Mapy - Rakousko

pro ty co hledají informace o jednotlivých zemích

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod Vachon » pon kvě 13, 2013 18:43

Myslím, že pokud se na to někdo ptá, na 90% nebude plánovat výlet, kde by ho byl sto Kompass zabít; naopak ho možná bude AV mást. Kdo takové výlety plánuje, ten už spíš bude na mapy mít svůj názor (jako ty nebo já) :wink:
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod mike » pon kvě 13, 2013 18:48

Na tom neco je :)

Na druhou stranu, ja jsem tenkrat jeste moc zkusenosti nemel a proto jsem si nezjistil, ze nahore uz napadl snih, stezka byla zapadla a mapa mne zavedla do spatneho svahu, kde to bylo o hubu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod Vachon » pon kvě 13, 2013 18:57

Pod sněhem ti nepomůže žádná mapa. Loni jsme šli v zimě Similaun přes Marzellkamm a byl to devítihodinový boj o to, kde s tebou už nesjede lavina nebo nezajedeš do návěje, a přitom nevylezeš tolik na vrchol skály, aby už zase nešlo jít dál. Značená cesta tam patrně je, ale jestli ji AV nebo Kompass zakreslili líp nebo hůř bylo úplně jedno. Prostě jen víš, kam se chceš dostat a že se tam nějak dostaneš. Totéž tuhle zimu "choďák" na Hochkönig apod. apod.
Jde-li všechno podle plánu, stala se někde chyba.
Uživatelský avatar
Vachon
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 2261
Registrován: pát čer 3, 2011 12:01
Bydliště: matka měst

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod mike » pon kvě 13, 2013 19:03

Tohle byla jen trocha na konci zari. Dobra mapa by mi tenkrat pomohla, tim jsem si jisty. Protoze na F&B i AV byla odbocka o 90 stupnu, ktera vedla stezku na druhou stranu hrebene a tam bezpecne pokracovala. Na Kompassu byla zakreslena stezka rovne a vim, ze jsem v kritickem miste dlouho premyslel, kudy dal, ale kdyz mapa ukazovala rovne, tak jsem tedy pokracoval.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod apuka » úte kvě 14, 2013 8:47

Miku, ono asi bude nejvice zalezet na konkretnim mistu a konkretnim vydani mapy. Uplne zobecnit zkusenosti z nekolika oblasti a nekolika mapami mi prijde ponekud zavadejici. I proto jsem psal, ze ja srovnavam na konretnim miste konkretni mapy.
AV mapy se podle mych zjisteni vydavaji mnohem mene casto jako Kompass a ostatni. Jak jsem psal, dokonce mapa Verwallu je vydana r. 2010, ale aktualnost casti podle mapovych podkladu prislusnych oddilu AV dodanych r. 2008, 2004 i 2002, tj. na uplne nove mape mas stav (nekde) zpred 8-mi let (nejnovejsi casti 2 roky!!!). Teda promin, ale kdyz by ses podle toho chtel orientovat v alpskem VH prostredi, kde je bezne, ze se na mnoha mistech totalne preznackuji chodniky, protoze doslo k sesuvu (lavina, sklani lavina, spadla skala,...) i co dva roky, tak teda nevim... Jeste horsi je, ze se dozvis, ze mapa je vydani z roku xxxx, pokud je cela oblast pod jednou bunkou AV, nedozvis se, z ktereho roku je stav znaceni... Tys mel asi "stesti" ze zrovna v Tve oblasti byla starsi cesta na Kompassu a novejsi na AV. Vetsinou to vsak byva spise opacne.
Kompass aktualizuje svoje mapy mnohem casteji - alespon ja jsem mel vzdy to stesti a podle edicniho planu je to cca jednou za max. 4 roky.
V Zillertalu a v Otztalu jsem nekolikrat pri cekani a pred koupi mapy porovnaval vystavene AV, Kompass nebo i jine mapy. Tam jsem nenasel nejake viditelne rozdily (samozrejme jsem nezkoumal uplne vsechny trasy do detailu) ani ve vedeni znacek ani v mnozstvi informaci - krome ledovcu a vetsiho zvyrazneni stinovani skal. O Verwallu jsem psal, Lechtalske Alpy/Parseier Spitze taky vice-mene odpovida.

