, co hledám. Koukám že nahoru lezou lidi bez zvláštního vybavení, ale z fotek se mi zdá, že minimálně mačky a hole by se mohly hodit. Lezl jsi tam?

Jinak moje zkušenosti s lezením na vysoké hory jsou takové, že když jsme byli na treku v Gruzii (Shatili-Juta-Kazbegi), tak jsme se tak trochu impulzivně rozhodli vylézt na Kazbek. V místní půjčovně jsme si půjčili vybavení (lano, sedáky, mačky a cepíny) dostali krátký kurz o tom jak chodit po ledovci, jak padat, jak se zabrzdit cepínem atd a vyrazili jsme nahoru. Výstup jsem nejenom přežil, ale i jsem si ho neobyčejně užil, a proto si říkám, že bych teď, po dvou letech, chtěl zase zažít něco podobného :-)
Uživatelský avatar
ajdam
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: sob pro 26, 2015 21:18

Re: Kyrgyzstán info

Příspěvekod Jary » pon pro 28, 2015 9:06

Pik Učitěl je choďák, po ledovci vůbec nejdeš, v srpnu jsme se sněhu prakticky ani nedotkli. Výhledy parádní, doporučuji. http://www.kopcochodec.rajce.net
Jary
účastník
účastník
 
Příspěvky: 241
Registrován: pát dub 18, 2008 10:01

Re: Kyrgyzstán info

Příspěvekod ajdam » pon pro 28, 2015 13:23

Ok, díky to jsem rád, mě by se tam s těma horolezeckema krámama stejně nechtělo tahat :-) Mimochodem pěkný fotky, už se tam těšim.
Uživatelský avatar
ajdam
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: sob pro 26, 2015 21:18

Re: Kyrgyzstán info

Příspěvekod Chara-din » čtv bře 3, 2016 12:28

Dostal jsem SZ ohledně umístění Extreme Travel v Karakolu. A při té příležitosti jsem zjistil, že jsem se seknul v názvu. Ve skutečnosti je to Extreme Tour. Přesné umístění už si nevybavím, ale bylo to nejspíš někde v zakroužkované oblasti. Každopádně budou vedět v infocentru, které je přes ulici u CBT Karakol.
Přílohy
Karakol.jpg
Chara-din
nováček
nováček
 
Příspěvky: 183
Registrován: ned dub 17, 2011 11:57

Re: Kyrgyzstán info

Příspěvekod ajdam » pon kvě 23, 2016 7:15

Tak nakonec je to jisté, v září se vypravím do Kyrgyzstánu. Chtěl jsem se zeptat zda je možně překročit hranici mezi Kyrgyzstánem a Kazachstánem. Letenky do Alma-Atavyjdou levněji, než do Biškeku a navíc je Alma-Ata blíž Karakolu, kam pravděpodobně budeme mít namířeno.

EDIT Aha, tak Biškeku se nevyhnu, koukám, že do Kazachstánu je potřeba vízum...
Uživatelský avatar
ajdam
nováček
nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: sob pro 26, 2015 21:18

Další

Zpět na Sháním informace