Mapy - Rakousko

pro ty co hledají informace o jednotlivých zemích

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Mapy - Rakousko

Příspěvekod vasek92 » sob led 28, 2012 21:28

Zdravím,

chtěl bych se zeptat, jaké jsou podle vás nejlepší mapy na Rakouské hory? (konkrétně plánujeme Nízké Taury, ale obecně mám v plánu koupit map víc)

Dík :)
vasek92
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob led 28, 2012 19:43

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod pavproch » ned led 29, 2012 8:13

máš v podstatě dvě nebo tři možnosti: Freytag-Berndt, Kompass a OEAV.... všechny jsou čitelné avšak na všech bys našel i mouchy/nepřesnosti... mně asi nejvíc padly do oka Kompassy... zajdi do nejbližšího krámu s mapama a zkus si je srovnat, kterou Ti oko přijme
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod Beender » ned led 29, 2012 10:29

A co mapy WK? Co říkáte na ně - mě přijdou na první pohled podobný jako OEAV, ale je to jen první dojem, protože taky hledám nějaký mapy Alp.
Beender
nováček
nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: úte led 3, 2012 16:55
Bydliště: České Budějovice; Radětice u Bechyně

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod vasek92 » ned led 29, 2012 11:41

Na Kompassy jsem se už právě díval a líbily se mi. Ale bohužel byly jediné co tady u nás v Hošticích mají tak jsem nemohl srovnávat.

Dík moc za radu. :)
vasek92
nováček
nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: sob led 28, 2012 19:43

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod mike » pon led 30, 2012 18:32

Pro zmenu budu jednou nesouhlasit s pp ;-) Neni jedno, jaka mapa, kvalita se lisi a to velmi. Jenom pro ilustraci. Jednou jsem se sel v Rakousku poradit za mistnim guidem. Mel jsem OEAV a F&B mapu (protoze OEAV nepokryvala vsechno). Kdyz videl F&B, rekl, at ji rovnou zahodim, a bavili jsme se akorat nad OEAV.

Poradi kvality: OEAV 1:25000 > OEAV 1:50000 > F&B 1:50000 >> detske omalovanky >> Kompass.

Kdyz je pro danou oblast OEAV, tak je to jednoznacna volba. Kdyz neni, tak F&B, trochu hur citelne, ale vetsinou se da a s presnosti neni zasadni problem. S vyjimkou hranicnich oblasti. Kdyz jsem se hrebenovku Karnskych Alp, byla rakouska strana presna, ale italska nic moc. Teren v pohode, ale vedeni cest a jejich cislovani obcas uplne mimo.

Mapy Kompass vypadaji na prvni pohled pekne, ale kvalita je katastrofa. Cesty znacene jinudy, nez v realu, cislovani si klidne vymysli, teren taky moc nesedi... Proste takove omalovanky, ale ridit se jima by mohlo byt o hubu. Nebrat ani zadarmo.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod jarous » úte kvě 22, 2012 8:05

pavproch píše:máš v podstatě dvě nebo tři možnosti: Freytag-Berndt, Kompass a OEAV.... všechny jsou čitelné avšak na všech bys našel i mouchy/nepřesnosti... mně asi nejvíc padly do oka Kompassy... zajdi do nejbližšího krámu s mapama a zkus si je srovnat, kterou Ti oko přijme

Ještě bych přidal čtvrtou a asi nejlepší možnost - mapy, které vydává rakouská kartografie (ÖK). U nás jsem je bohužel nikde nesehnal, jsou to takové plachty z papíru, který připomíná umělou hmotu. A občas může pomoci tohle
http://www.austrianmap.at/amap/index.ph ... 37&YPX=492
jarous
nováček
nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: čtv kvě 10, 2012 19:25

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod TooMooX » stř kvě 23, 2012 5:48

mike píše:Mapy Kompass vypadaji na prvni pohled pekne, ale kvalita je katastrofa. Cesty znacene jinudy, nez v realu, cislovani si klidne vymysli, teren taky moc nesedi... Proste takove omalovanky, ale ridit se jima by mohlo byt o hubu. Nebrat ani zadarmo.