A k rozdilum mezi ferratou a zabezpecenymi useky - ono to se dost blbo pouziva ferratovy set pri sestupu/vystupu v nejakem uzkem zlebu pomoci retezi (ne dratu/lan!), kde je mezi uchytmi reteze svisle min. 10 m. A jeste k planovani - na chate je uz nekdy ponekud pozde planovat (kdyz chci jit na tydenni prechod, tak zakladni plan musim mit jeste pred nastupem) a relevantni informace o konkretni sehnat je casto velice, velice slozite... nerikajic o tom, ze ty info casto protireci.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod mike » úte kvě 14, 2013 17:35

Problem je v tom, ze ma zkusenost s mapama Kompass je 100%. Vzdycky, kdyz jsem je zkousel, tak bylo neco spatne. Znovu uz to zkouset nehodlam. Uz driv jsem tu zminoval Grand Paradiso. Mel jsem Kompass 1:50000, protoze pokryval i Mont Emillius a IGC 1:25000. Na Kompassu byla asi polovina cest oznacena spatnym cislem, ktere si nejspis vycucali z prstu, protoze tam takove vubec nejsou. Pro orientaci jsou tam obcas cisla zasadni, protoze na nekterych smerovnach je jen to cislo. No a orientace pres Mont Emillius teda nebyla nic moc, sice jsem trefil, ale mapa mi v tom moc nepomohla. IGC je uplne jiny level, podle ni se da i v naprosto neprehlednem terenu mimo stezky a neni to jen meritkem.

apuka píše:Tys mel asi "stesti" ze zrovna v Tve oblasti byla starsi cesta na Kompassu a novejsi na AV.

Vubec ne. Ta stezka se nijak nemenila, proste byla na mape lajdacky zakreslena. Coz je to, co Kompassu vycitam. Dabel je v detailech a ty jsou u nich odbyte.

Schvalne jsem se kouknul na oblast, kterou velmi dobre znam, byl jsem mnohokrat a kde mam prochozenu skoro kazdou stezku (s AV mapou, samozrejme). Nasel jsem si problematicka mista, o kterych vim. Na prvni pokus dve spatne:

umbaltorl.jpg
umbaltorl.jpg (152.46 KiB) Zobrazeno 14504 krát

Ta prostredni cesta smerem na Hinteres Umbaltorl neexistuje uz pres 10 let. Sebral ji velky sesuv svahu a projit se tudy neda. Neda se uz najit ani v terenu, zbytky stezky konci u krizovatky na mape. Dole u chaty je na to upozorneni. Na stare AV mape byla, na mape z roku 2007 uz neni. Tolik k updatum. Navic na mape vypadaji vsechny stezky stejne obtizne, v realu je to nebe a dudy. 911 je skoro dalnice, ostatni jsou misty skoro neznatelne stezky, ktere je snadne ztratit a 920 je od krizovatky jen cara na mape a i na stare AV mape je tak oznacena, jen jako doporuceny smer.

Horsi je ovsem tohle:
alpenkonig.jpg

Ta cesta nejen ze neexistuje, ale ani existovat nema. Navrhli ji asi pred 20 - 25 lety, castecne vyznacili, ale pak se rozhodli ji neotevrit, protoze byla pro turisty moc narocna a nebezpecna. Na stare AV mape z te doby je jako navrh, na novych mapach neni. Cesta je to krasna, ale orientacne i fyzicky narocna a za urcitych podminek zivotu nebezpecna. Vodi ji horsti vudci. Kdyz jsem ji sel poprve, tak mi dalo celkem praci presvedcit chatare, aby mi ukazal, kudy vede. Udelal to, protoze mne znal a vedel, co chodim, ale i tak mi chtel pujcit vysilacku (signal tam neni) a trval na tom, ze az dojdu na Clarahutte, tak mam zavolat, ze jsem v poradku. Vedel proc. Najit spravny sestup k chate je docela narocne a kdyby mi nerekl, po cem koukat, tak se mi to mozna nepovede. No a zrovna tam je to o hubu. Hladke velmi strme plotny a travnate svahy, kde ujet tak te dole sesbiraji do krabicky od sirek (viz vrstevnice). Proklickovat mezi plotnama neni vubec snadne a za mokra je to pokus o sebevrazdu. Navic tam ma clovek v nohach minimalne 8 hodin narocne chuze s velkym prevysenim, cimz riziko roste. No a ted mi rekni, jak tohle vyctes z Komp-ass mapy, kde je ta cesta znacena stejne, jako dalnice 911 vyse. Navic je uz od jezer zakreslena spatne, v realu vede tesne pod vrcholem Schinaklu a sestup je blbe uplne. Jako sorry, ale tohle je zlocin. Vlizt tam bezny turista, tak v nejlepsim pripade bude muset prespat nahore ve volnem terenu, protoze zpatky uz do vecera nedojde.

