Spacák do žďáráku na MB a třeba i vejš.

zkušenosti, rady, dotazy

Moderátoři: Moderátoři - veteráni, Moderátoři - nová krev

Zimní spacoš do žďáráku na MB.

Prima Outdoor - Tulák 3D
0
Žádná hlasování
Prima Outdoor - Bivak 3D
3
38%
Prima Outdoor - Extrem 3D
5
63%
 
Celkem hlasů : 8

Spacák do žďáráku na MB a třeba i vejš.

Příspěvekod -ant- » pát říj 12, 2007 14:10

Chtěl bych si vylézt na Mont Blanc bez stanu se spaním ve spacáku a žďáráku. Mám spacoš Tulák 3D od firmy PRIMA Outdoor, ale myslím si, že s tím bych to tam asi těžko překlepal nehledě na to, že uvažuju, že bych chtěl nějakej vyloženě zimní spacoš do drsných podmínek. Uvažuju nad spacákem Bivak 3D nebo Extrém 3D od stejné firmy. Cenový rozdíl těch dvou je při celkové ceně těchto spacáků zanedbatelný, spíš mne zajímá váš názor:
Jestli se vyplatí tahat sebou o 400g těžší spacák, když tepelně je ten těžší lepší jen o 3°C? :(( (beru v potaz Tlim).

Tech info:

Tulák 3D:
Tmax +20°C; Tcomf 0°C; Tlim -7°C; Text -16°C; hmotnost 1,4Kg

Bivak 3D:
Tmax +10°C; Tcomf -12°C; Tlim -22°C; Text -32°C; hmotnost 2,2Kg

Extrem 3D:
Tmax +5°C; Tcomf -15°C; Tlim -25°C; Text -37°C; hmotnost 2,6Kg

Vysvětlivky:
Tmax = maximální teplota
Tcomf = komfortní teplota
Tlim = mezní teplota
Text = extrémní teplota

Nechci žádnej péřák a ani něco od jiného výrobce, tenhle mi učaroval.
Obrázek
Uživatelský avatar
-ant-
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1272
Registrován: čtv lis 30, 2006 13:33
Bydliště: Praha.

Příspěvekod Polky » pát říj 12, 2007 14:21

prepac ale znie mi ta otazka dost naivne... pytas sa s tym ze spominas teplotne udaje vyrobcu o ktorych je zname ze su nespolahlive, a nechapem preco chces uprednostnit zrovna na MB biv.vrece pred klasickym stanom. Podla mojho nazoru je toto trochu nestastne z hladiska taktiky vystupu lebo na MB sa ti lahko pritrafi ze v tom stane musis stravit 2-3 dni kym nedostane pocasie rozum, ak neches vystup vzdat. To ti garantujem ze 2 dni v bivakovacom vreci / zdaraku v kuse nevydrzis. Dalej aspon ramcovo, vies v akej vyske a v akej teplote mienis v tom zdaraku spat? Lebo si myslim ze ten Extrem 3D by mozno v krajnych podmienkach bol vhodny na podobne ucely, ale nie je lepsie zobrat trojsezonak a spolu s partakom si vyniest stan? Nejde len o to ze komfort a ocharana su neporovnatelne lepsie v stane, ale aj to ze zo stanu vylezies na konecnu fazu vystupu ovela lepsie zregenerovany.

Este druha otazka- spal si uz v zdaraku na snehu? Nie ze by to neslo, v podstate v pohode, ale na MB by som si so zdarakom trufol len v absolutne dokonalom pocasi.
Polky
účastník
účastník
 
Příspěvky: 601
Registrován: úte čer 26, 2007 10:46

Příspěvekod bobo » pát říj 12, 2007 15:24

ak chces spat vonku, tak jednoznacne stan, nas tam v lete (koniec jula) zastihol mrznuci dazd, rano sme na stane mali centimeter ladu ;) ...jednoznacne stan, teren nie je natolko narocny, aby ste ho tam dvaja nevytrepali....
Uživatelský avatar
bobo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 692
Registrován: ned bře 19, 2006 0:55
Bydliště: Zilina, SR