Vážně ? A já se radoval, že jsem konečně našel slušné mapy Alp zadačo do Trekbuddyho.... Právě si sosám podklady z Kompass Verlag. Je to to samé ??? FOTO: http://neusiedler2.xf.cz/010101.jpg
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod pavproch » stř kvě 23, 2012 7:35

mike ktrapet přehání, s tou nepřesnosní kompassových map to není až tak strašné.... jako chybičky se najdou, ale ne zásadní... teda já aspoň na zásadní (život nebo zdraví ohrožující) chybu zatím nenarazil... je ale fakt, že OEAV karten sou technicky o třídu lepčí...
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod mike » stř kvě 23, 2012 16:19

@TooMooX: jo, to vypada jako KompAss.

@pp: zalezi na situaci. Nekdy je to sranda, nekdy si trochu zanadavas a nekdy jsi v pruseru, ani nevis jak. Mne se to jednou stalo a od te doby jedine slusnou mapu. Adrenalinove zazitky si obcas privodim i vlastni vinou a nepotrebuju k tomu nejake vocasy, co odflakli mapu. Zrovna TooMooXovi s jeho zalibou chodit mimo stezky v obtiznejsich terenech bych tyhle omalovanky doporucil leda kdybych mu furt musel editovat komentare a chtel se ho zbavit ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod apuka » stř kvě 23, 2012 20:25

Ja se do toho moc nechci michat, protoze mam zkusenosti pouze z nekolika oblasti a to jeste vicemene pouze se znacenymi stezkami, ale tam bych rekl, ze fakt zalezi na situaci a miste. Ja mam zatim docela dobre zkusenosti s Kompassem. To, ze je napr. nakresleno 7 serpentinek misto 27 chapu, protoze jinak by byla na mape akurat tlusta cara :lol:, ze nejsou naznacene nove vyznacene nebo nove preznacene stezky v mape vydane kratce po vy-/preznaceni, taky pochopim. V Kompass, OAV i FB mapach jsem videl, ze obcas chybel zaznaceny kus stezky, takze tam to bude +- stejne, ale nejcasteji se (MNE!) to stalo (asi na dvou lokalitach) prave na mapach FB. Mimochodem to same se stava i na internetovych mapach Rakouske kartografie, co se tady doporucovaly - tam bych rekl, ze pomerne casto uplne chybi stezky nebo alespon velka cast stezky.
Dobre je zajit si nekam do vetsiho informacniho centra, kde prodavaji ruzne mapy, casto je tam maji vystavene a porovnat si je.
Pokud nekdo jde na ledovce nebo do volneho terenu mimo znacku, asi nejlepsi jsou fakt OAV, rozhodne jedine tam najde napr. naznacene, kde na ledovci ma ocekavat vetsi mnozstvi puklin a je tam taky nejlepe rozeznat struktura terenu. Pro horolezce nedokazu posoudit, nelezu, ale predpokladam, ze vice poslouzi ty podrobnejsi informace na OAV. Ostatni jsou opravdu turisticke mapy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod pavproch » stř kvě 23, 2012 21:50

@mike ref omalovánky: dobře, ty! :mrgreen:
...and push the baby hard.... well, gotta admit I do...
Uživatelský avatar
pavproch
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 28270
Registrován: čtv říj 6, 2005 10:50
Bydliště: Zaplaťpanbu 350km na východ od 100věžaté (a často ještě o 200km dál východněji)

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod Horal Fanda » stř kvě 23, 2012 22:44

Pokud máš k dispozici barevnou tiskárnu, tak je volbou Alpenverein DVD, kde jsou mapy, co vydalo OEAV v Rakousku a na pomezí Německa a dvě oblasti v Itálii. Přes pana Googla určitě zjistíš, kde by se mohlo nacházet. Ale nenavádím.
Já a hory - dva nerozluční přátelé. Horal Fanda
Uživatelský avatar
Horal Fanda
účastník
účastník
 
Příspěvky: 418
Registrován: pon říj 4, 2004 16:47
Bydliště: Šťáhlavice - Plzeňsko

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod mike » stř kvě 23, 2012 22:56

Nenavadej ;-) Mapy na DVD jsou fajn, ale spis na planovani a do mobilu. Tisknout je po A4 mi prijde jako nouzovka. (Zatim) neni nad poradnou papirovou mapu. Sehnat se daji dobre a v Rakousku stoji asi jako 2 - 3 piva v hospode nebo na chate.

