Mapy - Rakousko

pro ty co hledají informace o jednotlivých zemích

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod mike » úte kvě 20, 2014 15:00

Tuhle diskusi uz jsme tu meli a nema cenu ji opakovat. Koho to zajima, muze si ji najit.

Jen k tomu vyrezu, co poslal Martin vyse. Nevim, jak vypada papirova mapa, ale tohle je pekny priklad mapy, podle ktere bych jit nechtel. Kdyz koukam na bocni a hlavni hreben Rottennmann Tauern, ktere jsem prosel:

- chybi tam nazvy chat. Coz je pomerne dulezity orientacni udaj, jelikoz v terenu byva znaceny prave smer k chatam

- chybi tam cisla cest. WTF? Ty byvaji jak na ukazatelich, tak obcas i v terenu nekde na sutru, aby se clovek zorientoval. Bez nich mi muze byt mapa uplne k nicemu, protoze nenajdu, kde vlastne jsem.

- znaceni obtiznosti stezek, ktere jsem prosel, je uplne mimo. Kdyby se tim nekdo mel ridit, tak bude dost neprijemne prekvapen. Tak treba usek mezi Sonntagkarspitze a Grosser Bosensteinem je na horni hranici turisticke obtiznosti (misty II, jedno misto az III zajistene ocelovym lanem), tam bych podle jejich znaceni cekal zebrik. Naopak, pokracovani na Kleiner Bossenstein je chodak. Znaceni stejne, v realu obtiznost neporovnatelna. Hochswung ma byt z vychodu lehci, nez ze zapadu? To si snad delaji prdel. Presne naopak, vystup z vychodu je docela zahul, kde by mohl mit clovek se zavratema problemy a v mokru nebo pod snehem je to o hubu. Zapadni svah je naopak mirny a naprosto snadny. Tohle muze byt vylozene nebezpecne. Mene je nekdy vice; lepsi zadne znaceni obtiznosti, nez takhle zavadejici.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod martinnakole » stř kvě 21, 2014 19:24

Miku, když už o tom tady mluvíš, jak je schůdná trasa Rottenmann - Grosser Bösenstein - Breiteckkoppe - Hochrettelstein - Oppenburg? Je to v pohodě, nebo tam jsou nějaký úseky o hubu? (kromě těch, co už zmiňuješ)
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod mike » stř kvě 21, 2014 19:48

Koncil jsem u Planneralm, takze ten konec neznam. Jako moznost jsem to ale videl a co jsem koukal na fotky, melo by to byt v pohode. Travnate kopecky, sem tam skala. Mam pocit, ze tenhle usek sli fps a spol, ale jisty si nejsem.

V podstate jediny neprijemny usek je ten sestup ze Sonntagkarspitze smerem na Bosenstein. Jen do sedla, nahoru na vrchol uz je to v pohode, jen nesejit ze stezky, nevede primo po hrebeni, ale okolo skalniho vysvihu. Sestup je takovy skalnaty hrebinek a ty skaly ruzne prelezas a obchazis. Nejhorsi je konec tesne nad sedlem, ale tam je nastesti lano. Nalehko a do kopce by to bylo celkem v pohode, natezko, sestup a jeste ke konci denni etapy to neni uplne nejsnadnejsi. Ale zas to neni nijak zvlast exponovane. Vecer se kouknu, jestli jsem neudelal nejake fotky (stmivalo se).