No, sice jsem se nastval, ale aspon jsem se presvedcil, ze Komp-ass je opravdu takovy shit, jak jsem si myslel.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod apuka » stř kvě 15, 2013 8:26

Miku, ja Tvou zkusenost neberu. Jak jsem psal, je to otazka oblasti a vydani. A mimochodem, kdyz jsi zjistil, ze jsou na Kompasacke mape spatne zaznacene cesy a cisla, dal jsi jim nejak vedet (mail, ...)? Oni zpetnou vazbu potrebuji stejne jak AV (taky to maji na strankach, ze mas informovat o nesrovnalostech).
Ja bych taky nasel nejake podobne nesrovnalosti (dokonce mozna i podobne nebezpecne), kde je to naopak.
Kdybych se chtel podle mapy orientovat, tak by pro mne byla docela velka "moralni" dilema, jestli se v "aktualnim" vydani AV mapy mam spolehot na info vice jak 10 let stare... Podivej se do online shopu AV na mapy, najdes tam (vetsinou), z ktereho roku je "aktualni" vydani (coz vubez neznamena, ze stav znaceni nemuze byt 5-6 i vice let stare, tyto informace se v shopu najdpou jenom nekdy). A kdybych delal tury zavisle na stavu ledovcu, tak napr. konkretne mapa 26 Silvrettagroup 1:25000, posl. vydani 2007, podle popisu na mapy Verwallu (c. 28, vydani 2010), ktera castecne prekryva 26 jsou nektere casti tur. znaceni z roku 2002, podle popisu mapy 26 na AV shopu ("Gletscherstand: 1991, Eisrandbereinigung und Spaltenkorrekturen nach Luftbildern von 1996") je stav ledovcu z roku 1996. Letosek je rok 2013 a urcite Ti nemusim vysvetlovat, nakolik se za tech 17 let zmenily ledovce v Alpach... Asi bych se taky AV nepodekoval, kdybych si bvral celou ledovcovou vystroj a nakonec zjistil, ze ten ledovec mezitim ustoupil o dobrych 50 m a ja chodim po skale nebo naopak, slapal pul dne a potom zjistil, ze je nejake - v mape "pohodove" sedlo,... uz (pro mne) tezky horolezecky teren a taky se napr. do setmeni nemohu vratit (coz je na ledovci asi docela prijemne zjisteni :-)). Podotykam, ze nemam ani horolezeckou ani ledovcovou vystroj, jsem jenom obyc. turista, ktery rad chodi po znackach i vysoko a kdyz usoudi, ze nejaka cesta pro nej (momentalne) neni vhodna, tak se nespoleha na ochranu zhury a nepojede...

Proste jde jenom o to, ze se neda jednoznacne rict: AV mapy jsou nejlepsi a Kompass jsou na h... vzdy a vsude (nebo naopak a muzeme dosadit i jine vyrobce map).
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod apuka » stř kvě 15, 2013 12:31

"Na stare AV mape z te doby je jako navrh, na novych mapach neni."

Miku, jak se znaci na AV mapach navrhy tras??? Ja jsem takovou znacku nenasel...

"Navic na mape vypadaji vsechny stezky stejne obtizne, v realu je to nebe a dudy. 911 je skoro dalnice, ostatni jsou misty skoro neznatelne stezky, ktere je snadne ztratit a 920 je od krizovatky jen cara na mape a i na stare AV mape je tak oznacena, jen jako doporuceny smer."

Stejny dotaz - jak je znaceny "jen doporuceny smer", na to taky neni v mape znacka... Jeste by me zajimalo, jak bys vycetl z AV mapy, ze ty stezky jsou jinak obtizne (za predpokladu, ze nejsou zabezpecene a tudiz oznacene jako klettersteig)?