Navic ciste ekonomicky. Na kolik by te vysel tisk cele mapy po kouskach na barevne tiskarne? O aktualnich cenach nemam prehled, ale uplne malo by to nebylo, ne?
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod apuka » čtv kvě 24, 2012 1:05

Proc tisknout. Staci vlasit sebou notas. A aby bylo vydet co nejvetsi kus mapy, tak alespon 17" :lol: Kdyz se chodi "na tezko", tech par kil nikoho nezabije :D A alespon se muze podivat a identifikovat i vzdalenejsi kopce ve vyhledu.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod fps » ned led 6, 2013 14:59

TooMooX píše:A já se radoval, že jsem konečně našel slušné mapy Alp zadačo do Trekbuddyho.... Právě si sosám podklady z Kompass Verlag

taky uvažuji že si udělám Kompass mapy v Mobile Atlas Creator do Trekbuddy, zkusil si je v reálu jak vypadají? jsou tak nepřesný co psal mike?
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod tajfun » ned led 6, 2013 18:51

popř. si můžeš sehnat do navigace mapu Transalpin, který jsou založeny na mapách od OEAV.

viz https://buy.garmin.com/shop/shop.do?pID=101050

samozřejmě se při troše snaze dají sehnat i neoficiálně...
Uživatelský avatar
tajfun
nováček
nováček
 
Příspěvky: 76
Registrován: stř črc 20, 2011 23:16
Bydliště: Praha

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod progym » ned led 6, 2013 19:14

Pokud by měl někdo zájem (okolí Brna), tak mám OEAV na DVD a SwissMap (Waliss). :supz:

Jinak souhlasím, že tisknout si A4 (aby tam bylo trochu něco vidět) není to pravé ořechové, ale na plánování je to paráda.
SwissMap to má docela vymakaný a prográmek toho umí docela dost. Pro výstup na Strahlhorn jsme potřebovali jen 2x A4 (od Britanie)....což je pohoda :lol:
Po trávě se nechodí, po trávě se směje
http://www.moje-hory.webnode.cz
progym
účastník
účastník
 
Příspěvky: 762
Registrován: úte říj 13, 2009 14:14
Bydliště: Chulimanga-Kingjaba

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod chufu » čtv led 24, 2013 12:37

Nevíte kde v Olomouci bych mohl skouknout mapy Freytag-Berndt, Kompass a OEAV Rakúska? Z netu se mi to nechce kupovat, dřív než si je porovnám. Normálně chodím kupovat mapy do knihkupectví, ale tam je nemají. SEVT kde měli vše už je bohužel zrušený.
Uživatelský avatar
chufu
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1177
Registrován: pát kvě 29, 2009 11:32
Bydliště: Zlatá Haná

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod TooMooX » čtv led 24, 2013 13:13

fps píše: zkusil si je v reálu jak vypadají? jsou tak nepřesný co psal mike?


Ve Slovinsku ne. Hlava děravá je zapomněla nahrát z PC do telefounu :(( Tak jsme chodili podle vytisknuté mapy z Kompass co jsem vy-screenoval z MOBAC 8)
V létě na Dachsteinu jsme podle nich chodili bez problému. Spoléhal jsem se na realitu (značky na chodníku) a nečučel slepě do GPS. Dle GPX zobrazeném v mapě asi občas nelícují... ale nic tragického. Prostě takové orientačně omalovánková mapa :-) http://dachstein01.xf.cz/mapp.jpg Super že jsou v ní zaznačené ferraty
Uživatelský avatar
TooMooX
účastník
účastník
 
Příspěvky: 677
Registrován: čtv pro 9, 2010 23:01

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod Kuba Turek » čtv led 24, 2013 15:36

Řekl bych, že Kompass jsou velmi dobré mapy pro klasikou pěší turistiku a skialpinismus po frekventovaných trasách. Přirovnal bych je k našim Shocart. Mají potlačené podrobnosti, naopak zvýrazněné důležité body a trasy. Jsou tedy přehledné i pro laika. V kombinaci se značkami v terénu jsou zlaté.

Pro orientaci v komplikovaném terénu mimo značky, na ledovcích, horolezectví a různé průzkumné výpravy na lyžích, na vodě, sněžnicích a pod., doporučuji něco speciálního - právě OEAV nebo topografické mapy. Na nich už je ale potřeba se docela vyznat, abys je využil.
Uživatelský avatar
Kuba Turek
účastník
účastník
 
Příspěvky: 737
Registrován: úte říj 31, 2006 13:17
Bydliště: Praha

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod mike » čtv led 24, 2013 17:11

Kuba Turek píše:Řekl bych, že Kompass jsou velmi dobré mapy pro klasikou pěší turistiku a skialpinismus po frekventovaných trasách. Přirovnal bych je k našim Shocart. Mají potlačené podrobnosti, naopak zvýrazněné důležité body a trasy.