Příspěvekod tuso » pát říj 12, 2007 15:30

@-ant-: a to si chceš koupit spacák jenom podle požadavků jedné akce? Protože jinak bych zauvažoval, jestli potřebuješ spacák do -37 /i když je to silně zavádějící údaj/. Samozřejmě v případě, že budeš dělat zimní treky se spaním venku nebo ve stanu, tak není problém,ale když bude tvoje aktivita spíš jaro-podzim, tak bych asi tak těžkou krávu nekupoval. A nejde jenom o ty kila, ale taky o velikost. Duťák, co váží skoro 3 kg bude po sbalení zabírat půl standartního báglu- ne-li víc.
Být K.O. a říkat O.K. je tajemství úspěchu...
Uživatelský avatar
tuso
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6607
Registrován: úte lis 29, 2005 12:19
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod -ant- » pát říj 12, 2007 17:43

Hm, tož asi tak:

@Polky: - o tom, že by teplotní údaje firmy PRIMA které jsou dle nové EN 13537 byly nespolehlivé nic nevím. Jestli něco víš bližšího, tak to tuna napiš, a nebo alespoň naznač :wink:. Sám výrobce tvrdí že byly naměřeny ve Švýcarské zkušebně ENPA a ověřen oběma českými autorizovanými zkušebnami a odsouhlasen výrobci použitých materiálů. Jinak s Tím teplotním rozsahem jsem se vypisoval, protože spacáky od stejného výrobce a podle stejné normy jsou mezi sebou porovnatelné. A taky jsem si chtěl vyzkoušet barvičky :wink: Jo a ve žďáráku jsem v zimě venku spal, a nebylo to zas tak úžasné, neboť jsem byl asi 4m nad zemí a tam dost fouká, njn když se člověk nemůže zahrábnout :(( (A letos plánuju přípravu, doufám že zima vystrčí zoubky).

@tuso: nechci jen na jednu akci, právě že spíš na vícero akcí a jsem pohodlnej a tak když se pořádně nevyspím, tak to není ono :ú. Jinak samozřejmě neuvažuju u Extrému 3D jako berný ten údaj -37°C ale jen a pouze -25°C což si myslím, že někde kolem těch 4000m může být. I když věřím že se to dá oblečením trochu vylepšit. Jo a myslím že půl stanu a spacák daj dohromady ten samej objem jako větší spacák. A když se nevejde do báglu, tak ho můžu dát navrch...

Předpokládám, že nahoru půjdeme tři. Chlapci si vezmou stan (pro 2osoby s batohama = 4,4Kg) a já že bych to přechrupnul venku. V případě nějakého hustě-hnusného počasí bych k nim zalezl na kus řeči :wink: No možná jsem línej tahat se se stanem (půlkou stanu), ale pořád taknějak žiju v tom, že člověk by měl chodit-lézt po horách s co nejlehčí výbavou a těch 2,6Kg za Extrém 3D mi přijde pořád míň než s sebou tahat 3,6Kg (1,4kg spacoš + 2,2kg 1/2stanu) já vím, je to jen 1Kg, ale já vážim jen necelejch 60 takovejch kousků a tak to má pro mne smysl. Žďárák sebou tahám tak jako tak.

Kdysi jsem to takhle měl rozmyšlené, ale pak jsem si řekl že půjdu se stanem a basta. Teď mne ale zase nahlodal článek na lezci, přesněji komentář k jednomu článku, kde týpek tvrdil že se spacákem 1,8kg + žďárákem + aluminiomatkou ??? se tam v pohodě vyspal a dokonce lépe než ty se stanem, protože se stany lomcuje pořád vítr, kdežto on si poležel v záhrabu a bylo mu fain. Článek se jmenuje Muj vyslap na Mont Blanc a ten komentář je dole pod ním, poznáte ho podle soupisu věcí...

Jo a abych to ještě doplnil, neplánuju-nechci jít normálkou (Chamonix-Teter Rose - Gouter - MB) ale jinudy přes (La gruvaz - Refuge Durier - Aiguille de Bionnassay - Mont Blanc) dvodenní akce trochu lezení za II UIAA.
Obrázek
Uživatelský avatar
-ant-
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1272
Registrován: čtv lis 30, 2006 13:33
Bydliště: Praha.