Na Hochschwung vede normalni cesticka, jen misty velmi strma. Kdyz prelezes ten hrebinek zminovany vyse, tak tam nebudes mit problem. Fotku jsem daval tady. Jinak je to cele travnaty hreben, neco jako Mala Fatra, jen ty kopecky jsou vyssi, vyskove rozdily vetsi a obcas jdes nad strmejsimi svahy (padaji na jih).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod mike » stř kvě 21, 2014 21:46

Nejake fotky jsem nasel. Takhle vypada hrebinek ze Sonntagkarspitze (nejvyssi skala vzadu) pri zpetnem pohledu:
rtm1.jpg

rtm2.jpg

Tohle je myslim to nejtezsi misto, zakrouzkoval jsem znacky, aby bylo videt, kudy se jde. Nekde na te skale by melo byt ocelove lano. Nejsem si ale uplne jisty, stmivalo se a uz je to par let. Je to ale posledni fotka, tak by to snad melo byt ono.
rtm3.jpg

A takhle nejak pro zmenu vypada hlavni hreben. Chodak, jde se pres ty kopecky a obcas se i traverzuje.
rtm4.jpg
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod martinnakole » pát kvě 23, 2014 15:14

Super, díky za informace :) Ta skála se zakroužkovanejma značkama vypadá hnusně, ale předpokládám, že v reálu by to mohlo být docela v pohodě.

Jinak ještě k tý mapě, co jsem posílal - značení cest a chat tam chybí kvůli tomu, že jsem tu mapu neměl při dělání screenshotů úplně přiblíženou (posílal jsem to jen jako ukázku). Při maximálním zazoomování tam samozřejmě čísla cest a názvy chat jsou. A předpokládám, že jsou i v tištěný mapě.
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod mike » pát kvě 23, 2014 15:37

NZ. Tezko rict, tohle je hrozne individualni. Nekdo to da s rukou v kapse, druhy se tam kousne. Ale kdyz jsem to dal bez vetsich problemu ja a natezko, tak by to jit melo ;-) Zalezi jake mas s lezenim po skalach zkusenosti, kdyz tak si naplanuj unikovou variantu.

Jo aha, uz to vidim. Ale nesmyslne znaceni obtiznosti zustalo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod martinnakole » ned črc 20, 2014 19:59

Miku, ještě jeden dotaz na tebe. Šel jsi někdy hřebenovku Seckauer Tauern? Nebo někdo jinej? Zajímalo by mě, jak je to tam s vodou, jestli tam jsou nějaký pěkný místa pro přespání venku, technicky náročný úseky a tak.
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod mike » pon črc 21, 2014 3:04

Sel a dosel az do Hohentauern. Mista na spani se najdou a voda taky, ale u obojiho je dobre predem vedet kde. Oboji najdes v tom pruvodci od Rotheru, co ho porad doporucuju. Uz si to moc nepamatuju, sel jsem to pred 7 lety. Tady a v dalsich prispevcich jsem k tomu neco napsal.

Technicky je to jednoduche. Asi jako hrebenovka Krivanske Fatry bez Rozsutce. Akorat je to cele trochu vys. Jediny narocnejsi usek je zminovany Hirchkarlgrat. Da se mu vyhnout, trasa v pruvodci ho obchazi, ale stoji to vysku a cas. Obtiznost je jasna hned na zacatku, takze se muzes rozhodnout na miste.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod martinnakole » pon srp 4, 2014 22:04

Hmm, tak jsem si taky užil s mapama od Kompassu. Šel jsem tu hřebenovku Seckauer Tauern, z Knittelfeldu směrem na Wald am Schoberpass, měl jsem na to něco jako dva a půl dne. Jenže jsem asi málo hrál hru na vlčí dech a gazelí nohy a v půlce hřebene za Hochreichhartem jsem zjistil, že solidně nestíhám (nešel jsem v průměru snad ani 2 km/h, jen ze sedla na Hochreichhart jsem se drápal přes hodinu), tak jsem to otočil na sever na vedlejší hřeben na Feistererhorm, že sejdu na vlak do Kalwangu.