S tim bych i souhlasil. Mapy od Shock-artu nejsou taky nic moc. Potlacene podrobnosti az tak nevadi, ale obcas taky vede znacka uplne jinudy, nez na mape.

Kuba Turek píše:Jsou tedy přehledné i pro laika. V kombinaci se značkami v terénu jsou zlaté.

Kdyz to znaceni vidis. Staci trocha snehu a muzes skoncit jako kdysi ja v temer neschudnem terenu. Protoze na omalovankach od Kompassu nebyl nakresleny prechod na druhou stranu hrebene a pod snehem nebyla odbocka videt. Na F&B i AV mape to bylo spravne. Taky jsem uvadel priklad z Grand Paradisa, kde cisla cest na mape vubec neodpovidaji realite. Bud jsou uplne nesmyslna nebo hur, zamenena. Coz muze byt problem na rozcestich, kde je jen cislo cesty (a ze jich tam je).

No a co se citelnosti tyce, ti nevim, ale mne F&B nebo AV mapy prijdou citelnejsi. V tomhle mi Kompass prijde horsi, nez Shocart, ty jsou citelne dobre.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod apuka » čtv kvě 9, 2013 15:15

Ted mam moznost srovnani mapy AV (vydani 2010, jedna 1:50000, jedna 1:25000), Mayr (asi 2001) a Kompass (tam jenom online verzi, tedy nejaktualnejsi, ale dival jsem se v obchode i na papirove vydani 2009) stejne (castecne se prekryvajici) oblasti a tady jsou nejake moje poznatky, ani zdaleka ne vycerpavajici. Podotykam, tyka se to dane oblasti a danych vydani map, u jine oblasti a vydanich muze byt uplne jinak.
AV:
+-Vice informaci na mape; nekdy az prilis moc veci znacenych, obcas se tezko cte, protoze se znaceni vrstevnic, cest, stineni, ... se prekryva, pouzite hodne male pismo se neda precist. Toto je problem vetsinou "mimo teren", kolem civilizace - ale najde se problem i v terenu. Podotykam, ze jedna se o oblast cast Lechtalskych ALp, Verwallu a malinkoiu cast Silvretty, kde jsou hooodne prikre svahy a tudiz je napr. vrstevnic na malem prostoru pozehnane.
-pouzity papir, nejsem si jist, jak dlouho vydrzi skladani a rozebirani v ohybech
-vydani mapy 2010, ale mapa pokryva oblasti 6-ti zdruzeni AV, ktere asi dodavaji podklady znaceni, ty jsou z let 1x2008, 3x2002, 2x2004!!!. Tj. aktualnost mapy je slusne receno pochybna, chybi napr. cely znaceny klettersteig vytvoreny r. 2006 (zajimave je, ze odbocka na nastup je nakreslena jako znacena cesta koncici "nikde" :)), znacky se mezitim obcas pomenily, vedou se uz jinudy
-zpevnenejsi cesty kolem civilizace jsou mnohem nezretelnejsi nez na Kompass a Mayr
-Jedna mapa zabira jen jednu konkretni oblast, mapy jsou dost "ohranicene", okoli je omezene na minimum, proste "za Vase panize ani zrno nazmar"; nekdy by papir snesl jeste pulku souvisejici vedlejsi oblasti, ale radeji se tam daji jine, min dulezite informace
-ocekaval jsem vice neznacenych ale hodne pouzivanych pesinek, cesticek, naznacenych vystupu na jednodussi vrcholy. Proste tam nejsou, i kdyz se pouzivaji frekventovane.
-zadne pridane informace - cesticky, trvani, ...
Mayr:
+slusne naznaceny relief a teren, da se podle nej orientovat
-jejich nejednoznacny zpusob znaceni tur. cest (plna /prerusovana/jeste vice prerusovana cervena cara, nekdy s cervenymi nebo cernymy koleckami vedle cary, obcas teckovana cerna cara, obcas prerusovana teckovana - samozrejme vysvetlivky jsou jenom na pulku a ze zkusenosti neni jasna koncepce, skutecne obtiznosti neodpovida, trosku zmatene
-obcas se "ztraci" kousky znaceni, obcas se "zjednodusi" serpentinky, atd.
-nejsou vsechny znacene cesty zavedene do mapy
-na prvni pohled videt rozdil mezi zpevnenou cestou (resp. hlavne asfaltkou) a autem nesjizdnou (tj. prijemnejsi na chozeni)
+-pridana knizka s popisem cesticek a jejich trvanim, bohuzel dost omezeny rozsah, vzdy pouze jenom jednym smerem
Kompass
+asi nejaktualnejsi mapove podklady, odpovidaji nejlepe skutecnosti
+++vydani "Wetterfest, Reissfest" - papir mapy je "zalaminovany", netrha se a je odolna vode, je i kontrastnejsi, Kompass na to prechazi postupne
+vetsi rozsah mapy, obsahuje i okoli dane oblasti
+velice vyvazene zvolene mnozstvi informaci zobrazenych na mape, velikosti pouziteho pisma - fakt se to cte asi nejlepe ze vsech z uvedenych map
-relief terenu ponekud mene podrobny a vyrazny (ale podstatne crty tam jsou)
+pridany "lexikon" informaci o mistech, cestach i jejich trvani, bohuzel omezeny rozsah a vzdy jenom jednym smerem