Jinak (a to neni ani ochrana Kompassu nebo nekoho jineho, ja nevim jestli mam pravdu nebo ne) neni nahodou tak, ze samotna mapa je jedna vec a vrstvy ruznych siti (dopravne tepny, elektricke vedeni, vodovody /myslim ty alpske kanaly propojujici jednotlive nadrze/, ale i turisticke znackovane cesty) by mely byt udrzovane centralizovane nekde jinde jako u vydavatele mapy, mozna kazda vrstva u nekoho jineho (katastralni urad?, vodarny?) - a o turisticky zancenych cetach se bude jednat nejspise u toho, kdo za to zodpovida, coz je celkem pravdepodobne, ze je Alpenverein (ale netvrdim to). No a vydavatel mapy zavadi jednotlive vrstvy, ktere ziska (koupi) od spravce te ktere vrstvy. V tom pripade jsou dve moznosti:
1) vydavatel nechce vydat penize za novou dotabazi a pouzije starou, jiz koupenou - toto je evidentne podraz vydavatele
2) spravce site nezavadi zmeny do centralni databaze - v tom pripade je to nezodpovednost a podraz tohoto spravce a vydavatel je v tom nevinne.
Uvedene by taky odpovidalo tomu, ze na AV mapy podklady turistickych cest dodavaji jednotliva oddeleni AV, kteri sit v dane oblasti udrzuji a nepouziva centralnou databazi. A vetsina jinych jako AV vydavatelu ma cesticky vice-mene podobne zaznacene

A docela Te chapu v pripade popsaneho terenu. My jsme taky radeji vzdali po a v desti posledni usek Berliner Hohenwegu v Zillertalskych Alpach. Chatar nas vsechny, co jsme tam spali od toho taky odrazoval, popisoval co tam nas ceka (asi jak pises: kluzke skaly nad propasti bez zabezpeceni, travnate pruuudke svahy s uzounkou pesinkou, dole ukoncene nad skalou, ktera jeste pada 100-200m dolu). A v tomto terenu chodit 8-10 hod. Dosli jsme na chatu oklikou a koukali, jak tam leta vrtulnik na AhornSpitze a potom prave ned tu cestu za hrebenem. A v chate vecer vypravel zachranar, ze tam museli zachranovat nejaky par (kteri to jedini nevzdali), protoze pan ukouzl na stezce, zastavil se nastesti nejakych 10-15m pod cestou ale nemohl se ani pohnout v te mokre trave, jen se krecovite snazil drzet a pani zase nemohla k nemu, navic dostala paniku, ze tam taky spadne... Zachranari tam normalne slanovali se zajistenim z cesty, jak rikal ani pro ne zadna sranda...
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod fps » stř kvě 15, 2013 14:31

já jsem si pořídil mapu Kompass Nízké Taury jak papírovou, tak elektronickou do GPS navigace, jiná se u nás sehnat nedá, takže není z čeho vybírat, příští měsíc jí budu poprvé srovnávat z reálem, tak jsem na to zvědav, pak napíši mojí zkušenost
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod mike » stř kvě 15, 2013 17:39

Neda? Mam nekolik map NT od F&B. Kupovane v Kiwi, pravda, uz je to nejaka doba. Zrovna tam, co mas v planu, je to celkem jedno. Teren je prehledny a znaceni dobre, takze ani s Kompassem se neztratis ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod mike » stř kvě 15, 2013 18:02

apuka píše:Miku, ja Tvou zkusenost neberu. Jak jsem psal, je to otazka oblasti a vydani.

Ja prave tvrdim, ze neni. Ty obrazky vyse jsou z on-line map, ktere jsou predpokladam aktualni. GP tam bohuzel nemaji v dostatecnem meritku, takze netusim, jestli uz cisla cest opravili.

apuka píše:A mimochodem, kdyz jsi zjistil, ze jsou na Kompasacke mape spatne zaznacene cesy a cisla, dal jsi jim nejak vedet (mail, ...)?

Ne. Bral jsem tu mapu jako spatny vtip. Ja sice, na rozdil od vetsiny lidi, takove veci delam (roky jsem treba mel zdarma drahy vyvojarsky software jen proto, ze jsem jim prubezne reportoval chyby a posilal namety na vylepseni), ale ted uz jen v pripadech, kdyz si myslim, ze to k necemu bude. Protoze jinak bych nic jineho nedelal. Nad Kompassem jsem davno zlomil hul. Povazuju celkove ty mapy za tak spatne, ze oprava par detailu nic nezmeni. Naopak, myslim si, ze bude lepsi, kdyz chyby zustanou, lidi je prestanou kupovat a ta firma zanikne :twisted:

Delal bych to, kdyby nic jineho nebylo, ale tak to neni. Takze akorat tady upozornuju, ze ty mapy nestoji za nic a at si lidi kupuji jine. Vic se v tom angazovat nehodlam.

apuka píše:Letosek je rok 2013 a urcite Ti nemusim vysvetlovat, nakolik se za tech 17 let zmenily ledovce v Alpach... Asi bych se taky AV nepodekoval, kdybych si bvral celou ledovcovou vystroj a nakonec zjistil, ze ten ledovec mezitim ustoupil o dobrych 50 m a ja chodim po skale

U tohodle se stejne podle mapy ridit nemuzes. Hranice ledu/snehu se meni kazdy rok i behem sezony. V cervenci vypadaji ledovce uplne jinak, nez v koncem srpna. Na mape muze byt akorat hranice opravdoveho ledovce a priblizny rozsah obvykleho zasnezeni. Coz je treba na nejnovejsich IGC mapach.

Priklad: kdyz jsem se poprve trek okolo Grand Paradisa (v cervenci), na jizni strane jsem na ledovci malem zabloudil. Protoze orientacni body z mapy tam proste nebyly. Na ledovci byly asi 2 metry firnu a vsechny moreny a skalni hrebinky byly pod nim. Takze jsem videl akorat velkou snehovou plochu a najit spravny sestupovy zleb byla fuska. Snih koncil asi ve 2700 m. Asi o 2 roky pozdeji jsem to sel znovu ve stejnou dobu opacnym smerem a skoro jsem to nepoznal. Az do nejakych 3200 jsem neslapl na snih a led, protoze jsem sel po sutich a morenach. Nejaky ustup ledovce o 50 m je proti tomu smesny.

apuka píše:nebo naopak, slapal pul dne a potom zjistil, ze je nejake - v mape "pohodove" sedlo,... uz (pro mne) tezky horolezecky teren a taky se napr. do setmeni nemohu vratit (coz je na ledovci asi docela prijemne zjisteni :-)).

Tohle je problem vzdycky a vzdycky si musis dopredu zjistit, jaky je aktualni stav sedla. Opet se to rok od roku meni a nektera sedla v pohode pruchodna zacatkem sezony koncem sezony nedas a navic hrozi, ze te zabijou padajici kameny. Je potreba se ptat na aktualni stav bud na chatach nebo horskych vudcu a operativne menit plan.

apuka píše:Podotykam, ze nemam ani horolezeckou ani ledovcovou vystroj, jsem jenom obyc. turista, ktery rad chodi po znackach i vysoko...

Az zacnes chodit mimo znacky, tak ziskas trochu jinou perspektivu.

apuka píše:Proste jde jenom o to, ze se neda jednoznacne rict: AV mapy jsou nejlepsi a Kompass jsou na h... vzdy a vsude (nebo naopak a muzeme dosadit i jine vyrobce map).

Takhle mozna ne, ale tvrdim, ze AV mapy jsou ve vetsine pripadu lepsi (uz jen diky meritku) a Kompass je prevazne nespolehlivy shit, na ktery neni radno se spolehat.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod mike » stř kvě 15, 2013 18:36

apuka píše:Miku, jak se znaci na AV mapach navrhy tras??? Ja jsem takovou znacku nenasel...

Ono je to dost vyjimecne. Tu mapu nemam, ale visi (visela?) tam na jedne chate. Myslim, ze to byla tenka cerna prerusovana cara, vzdycky par cm, pak pak stejne velka mezera a tak dal. Podobne, jako na obrazku nize, jen ty mezery byly myslim vetsi. Proste jen naznaceno, kudy stezka povede.

apuka píše:Stejny dotaz - jak je znaceny "jen doporuceny smer", na to taky neni v mape znacka...

av.jpg
av.jpg (207.85 KiB) Zobrazeno 14441 krát

Je to jeste ze stare mapy, kde je jeste ta znicena cesta. Novejsi verzi tu ted nemam. Teda, "doporuceny smer" tomu rikam ja, mozna je to ve vysvetlivkach pod necim jinym.

apuka píše:Jeste by me zajimalo, jak bys vycetl z AV mapy, ze ty stezky jsou jinak obtizne (za predpokladu, ze nejsou zabezpecene a tudiz oznacene jako klettersteig)?