Příspěvekod Rujir » pát říj 12, 2007 17:48

Stan, ktory vazi 4,4kg a je len pre dvoch je sakra tazky. Nabuduce staci lepsie nakupit. Moj vazi pri rovnakych parametroch 3,1kg. :wink:
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod Petras » pát říj 12, 2007 17:57

Rujir píše:Stan, ktory vazi 4,4kg a je len pre dvoch je sakra tazky. Nabuduce staci lepsie nakupit. Moj vazi pri rovnakych parametroch 3,1kg. :wink:

Byl jsi rychlejší. :smt023 Co to je za stan? :((
- Piješ?
Pokud to je otázka, tak ne. Pokud to je návrh, tak ano!
Uživatelský avatar
Petras
inventář fóra
inventář fóra
 
Příspěvky: 4055
Registrován: stř úno 22, 2006 18:59
Bydliště: Mám

Příspěvekod -ant- » pát říj 12, 2007 17:58

Rujir píše:Stan, ktory vazi 4,4kg a je len pre dvoch je sakra tazky. Nabuduce staci lepsie nakupit. Moj vazi pri rovnakych parametroch 3,1kg. :wink:


Mám Jurek Dome 2KM se sněhovým límcem:
- podlážka 1476g
- tropiko 1505g
- obal na stan 51g
- obal na stan poloviční 31g
- tyčky 698g
- obal na tyčky 14g
- šňůry ke stanu 31g
- sněhové kolíky (dl.31cm) 250g
- obal na sněhové kolíky 17g
- opravná lepící sada 31g
- opravná sada 13g
CELKEM = 4,117Kg

Včera jsem si hrál s váhou :ú
Obrázek
Uživatelský avatar
-ant-
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1272
Registrován: čtv lis 30, 2006 13:33
Bydliště: Praha.

Příspěvekod -ant- » pát říj 12, 2007 18:41

Polky píše:...pytas sa s tym ze spominas teplotne udaje vyrobcu o ktorych je zname ze su nespolahlive...


Jo už jsem něco našel. A to Test spacích pytlů na Trekingu.cz, ale to bych nebral jako bernou minci, neboť je to již hoodně starý článek. Prima Outdoor používala náplň Thinsulate naposled v roce 2003 a od té doby uběhla už pěkně dlouhá doba. Co se týče Polyguardu 3D, tak o tom se všeobecně tvrdí, že je to zatím nejlepší umělý izolant. Tolik k tomu váženému testu. * Jo jo, neškodilo by k takovým článkům napsat datum, kdy byl test prováděn, aby to zbytečně nemátlo lidi jenže to by chtěl uživatel od pisatelů moc...

Tož tak *
Obrázek
Uživatelský avatar
-ant-
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1272
Registrován: čtv lis 30, 2006 13:33
Bydliště: Praha.

Příspěvekod teoretic » pát říj 12, 2007 18:41

-ant- píše:Mám Jurek Dome 2KM se sněhovým límcem:
- podlážka 1476g
- tropiko 1505g
- obal na stan 51g
- obal na stan poloviční 31g
- tyčky 698g
- obal na tyčky 14g
- šňůry ke stanu 31g
- sněhové kolíky (dl.31cm) 250g
- obal na sněhové kolíky 17g
- opravná lepící sada 31g
- opravná sada 13g
CELKEM = 4,117Kg

Včera jsem si hrál s váhou :ú
ta přesnost na gram je až skoro úchylná :mrgreen:

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod -ant- » pát říj 12, 2007 18:43

teoretic píše:
-ant- píše:Mám Jurek Dome 2KM se sněhovým límcem:
- podlážka 1476g
- tropiko 1505g
- obal na stan 51g
- obal na stan poloviční 31g
- tyčky 698g
- obal na tyčky 14g
- šňůry ke stanu 31g
- sněhové kolíky (dl.31cm) 250g
- obal na sněhové kolíky 17g
- opravná lepící sada 31g
- opravná sada 13g
CELKEM = 4,117Kg

Včera jsem si hrál s váhou :ú
ta přesnost na gram je až skoro úchylná :mrgreen:

t.