Přespal jsem v sedle mezi Feistererhormem a Hahnreichem a ještě že jsem si ráno přivstal a nechal si na cestu dolů dost velkou rezervu. Po značce dolů (973) totiž asi nikdo normální nechodí a tak jsem ji ztratil v nějaký strži, kde nebyl sebemenší náznak pěšiny, ale spíš to vypadalo, že by se mi tam mohlo hodit cestovní pojištění. Vrátil jsem se nahoru, kde značka křižovala dřevařskou cestu vyznačenou v mapě a usoudil jsem, že bude nejrozumnější jít po ní. Kouknul jsem se pořádně do mapy, kudy ty dřevařský cesty vedou, a našel jsem pěknou trasu dolů. Jenže v místě, kde měla z cesty odbočovat další svážnice přímo dolů do Kalwangu, byl akorát plot a hroznej krpál dolů. Tak jsem to zkusil po druhý, jestli jsem se nesplet, a ta pro změnu místo klesání stoupala a skončila úplně stejně, jen na ještě větším kopci.

Měl jsem sice ještě dvě hodiny času a nádraží bylo vzdušnou čaru asi dva kilometry, jenže to bylo taky kilometr dolů a vůbec jsem netušil, kudy mám jít. Tak jsem se nakonec po zvážení všech možností vrátil kousek zpátky a pak to vzal lesem přímo dolů. Doteďka nechápu, jak jsem to mohl ve zdraví přežít, každopádně když už jsem myslel, že jsem v koncích a že to nepůjde ani nahoru, ani dolů, tak se přede mnou najednou objevila lesní cesta a na stromě červenobílej pruh.

Nakonec ta turistická značka vedla úplně jinudy, než bylo vyznačený v mapě a celkem rychle se mi po ní povedlo dojít na vlak. Ale teda fakt se na mapy Kompassu už spolíhat nebudu, a už vůbec ne na lesní cesty v nich vyznačený. Fuj, ještě teďka se bojim, že se kvůli tomu vlaku někde přizabiju.
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod mike » pon srp 4, 2014 22:48

Koukam, ze si tuhle zkusenost s Komp-assem musi kazdy udelat sam :twisted: Ale abych byl spravedlivy, kouknul jsem letmo na F&B mapy a zrovna tady vypadaji dost podobne jako online mapy Kompassu. Mels s sebou GPS? Dost pomuze ze zpetne kouknout, kudy clovek vlastne bloudil. Kazdpadne dobra zkusenost, takove posunuji dal.

Taky jsem si ted uzil. Sel jsem na bivak, zdalky jsem ho videl a uz jsem na nem dvakrat byl. Jenze pak prisla mlha. Stezky tam nejsou, znacky taky ne, jen sutry a sutry. Sel jsem po citu a kdyz jsem zacal byt lehce nervozni, abych ho nepresel, narazil jsem na muziky, podle kterych se dalo jit nahoru nebo dolu. Podle vyskomeru byl bivak nade mnou, a tak jsem sel nahoru. Po case jsem dokonce vytahl mobil s GPS a nahranou mapou, kterou mam pro nouzi nejvyssi, a podle ni jsem byl opet pod bivakem. Dosel jsem presne tam, kde mel byt a nic. Bloudil jsem tam pres hodinu a nakonec se vratil do mista, kde jsem puvodne zacal a jelikoz nic jineho nezbyvalo, sel jsem dolu. Ukazalo se, ze jsem byl 20 metru od bivaku, primo nad nim... Kdyby nebyla tak husta mlha, tak jsem ho videl a i z dalsich mist, kde jsem se rozhodoval. Na mape (jinak dobra IGC 1:25000) je o 50 vyskovych metru vys, nez v realu, v pruvodci to same. A uplne nejhorsi bylo, ze kdybych si posledne udelal znacku v GPS, jako si normalne delam, tak jsem ho nasel na prvni pokus. Jenze neudelal a mohl si akorat nadavat do debilu. Zvlast kdyz zacinalo poradne prset. Nastesti jsem ho nasel prave v okamziku, kdy zacaly padat kroupy a praskat blesky.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod martinnakole » pon srp 4, 2014 23:36