Nijak. To jsem psal uz na zacatku, ze tohle si musis zjistit predem pri planovani. A ze to vidim jako plus, protoze lepsi zadna informace, nez zavadejici informace. Protoze to prvni te donuti si ji zjistit, v druhem pripade se spolehas na neco, co neni pravda. Coz vlastne Kompassu vycitam uplne nejvic, ze se tvari jako ze ma spoustu informaci, ale v realu nevis, co je pravda, co je jen nepresne a co si uplne vymysleli.

apuka píše:A v chate vecer vypravel zachranar, ze tam museli zachranovat nejaky par (kteri to jedini nevzdali), protoze pan ukouzl na stezce, zastavil se nastesti nejakych 10-15m pod cestou ale nemohl se ani pohnout v te mokre trave, jen se krecovite snazil drzet a pani zase nemohla k nemu, navic dostala paniku, ze tam taky spadne... Zachranari tam normalne slanovali se zajistenim z cesty, jak rikal ani pro ne zadna sranda...

Jj, mokra strma trava muze byt horsi, nez snih. Protoze v tom si aspon udelas stupy.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod fps » čtv kvě 16, 2013 8:02

mike píše:Neda? Mam nekolik map NT od F&B. Kupovane v Kiwi, pravda, uz je to nejaka doba. Zrovna tam, co mas v planu, je to celkem jedno. Teren je prehledny a znaceni dobre, takze ani s Kompassem se neztratis

prakticky všechny mapy nakupuji v Kiwi, tam mi taky řekli že už jiné než Kompass mapy Alp u nás jenom těžko seženu, strach o to že bych se ztratil nemam, ňáké orientační schopnosti a dovednosti snad už mam, ale jsem dost zvědav jak bude Kompass mapa přesná
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod mike » čtv kvě 16, 2013 22:22

Divne. V Kiwi mivali vsechno, F&B, AV, Tabacco, dokonce i nejake IGC. Se tam budu muset nekdy stavit, az pujdu okolo. Nechce se mi verit, ze by se tak zhorsili, ale uz jsem tam dlouho nebyl, mapy kupuju vetsinou pri navratech z hor primo na miste podle toho, co planuju dal. Ony jsou v zahranici levnejsi, byva tam vetsi vyber a novejsi edice.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod Zdéňa » pát kvě 17, 2013 6:29

V Kiwi teda kupuji rakouské mapy většinou F&B a nikdy jsem neměl problém:wink: Poslední někdy z jara letoška. Tabacco tam mají dle mě také, teď jsem tam od něj kupoval něco v Dolomitech..
Pokuď se teda něco změnilo, tak to muselo být v poslední době :(( No nic, mám to od práce kousek, tak tam někdy zaběhnu..
Uživatelský avatar
Zdéňa
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 1488
Registrován: pon srp 25, 2008 11:47
Bydliště: Příbram, práce v Praze

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod apuka » čtv srp 29, 2013 16:54

Pridavam jeden tip na ziskani tistene mapy oblasti Verwall-SamnaunGruppe-Silvretta zdarma. V Paznauntale (Ischgl-Kappl-Galtür-See-?) v kazdem informacnim stredisku si muzete vyzadat brozurku Hiking Guide na uvedene oblasti, ktera obsahuje i mapu zdarma. Ta mapa je Kompass 1:50000, je poskladana z dvou jejich map, je jenom vytistena na mene kvalitnim papiru, ktery vydrzi tak akurat ty 2-3 tydny pouzivani :-). Zato dostanete k tomu pruvodce nekterymi cestami zdarma - jsou tam i pouzitelne cesty, vcetne casu. Mapa obsahuje i okoli Muttleru a zbytek Samnaungruppe, celou Silvrettu a Verwall.

Jinak jsem psal do topicu o alpskych tritisicovek bez macek par pripominek, kde jsem upozornoval i na to, ze jsou v mapach (a to Kompassu i AV ani v zadnem jinem na miste sehnatelne) nepresnosti. Navic v uvedene oblasti jsou znacky, vytvorene a pouzivane uz roky, ktere vubec nejsou ani v jednech mapach zaznacene (napr. na Burkelkopf) a nejsou ani v online verzich Kompassu, Amap, atd.