No jsem trochu detailista, rád mám všechno pěkně srovnané... :oops:
Obrázek
Uživatelský avatar
-ant-
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1272
Registrován: čtv lis 30, 2006 13:33
Bydliště: Praha.

Příspěvekod teoretic » pát říj 12, 2007 18:48

-ant- píše:No jsem trochu detailista, rád mám všechno pěkně srovnané... :oops:
však jo, vůbec nic proti :) - ale sám si myslím, že zaokrouhlení na deka by stačilo :D

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod -ant- » pát říj 12, 2007 18:50

teoretic píše:
-ant- píše:No jsem trochu detailista, rád mám všechno pěkně srovnané... :oops:
však jo, vůbec nic proti :) - ale sám si myslím, že zaokrouhlení na deka by stačilo :D

t.


Při sčítání by to bylo děsně zavádějící...

Jo a všimli jste si, že mi tady zatím nikdo neporadil? Teda když nepočítám ty, kteří mě od toho odrazují... :cry:
Obrázek
Uživatelský avatar
-ant-
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1272
Registrován: čtv lis 30, 2006 13:33
Bydliště: Praha.

Příspěvekod teoretic » pát říj 12, 2007 19:04

-ant- píše:Při sčítání by to bylo děsně zavádějící.....
pro mě teda není moc rozhodující, jestli by ten stan měl 4kilo 12 deka nebo 4 kila 117 g :)

nehledě na to, že třeba i mírná vlkost ti ty čísla hodně rozhodí :mrgreen:

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod Rujir » pát říj 12, 2007 19:11

-ant- píše:Jo a všimli jste si, že mi tady zatím nikdo neporadil? Teda když nepočítám ty, kteří mě od toho odrazují... :cry:


Ja ti poradim. Vykasli sa na dutinky. Zimny spacak ma byt paperovy, aby clovek neniesol az tak obrovsku a tazku mrchu. :ú
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod teoretic » pát říj 12, 2007 19:16

-ant- píše:...Nechci žádnej péřák a ani něco od jiného výrobce, tenhle mi učaroval.


Rujir píše:Ja ti poradim. Vykasli sa na dutinky. Zimny spacak ma byt paperovy, aby clovek neniesol az tak obrovsku a tazku mrchu. :ú


taky jsem chtěl dát tu radu, ale udržel jsem se :)

t.
t.
výjimka, víkend, visačka, kvůli - aby to vešlo do krve ;) 1. pád já 2. p. mě, mne 3. p. mně, mi 4. p. mě, mne 5. p. x 6. p. mně 7. p. mnou *
Uživatelský avatar
teoretic
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 6555
Registrován: pát kvě 6, 2005 12:59
Bydliště: je-li hlad, tak se v ústí nadlabem

Příspěvekod Tomáš F. » pát říj 12, 2007 19:37

teoretic píše:
-ant- píše:...Nechci žádnej péřák a ani něco od jiného výrobce, tenhle mi učaroval.


Rujir píše:Ja ti poradim. Vykasli sa na dutinky. Zimny spacak ma byt paperovy, aby clovek neniesol az tak obrovsku a tazku mrchu. :ú


taky jsem chtěl dát tu radu, ale udržel jsem se :)

t.


Sleduju to vlákno od začátku, a taky jsem se zatím udržel. A dobře jsem udělal, ono to začíná vypadat jinak, než ten první dotaz.
1. chce spát v záhrabu - považuju za rozumné (viz vlákno záhraby)
2. chce spacák v zásadě univerzální, ne na tuhle akci...