Ne, GPS nevedu. Ale kudy jsem šel, tušim celkem dobře, stejně tak přibližně vim, kudy vede značka, viz obrázek:

mapka2.jpg


No a jinak jsem celkem rád, že jsem to v půlce zabalil. Na ten Hirschkarlgrat bych se s těžkym báglem asi neodvážil a scházet dolů do karu by se mi taky nechtělo. Nějak jsem se přecenil, sice má ten hřeben jen asi 40 km, ale za ty naplánovaný dva dny bych to fakt nezvládnul (i když jsem půlku soboty zabil jen cestou z Knittelfeldu nahoru k Maria Schnee).
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod mike » úte srp 5, 2014 0:17

Njn, to chce zkusenosti, casem je ziskas. V horach jsou podstatne dulezitejsi vyskove metry nez kilometry na delku a 20 km na den uz je obvykle poradna tura. Takze to, ze se drapes na Hochreichhart hodinu, je celkem normalni, je to tusim 400 vyskovych metru a natezko o moc vic nedas. Jsou tereny, kde se nedostanes pres kilometr za hodinu. Mimochodem, kdyby sis poridil toho pruvodce, co ho porad doporucuju, tak tam jsou kilometry, vyskove metry i casy v hodinach, takze si clovek muze udelat docela slusnou predstavu. Hlavne zezacatku se to hodi, pozdeji uz to odhadnes sam. Proti Ceskemu Stredohori je to jiny level, ale to uz ted vis sam ;-) Ceske kopce ti daji akorat kondici (ktera se ovsem velmi hodi).

Mimochodem, ted uz mas meritko. Bocni hreben Rottenmann Tauern je podstatne tezsi, nez tohle a ten usek, co jsem k nemu daval nahore fotky, je technicky narocnejsi nez Hirschkarlgrat. Hochschwung da zabrat vic, nez Hochreichhart. Jak technicky, tak fyzicky. Ber to tak, ze tohle byl nejjednodussi usek Nizkych Taur a cim vic na zapad, tim je to obtiznejsi. Zacal jsi spravne, ted to chce postupovat dal. Jdi na zapad, mlady muzi ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod martinnakole » úte srp 5, 2014 7:32

Hmm, už nevim, jakýho průvodce to pořád doporučuješ. Jestli je to ten červenej Tauern Höhenweg, tak to bohužel neumim německy. :?

Jo, jinej level to rozhodně je. Začátek u Maria Schnee byl v pohodě, ale jak jsem se dostal k Seckauer Zinken, tak už mi to dalo zabrat. A do těch Rottenmanskejch Taur se ještě chystám, jsem na to zvědavej. Ještě mě teď taky čekaj ty slavný Nízký Tatry (konečně), tak doufám, že to bude oproti tomuhle příjemná procházka.
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod fps » úte srp 5, 2014 8:58

martinnakole píše:Ne, GPS nevedu.

a to je zásadní chyba, mě nezajímají turistické cesty které se neustále mění, a neustále je aktualizovat do papírových map ani nejde, prostě jdu podle GPS tam kam potřebuji, a na místě volím cestu podle toho jaká je
mike píše:V horach jsou podstatne dulezitejsi vyskove metry nez kilometry na delku a 20 km na den uz je obvykle poradna tura

přesně tak, v Alpách či Tatrách na těžko na den plánuji nastoupat cca 1000 m, a cca 10km, jednou jsem v Tennengebirge na těžko za 13h nastoupal cca 1400 m, naklesal cca 2100m, a ušel cca 18 km, a byl jsem úplně hotový
martinnakole píše:A do těch Rottenmanskejch Taur se ještě chystám, jsem na to zvědavej. Ještě mě teď taky čekaj ty slavný Nízký Tatry (konečně), tak doufám, že to bude oproti tomuhle příjemná procházka.