Kratke shrnuti: Kompass na tuto oblast je asi nejvhodnejsi volba za ty penize - jsou aktualni, dostatecne mnozstvi info, AV mapy jsou dle meho nazoru (tady - poznamenam, ze je v teto oblasti jenom minimum a pouze malych ledovcu!!!) na tuto oblast prerazene a neposkytuji skoro zadne info navic dokonce ani pri neznackovanych cestach a horolezcum, Mayr je uzce zamerena na danou oblast a urcena spise "chodcum" po znackach a hlavne tem, co si jen vyjimecne zajdou na nejakou "cernou" stezku.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod apuka » čtv kvě 9, 2013 15:18

Jeste jeden link, doufam, ze se to neezme jako reklama.
Online verze map Kompassu - at si kazdy muze udelat predstavu nebo porovnat se svou jinou mapou, jak vypadaji a planovat. Rozhodne jsou min. rychlejsi nez amap...

http://www.kompass.de/online-karte.html
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod Robur » pát kvě 10, 2013 8:05

bombáá
díky apuko, wellmi užitečný link =D>
Život je hořký. Bohumín.
Uživatelský avatar
Robur
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1951
Registrován: pon kvě 7, 2007 11:24
Bydliště: Ostrava

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod apuka » pát kvě 10, 2013 9:25

Robure. bomby se resi v dalsim vlaknu. Alespon v Maroku :finga: :lol:
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod apuka » pon kvě 13, 2013 8:34

Jeste jeden prekvapivy poznatek, velke minus pro AV mapy: zadnym zpusobem neni znacena obtiznost cest! Je znacene, jestli jde o dobre nebo hur znacenou cestu, je znaceno, jestli je to pesinka nebo sirsi cesticka, ale rozdeleni na lehke, stredni a obtizne useky neni. Ledovcova cesta samozrejme ano. Navic na tech mych dvou mapach neni ani naznaceno, ze je nekde zajisteny usek cesty - resp. je to znaceno jako klettersteig, stejne jako via ferraty.
Nekomu se to zda mozna banalita a rekne, ze se to z te mapy da vycitat a odhadnout, ale ja ze sve zkusenosti rikam, ze nikoliv. Ani z mapy 1:25000 nevyctu, ze konkretni usek jde sice VH terenem, ale po pohodlne "magistrale" nebo budu prolizat kamenne pole na kazdem kroku, jestli budu ruckovat na uzke hrane nad propasti, atd. A nejde o samotnou obtiznost cesty, kdyz jedu do 3000, lehkou cestu necekam, ale protoze casove udaje jsou nekdy tezko k sehnani, tak musim nejak odhadnout cas otrebny na turu. A rozdil mezi lehkou a obtiznou turou muze cinit na kazdem kilometru klidne i pul hodinu, extremne i hodinu. A to nerikam o tom, ze nevim, jestli mohu jit bez ferratoveho setu (je tam pouze retez nebo rebrik nebo jej potrebuju.
Nechci zevseobecnovat, toto je situace na tech dvou mapach, co ted mam doma - ale podobne to bylo i v Otztalu a Zillertalu, kde jsem mel moznost srovnat nekolik podrobnejsich map AV. Ale v tech oblastech byla hlavni vyhoda AV mnohem podrobnejsi nacrt ledovcu, coz je cini pri ledovcove VHT turistice nedocenitelnymi.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16566
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod Vachon » pon kvě 13, 2013 8:50