Jedina online mapa, kde tyto znacky jsou je http://alpregio.outdooractive.com/ar-ho ... plannerTab
To je mapa Alp Rakouskzch i svycarskych (ostatne staty jsem nezkousel), na tom linku funguje i planovani - pocita casy a vyskove profily, dokonce se da planovat i "volnou rukou", mimo znacky, coz se muze obcas nekomu hodit.

A jeste mikovi jedna pripominka k AV mapam - bohuzel, zrovna v uvedene oblasti se AV nepretrhlo, co se tyce zpristupneni map. Verwall pouze 1:50000 a jedna cast 1:25000, Silvretta vyslovene ani metr navic, Samnaungruppe nic. A kde mapa je, obcas chybi znacky nebo vedou ponekud jinak. Pritom je napr. Muttler, Hexenkopf, Flimspitze, Burkelkopf docela navstevovane oblasti...
Jo, a pripominka kazdemu: ledovce se hodne roztopily a ustopily. Misto nich je vsude sut a kameny, ktere moc pokope nedrzi, takze bacha na to!
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod TherioN » pon pro 2, 2013 21:48

Turisticka mapa celeho Rakuska pre Oruxmaps/Locus na Androide, zdroj OutdoorActive:

http://ulozto.cz/xez4hQjS/oruxmaps-raku ... e-jpeg-zip

ukazka:

http://s0.outdooractive.com/map/Alpstei ... /11516.png
TherioN
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon pro 2, 2013 21:42

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod scinkk » pon pro 2, 2013 22:12

Pres MOBAC lze stahnout i Kompass mapy, ty jsou hadam pro turistiku lepsi
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod fps » úte pro 3, 2013 12:29

oproti Oruxmaps jsou Kompass mapy o několik tříd lepší, a přes MOBAC jdou
Levně kupuješ, dvakrát kupuješ
Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci
Doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší
fps
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 7466
Registrován: úte zář 7, 2010 14:40

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod TherioN » pát pro 6, 2013 8:56

Dik za tip, mate pravdu, Kompass je uplne najlepsi podklad.

Cele Rakusko, podklad Kompass, v najvacsom priblizeni pre Oruxmaps/Locus na Androide:

http://ulozto.cz/xFcP44NX/oruxmaps-rakusko-kompass-zip


Ale cucnite si aj podklad Outdooractive, niektore chodnicky niesu v Kompasse
TherioN
nováček
nováček
 
Příspěvky: 4
Registrován: pon pro 2, 2013 21:42

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod martinnakole » pon kvě 19, 2014 18:51

Nevíte, jestli existuje něco jako online turistický mapy Rakouska? (jestli jo, tak předem díky za odkaz)
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod scinkk » pon kvě 19, 2014 18:53

No ten http://maps.kompass.at/ co tu par prispevku vyse resime, jde (sel) ulozit i offline.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod martinnakole » pon kvě 19, 2014 19:54

Fajn, díky. Uložit to jde, když mi dáte tip na nějakou pěknou 3-4 denní trasu u Rottenmann nebo jinde, kam se dá dostat dobře vlakem, tak klidně prozradim jak :P
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod mike » pon kvě 19, 2014 20:16

Hledej ;-) O prechodu Rottenmann Tauern jsem tu psal a nejen ja. Rottenmann - chata - Stein am Mandl a z nej bocnim hrebenem na Bosenstein a pak po hlavnim hrebeni az nad Plannerhutte. Chata - chata mi vyslo na dva dny, ale obe etapy jsem hodne natahnul a koncil okolo pulnoci. Jestli se necitis na bocni hreben, tak je lepsi zacit v Trieben a z nej bud pesky nebo busem do Hohentauern a pak pres chatu na Bosenstein.

Akorat si porid poradnou mapu a ne ten Komp-ass. Ne ze by ses tady kvuli ni zabil, ale je to hnus obecne a tady nejsou ani jmena tech chat #-o Proc si kdyz tak taky najdi, uz jsem to psal nekolikrat a znovu nebudu.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod slezacekm » pon kvě 19, 2014 20:18

jak se to dá uložit prosím
slezacekm
účastník
účastník
 
Příspěvky: 556
Registrován: pát srp 9, 2013 10:27

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod martinnakole » pon kvě 19, 2014 20:43

mike: Jasně, na papírový mapy jsem dneska koukal v Kiwi, diskuzi nahoře už jsem si pročetl. Kompass mi přišel docela nepřehlednej oproti Freytag & Berndt, ale kvalitu nedokážu pořádně posoudit, to bych ty hory musel znát.