Rottenmannské Taury jsou z Alp asi nejlehčí, a nejzelenější, ale stále jsou o stupeň těžší než Nízký Tatry, obzvlášť okolo Grosser Bosenstein, loni jsem tam byl na šest dní na těžko
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod martinnakole » úte srp 5, 2014 10:24

No nevim, GPS má pro mě akorát spoustu nevýhod. Na malym displeji nic nevidim, musim se starat o baterky, hledat po netu mapy. Takhle si bez GPS koupim papírovou mapu za dvě stovky, nemusim nic řešit a jedu. Moc třeba nevěřim tomu, že v situaci, kterou jsem popsal o pár příspěvků výš (Kalwang), by mi GPS nějak pomohla. (Nebo se snad pletu a neni problém mít v GPS 100% přesný a aktuální mapy?)

Ale zase bych nikam nevyrazil bez kompasu. V Anglii jsme se ztratili v mlze na blatech v Yorkshire Dales a nebyl to úplně příjemnej zážitek. Cesta nikde, viditelnost sotva 10 metrů, nemít takovou pitomost, jako obyčejnej kompas, tak tam se zápalem plic asi hledáme cestu doteďka.
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod mike » úte srp 5, 2014 17:32

martinnakole píše:Hmm, už nevim, jakýho průvodce to pořád doporučuješ. Jestli je to ten červenej Tauern Höhenweg, tak to bohužel neumim německy. :?

Jo, ten. Taky neumim nemecky a presto je to jeden z nejuzitecnejsich pruvodcu, co mam. Na tohle snad nemcinu nepotrebujes:
th.jpg

fps píše:Rottenmannské Taury jsou z Alp asi nejlehčí, a nejzelenější, ale stále jsou o stupeň těžší než Nízký Tatry, obzvlášť okolo Grosser Bosenstein, loni jsem tam byl na šest dní na těžko

Neni to tak, Seckauer Alpen jsou lehci. Nejspis jsi neprosel vsechno, bocni hreben smerem k Rottenmannu uz neni zrovna pro bezneho turistu a vychodni hreben Hochschwungu je sice turisticka stezka, ale narocnejsi, nez cokoliv znaceneho na vychod odtud. Dalsi pokracovani hrebene na zapad je technicky jednoduche, ale muze byt unavne. Porad nahoru a dolu, jinak ale pekna hrebenovka (v dobrem pocasi).
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod mike » úte srp 5, 2014 17:56

martinnakole píše:No nevim, GPS má pro mě akorát spoustu nevýhod. Na malym displeji nic nevidim, musim se starat o baterky, hledat po netu mapy. Takhle si bez GPS koupim papírovou mapu za dvě stovky, nemusim nic řešit a jedu.

GPS je pomucka. Kazdy to ma trochu jinak, pro mne je vzdycky hlavni papirova mapa, ale jsou situace, kde GPS pomuze. Typicky kdyz nevis, kde jsi, pomoci GPS se najdes. Jsou situace, kdy je to velmi dulezite. Priklad: sel jsem po ledovci, viditelnost nebyla nejlepsi, obcas se privalila mlha. Sel jsem podel hrebene, pres ktery jsem se potreboval dostat. Slo to jen jednim sedlem a nebylo jasne, ktere to je, pricemz vsechna, na ktera jsem koukal, byla docela obtizna, takze zadne vybehnu a kouknu se. Vytahl jsem mobil s mapou a GPS, zjistil polohu a hned vedel, ktere sedlo je to spravne (samozrejme to nejhorsi ;-)).

Dalsi vec je navigace k predem ulozenym bodum, viz priklad s bivakem vyse. Kdybych ho mel ulozeny, tak si usetrim pres hodinu bloudeni v mlze a to mam prosim nemapovou GPS (GPS v mobilu s mapama pouzivam jen velmi zridka v situacich jako ta vyse).