Jj, s tím bojuju už dlouho, srdce (a takové ty virtuální argumenty) mi pořád říkají, ať vezmu AV, ale když to udělám, jsem pak vždycky zklamán a vrátím se ke Kompassu.
Hodně ale záleží na terénu, na ledovci je AV zpravidla lepší (i když někdy zase víc zastaralý, třeba když něco není průchozí kvůli odtátí ledu), kde je ale nějaká cesta, stezka, lano, tam vítězí Kompass (můj názor).
Freytag je OK, pokud se držíš na značených cestách, takové ty nevysokohorské vycházky... Docela zajímavé jsou i italské mapy IGC, v měřítku 1:25000 jsou dobré právě zase třeba na ty ledovce a volný terén (dělají ale myslím jen západní Alpy- viz http://www.istitutogeograficocentrale.i ... -25000.asp).
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod mike » pon kvě 13, 2013 17:53

Jj, IGC 1:25000 mapy jsou fajn, jen je jich malo.

Co se tyce AV versus Kompass, tam nesouhlasim a vidim to na rozdil tridy nebo dvou. Ano, na Kompassech jsou nektere detaily, ale ty vyvazuje nepresnost a neduveryhodnost cele mapy i tech detailu. Ale to uz jsem psal driv.

apuka píše:Jeste jeden prekvapivy poznatek, velke minus pro AV mapy: zadnym zpusobem neni znacena obtiznost cest! Je znacene, jestli jde o dobre nebo hur znacenou cestu, je znaceno, jestli je to pesinka nebo sirsi cesticka, ale rozdeleni na lehke, stredni a obtizne useky neni. Ledovcova cesta samozrejme ano. Navic na tech mych dvou mapach neni ani naznaceno, ze je nekde zajisteny usek cesty - resp. je to znaceno jako klettersteig, stejne jako via ferraty.

Coz je v poradku, on to klettersteig je a slabsim povaham by se tam obcas hodil i feratovy set.

apuka píše:Nekomu se to zda mozna banalita a rekne, ze se to z te mapy da vycitat a odhadnout, ale ja ze sve zkusenosti rikam, ze nikoliv.

Mne to zpocatku taky chybelo, ale ted to spis beru jako vyhodu. Takove znaceni muze byt velmi zavadejici, protoze je zjednodusene, malo vystizne az zavadejici. Tyhle veci nemas vycitat z mapy, ale mas si je zjistit dopredu. Z pruvodce, zeptat se na chate apod. Jeden takovy usek muze byt v pohode a druhy nedas a pritom budou znaceny stejne.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod Vachon » pon kvě 13, 2013 18:09

Podle mě mají mapy sloužit dvěma účelům: aby se na nich dal naplánovat výlet a aby se podle nich dalo orientovat na místě. Mezitím je samozřejmě taková ta fáze ověřování a upřesňování (z cestopisů, chatů, od chatařů apod.) Beru-li v potaz obě fáze použití map, ve většině případů se mi víc osvědčil Kompass, ten AV je někdy lepší pro orientaci v terénu, a to ještě hlavně když je situace (ne z mého pohledu, ale určitě mnoha jiných návštěvníků fóra) nějak atypická, přechod ledovce, zimní přechod když nejsou vidět značky apod. Určitě bych teda obecně každému nedoporučoval AV. Ale je to můj názor, beru když má někdo jiný.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod mike » pon kvě 13, 2013 18:14

Kdyz ja si myslim, ze mapa sama o sobe k planovani tury ve vysokohorskem terenu nestaci. Jako pomucka samozrejme ano, ale jsou potreba jeste dalsi informace. Prave v tom mi prijde Kompass zavadejici, naplanujes turu a dostanes se do pruseru, ani nevis jak. Teda, ty asi ne, ale zacatecnici mohou.

Jinak samozrejme, nazory se lisi, zalezi na zkusenostech. Mne se kdysi Kompass v narocnejsich podminkach pokusil zabit a k takovym mam pak celozivotni neduveru :twisted:
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49389
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Další

Zpět na Sháním informace