"Uložit" se to dá tak, že je prostě potřeba udělat hodně screenshotů a poskládat je dohromady v Photoshopu. Fígl je akorát v tom, jak udělat dost velkej screenshot, aby to nebyl úplnej vopruz a mapa se nemusela skládat třeba ze sta obrázků. Na to se daj použít třeba nástroje pro vývojáře ve Firefoxu (F12). Po kliknutí na tlačítko Responzivní design (dole vpravo) se objeví možnost vybrat z několika rozlišení a stránku vyfotit, tady je návod, jak přidat vlastní hodně velký rozlišení (třeba 4000x4000 px). Pak stačí několikrát uložit náhled webu a je to.

(Jinak tahle věc obecně platí na všechny online mapy, akorát to chce silnej počítač, když to budete tahat po velkejch kusech.)
martinnakole
účastník
účastník
 
Příspěvky: 333
Registrován: stř bře 13, 2013 17:26
Bydliště: Praha nad Labem

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod mike » pon kvě 19, 2014 21:08

No, s nepresnostma Kompassu uz jsem si uzil sve, a tak jen kdyz neni zadna jina moznost a to obvykle je. V Rakousku jsou nejlepsi AV mapy, ale nemaji uplne pokryti. Jinak F&B a zrovna tady je uplne v pohode, prehledna a na nepresnost jsem nenarazil. Jinde obcas trochu jo, ale proti Kompassu jsou porad zlate.

BTW, co je to silny pocitac? ;-) Na velke obrazky to asi bude chtit hodne pameti a pomohl by i 64-bitovy system.
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod scinkk » pon kvě 19, 2014 21:47

Hm ja mam jen jednu mapu Komp-assu a hned nas premierove vypekla v Julkach, kdy tam byla zakreslena jiz neexistujici stezka. Je fakt ze jsem se pak dival do par online map a v mnoha byla taky chybne zakreslena az jsme nasel primo nejaky slovinsky server, kde to bylo spravne.

Ale ten online Kompass je zatim jediny kvalitni zdroj co znam, z ktereho se daji dat mapy do telefonu. Papirovou uz ale budu brat priste jinou.
MyFlickr - fotky ulovene cestou
Uživatelský avatar
scinkk
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 3505
Registrován: pon dub 2, 2012 12:06

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod mike » pon kvě 19, 2014 22:39

Mapy do telefonu si bud muzes naskenovat sve nebo si je nekde po Netu postahovat. Zdroje jsou ;-)
Uživatelský avatar
mike
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 49411
Registrován: pát čer 13, 2008 17:27

Re: Mapy - Rakousko

Příspěvekod apuka » úte kvě 20, 2014 7:53

scinkk píše:mam jen jednu mapu Komp-assu a hned nas premierove vypekla v Julkach, kdy tam byla zakreslena jiz neexistujici stezka.
Nechci delat flame, ale to se Ti v Rakousech jeste spise stane s AV mapama. Kvuli neprilis cast (???spise primo zanedbavane) rychlosti aktualizaci...
Taky jsem tady uz psal, asi velice zalezi od konretni oblasti. AV mapy jsou poskladane podle dat poskytnutych oblastnimi organizacemi AV, napr. mam mapu, ktera kombinuje data od 6-ti ruznych organzaci a interval jejich "aktualnosti" se pohybuje v obdobi i cca 4-5 let. Samotna mapa byla vydana jeste o dva roky pozdeji jako posledni data. Takze kdyz si koupis v roce 2014 posledni edici AV mapy vydanou roku 2007 s datama jeste i z roku 2003 a se stavem ledovcu z roku 1997, tak muzes pocitat, ze ne vsechno bude jako ma byt.
Podle mne na chozeni po znackach tam, kde jsem byl zatim vzdy mnohem lepe vyhovovaly Kompass mapy, ale kdybych chtel ve volnem terenu, tak asi radeji AV, ma je podbrobnejsi. FB jsem mel asi dvoje, ale zrovna tam ty byvaly zdaleka nejnepresnejsi, co se tyce znacek.
Na vetsi konkretnosti je treba trochu projit toto vlakno. Najdou se tam i odkazy na dalsi online mapy.
apuka
outdoor maniak
outdoor maniak
 
Příspěvky: 16577
Registrován: čtv bře 31, 2011 8:34

PředchozíDalší

Zpět na Sháním informace