Pak je tu moznost navratu po zaznamenane trase. To kdyz se nekde opravdu ztratis nebo si treba odlozis veci a vybehnes si nalehko na vrchol. Uz se mi parkrat stalo, ze bez GPS bych veci tezko hledal, shora a zdalky vypada vsechno jinak. Jednou mne GPS v podstate zachranila, to kdyz jsem si zlomil nohu. Sel jsem na vrchol nalehko a stalo se to pri sestupu. Bivakovaci veci jsem mel o 600 metru niz, nebyla tam zadna stezka ani znaceni, jen volny teren. Slo mi to pomalu (asi 300 m za hodinu) a samozrejme prisla tma. Bez GPS bych nemel sanci cestu dolu najit, slo se po skalnich policich a stacilo uhnout par metru a dostal jsem se na skalu, kterou jsem v tom stavu proste neslezl. Bez GPS bych si proste musel sednout a pockat do rana. Asi bych to prezil, ale v mnohem horsim stavu. Teplota sla k nule, mel jsem na sobe vsechno, co jsem mel s sebou a pri pohybu mi bylo akorat. Kdybych si sednul, tak prochladnu.

martinnakole píše:Moc třeba nevěřim tomu, že v situaci, kterou jsem popsal o pár příspěvků výš (Kalwang), by mi GPS nějak pomohla. (Nebo se snad pletu a neni problém mít v GPS 100% přesný a aktuální mapy?)

Mozna jo, mozna ne. Mozna by ti pomohla v tom, abys zjistil, kde doopravdy jsi a svou polohu vuci znacce a ceste. Zrovna v takove situaci ale spis pomuze zkusenost, cit pro teren a intuice.

martinnakole píše:Ale zase bych nikam nevyrazil bez kompasu. V Anglii jsme se ztratili v mlze na blatech v Yorkshire Dales a nebyl to úplně příjemnej zážitek. Cesta nikde, viditelnost sotva 10 metrů, nemít takovou pitomost, jako obyčejnej kompas, tak tam se zápalem plic asi hledáme cestu doteďka.

GPS dokaze kompas svym zpusobem nahradit. V horach pouzivam kompas (v hodinkach) zridka, mnohem casteji vyskomer. Ale cokoliv, s cim clovek umi zachazet, je v nouzi dobre. Je ovsem potreba znat limity vsech pomucek a slepe na ne nespolehat. Viz ma prihoda s bivakem, ktery byl na mape spatne. GPS mi ovsem pomohla v tom, ze jsem aspon vedel, ze jsem na spravnych muzikach, ono je jich tam totiz vic.

Moje kombinace je tedy: papirova mapa + nemapova GPS s displejem, ktery ukazuje trasu, sever a ulozene body. K tomu vyskomer a pro pripad nouze mobil s GPS a ulozenou mapou. Navic kompas v hodinkach.

Mimochodem, pomoci GPS dokazes urcit svou polohu i na papirove mape. Neni to uplne snadne a rychle, ale da se, proste vyneses sve souradnice.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod zonn » úte srp 5, 2014 18:40

mike píše:Moje kombinace je tedy: papirova mapa + nemapova GPS s displejem, ktery ukazuje trasu, sever a ulozene body. K tomu vyskomer a pro pripad nouze mobil s GPS a ulozenou mapou. Navic kompas v hodinkach.

Pomož mi to prosím vysvětlit, mám mobil s Trekbuddy, kde mám mapu 1:50000 s tur. trasama, papírovou mapu samozřejmě taky + výškoměř v hodinkách. Proč bych měl mít ještě nemapovou GPS?
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod scinkk » úte srp 5, 2014 18:54

Souhlas s Mikem
Jinak nejvetsi nevyhodu GPS vidim v tom, ze clovek diky tomu trochu zlenivi, co se oreintace v terenu tyce, proste to pak neni potreba, clovek si na luxus rychle zvykne a samozrejme zarizeni s GPS ma nemalou pravdepodobnost k selhani. Ale zas v dnesni dobe chodit sebemrskacsky bez GPS mi prijde divne a nekdy to muze byt i dost hloupe.

U GPS masinky vidim jeste jednu vyhodu a to, ze clovek tam muzeme mit tech map nekolik, prave proto, ze asi na zadnou mapu neni 100% spolehnuti, ale pri nejistote muze pomoci kontrola ve vice mapach. A nekdy pomuze fotomapa :)
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod mike » úte srp 5, 2014 18:57

@zonn: proc ty nevim, jak ji mam proto, ze mi vydrzi bezet a logovat tri dny, zatimco mobil s GPS pul dne. Vytloukat baterky mobilu GPSkou mi prijde v horach jako nebezpecny luxus, mobil mam hlavne pro pripad nouze a obcasne spojeni z vnejsim svetem. Ma nemapova GPS je navic na rozdil od mobilu vodeodolna, takze muze byt v hornim viku batohu i kdyz cely den prsi. Mobil mam vypnuty, vyndanou baterku a oboji ulozene v sacku hluboko v batohu.

Samozrejme muzes mit jiny mobil, ktery vsechny tyhle pozadavky splnuje taky, pak dalsi GPS nepotrebujes.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod mike » úte srp 5, 2014 19:08

scinkk píše:Jinak nejvetsi nevyhodu GPS vidim v tom, ze clovek diky tomu trochu zlenivi, co se oreintace v terenu tyce...

To je pravda. Jeden z duvodu, proc GPS na navigaci temer nepouzivam, jen jako logger a jak jsem psal vyse, v nouzovych situacich. Cteni terenu a orientancni smysl je dobre neustale trenovat. Co clovek nepouziva, o to casem prijde.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Příspěvekod zonn » úte srp 5, 2014 19:17

@mike:jasne,baterka:-) Pouzivam B2710,baterka vydrzi zaznam 3x 10 hodin,ale dal uz by to byl problem,jedine zalozni baterku. Myslel jsem to v tom smyslu,proc by mi technicky nestacilo co mam,neresil jsem energii;-)
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Příspěvekod zonn » úte srp 5, 2014 19:17

A vodoresny je ten mobil taky:-)
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod mike » úte srp 5, 2014 19:46

Technicky jo, ale ja to beru trochu sireji. GPS je fajn vec, ale da se bez ni obejit. Mobil je bezpecnostni pojistka a jako takova by mela byt chranena a setrena a spojovat pojistku s necim nice to have mi neprijde stastne. Samozrejme to tak vidim i proto, ze chodim hodne solo, kdyz je vic lidi, tak kdyz jeden mobil chcipne, nic moc se nedeje.

Baterka je na delsich akcich celkem podstatna. Tvuj mobil ma spotrebu nizkou, ale ja chci smartfoun, jelikoz tam mam mj. jizdni rady, muzu si tam nahrat pruvodce a dalsi data. Ruzne pozadavky vedou na ruzna reseni :)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod zonn » úte srp 5, 2014 20:09

Taky používám Smartphone, ale bohužel jsem ještě nenašel takový, který by byl odolný a s pořádnou baterií. Tak jsem to vyřešil nechytrým :-) Ale jo, já se pohybuju 2-3 dny od možnosti nabití, takže 10 dnů jsem neřešil;-)
zonn
účastník
účastník
 
Příspěvky: 957
Registrován: pát lis 11, 2005 8:16

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod martinnakole » úte srp 5, 2014 21:56

Hmm, když přepnu smartphone na režim letadlo, aby zbytečně v horách nehledal signál, tak vydrží klidně 10 dní, to mi už přijde celkem použitelný. A pak k němu ještě nosim powerbanku, která vystačí na cca 1,5 nabití pro případ průšvihu.
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod mike » úte srp 5, 2014 22:02

K cemu je ti v horach smartfoun v airplane modu, kdyz nepouzivas GPS? To ho muzes rovnou vypnout, ne? ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod martinnakole » úte srp 5, 2014 22:15

No, mám podezření, že vypínání a zapínání sežere víc baterky, než když je ten mobil imrvére puštenej v airplane režimu :twisted: A můžu mít nastavenej budík, což ten debilní smartphone nezvládá, když je vypnutej, na rozdíl od telefonu, co jsem měl dřív.
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod mike » úte srp 5, 2014 22:25

Leda kdybys ho vypinal a zapinal porad dokolecka ;-) Njn, budik, to bylo jedine plus Nokia telefonu, taky mi to ve smartfounu chybi. Na horach mas ale lepsi budik -- slunce. Dokud nevyjde, nema cenu vylezat, jelikoz je zima ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49384
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod fps » stř srp 6, 2014 9:42

martinnakole píše:Ale zase bych nikam nevyrazil bez kompasu

já vozím jak mapovou GPS, tak i papírovou mapu s kompasem, tohle je věc co mam pro jistotu zdvojenou

martinnakole píše:No nevim, GPS má pro mě akorát spoustu nevýhod.

taky jsem to takhle hodně dlouho viděl, cca 25 let jsem používal papírovou mapu a buzolu, či kompas, ale po cca 5 letech používání mapové GPS, to vidím úplně jinak, nevýhody jsou baterie, ale dva dny se dá na jedno nabití jak u GPS, tak u nedotykového telefonu s GPS vydržet, vždy mám náhradní baterii, a na delší výlety mam ještě powerbanku, taky musíš mít určitě IT znalosti, aby si si udělal mapu, nebo si jí na netu našel, a dal do GPS, ale hlavní výhody u mapové GPS jsou ty, že hned vidíš kde se nacházíš, a vidíš na mapové GPS co je okolo tebe, i když je třeba ta tebou zmiňovaná mlha, vidíš jakým směrem (a kam) jdeš, můžeš si udělat trasu, nebo bod kudy, či kam chceš dojít, GPS tě navádí touto cestou, či na daný bot, a ukazuje kolik kilometrů ti zbývá do cíle, taky GPS nevadí déšť, nebo silný vítr

zonn píše:Pomož mi to prosím vysvětlit, mám mobil s Trekbuddy, kde mám mapu 1:50000 s tur. trasama, papírovou mapu samozřejmě taky + výškoměř v hodinkách. Proč bych měl mít ještě nemapovou GPS?

mam to taky tak, odolný nedotykoví telefon s Trekbuddy, a v hodinkách mam ještě kompas, z ukotvením směru, což je moc dobrá vychytávat, pro mě nejlepší kombinace, je to o jednu krabičku méně, a hlavně má Trekbuddy lepší rastrové mapy, porovnání http://download.planstudio.cz/doc/rastr ... _teren.pdf

scinkk píše:U GPS masinky vidim jeste jednu vyhodu a to, ze clovek tam muzeme mit tech map nekolik, prave proto, ze asi na zadnou mapu neni 100% spolehnuti, ale pri nejistote muze pomoci kontrola ve vice mapach. A nekdy pomuze fotomapa :)

taky to tak mam, velká výhoda mapové GPS

zonn píše:Pouzivam B2710,baterka vydrzi zaznam 3x 10 hodin,ale dal uz by to byl problem,jedine zalozni baterku. Myslel jsem to v tom smyslu,proc by mi technicky nestacilo co mam,neresil jsem energii;-)

taky mam cca 2 roky Samsung B2710, skvělá volba

mike píše:ale ja chci smartfoun, jelikoz tam mam mj. jizdni rady, muzu si tam nahrat pruvodce a dalsi data.

tohle taky všechno používám v odolném nedotykovém Samsung B2710, v .pdf, nebo v .jpg, na to nepotřebuji smartfoun který ve velkém mrazu ani nezapnu, a když se to náhodou po dlouhém zahříváni na těle podaří, tak stejně nejde ani ovládat v rukavicích, a nebo je displej tak zatuhli, že ani nereaguje
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

PředchozíDalší

Zpět na Sháním informace