Poznámky:
1. v záhrabech se nespí ve žďáráku, tím se člověk max. přikrejvá
2. uneverzální spacák vždycky znamená určitej kompromis. Není to úplně nejlepší ve všech podmínkách, je to ale dostačující ve většině případů

Dotazy:
1. proč se vlastně bráníš (do těhle vejšek) péřáku?
2. kolik nocí jsi celkem v životě spal ve žďáráku?
Tomáš F.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 490
Registrován: čtv srp 2, 2007 22:42
Bydliště: Střídavě; Praha a Horní Police u České Lípy

Příspěvekod Yopo » pát říj 12, 2007 19:53

Mam Bivak 3D a prve co ma napadlo, bol paperovy spacak. Bivak 3D nie je zly spacak (zmesti sa do dolnej komory TS Patagonia 7OL), ale nabuduce pojdem urcite do paperoveho spacaku. Inak tie teploty su irelevantne lebo v reale je tep. komfort zavisly na roznych podmienkach (napr. pri -10 som klepal kosu v bivaku 3D a v stane <to kvoli tomu ze som cez den poriadne vymrzol a do sacaku som zaliezol studeny ako nanuk - vtedy nemas sancu spacak vytopit a hodnoty udavajuce tep. komfort od vyrobcu ta vtedy nezahreju>). Do Alp a vsade nad 4000m je vhodnejsi paperovy spacak (je lahsi a skladnejsi nez syntetika) pretoze je tam chladne a relativne suche prostredie. Inak na ten Mount Blanc by mal stacit aj ten Tulak 3D + zdarak a fleesova vlozka (deka).

PS: sledujem diskusiu od zaciatku a uz som sa s tym paperovym sacakom tiez neudrzal :D
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Příspěvekod -ant- » pát říj 12, 2007 22:54

Tomáš F. píše:Dotazy:
1. proč se vlastně bráníš (do těhle vejšek) péřáku?
2. kolik nocí jsi celkem v životě spal ve žďáráku?


1) Protože věřim Howadoorovi :wink: a Milanu Wlasákovi a mimo jiné tentýž Howadoor může za to, že chci ten nejtěžší, teda skoro nejtěžší... :wink:
2) málo, proklatě málo, ale chci to změnit :wink:

Jo a ještě, začínám zjišťovat že nerozumím bratrům slovákům, pod paperovým spacákem jsem si představil PAPÍROVÝ (třeba z novin) a bral jsem to jako vtip :oops:
Obrázek
Uživatelský avatar
-ant-
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1272
Registrován: čtv lis 30, 2006 13:33
Bydliště: Praha.

Příspěvekod Ježo » sob říj 13, 2007 7:46

-ant- píše:
Tomáš F. píše:Dotazy:
1. proč se vlastně bráníš (do těhle vejšek) péřáku?
2. kolik nocí jsi celkem v životě spal ve žďáráku?


1) Protože věřim Howadoorovi :wink: a Milanu Wlasákovi a mimo jiné tentýž Howadoor může za to, že chci ten nejtěžší, teda skoro nejtěžší... :wink:


Jen tak mimochodem, mohl by někdo péřově zkušený okomentovat Howadoorovy výhrady k péřákům...?
Uživatelský avatar
Ježo
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1529
Registrován: úte lis 29, 2005 12:22
Bydliště: Brno

Příspěvekod Rujir » sob říj 13, 2007 9:22

jezo píše:Jen tak mimochodem, mohl by někdo péřově zkušený okomentovat Howadoorovy výhrady k péřákům...?


Ja sice nie som "péřově zkušený", ale treba si uvedomit, ze Howadoorove rady su straaasne stare a mam taky dojem, ze aj on uz parkrat poupravil svoj nazor, odkedy ich pisal. (Aj ked neviem, ci prave v tomto pripade). Kazdopadne mu mozes skusit poslat mail alebo SZ, aj Howadoor sa tu obcas ukaze.
If you're feeling original, it means you just haven't read enough.
Uživatelský avatar
Rujir
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 8954
Registrován: pát srp 13, 2004 10:13
Bydliště: Dubnica n.V./BA

Příspěvekod -ant- » sob říj 13, 2007 9:42

Rujir píše:
jezo píše:Jen tak mimochodem, mohl by někdo péřově zkušený okomentovat Howadoorovy výhrady k péřákům...?


Ja sice nie som "péřově zkušený", ale treba si uvedomit, ze Howadoorove rady su straaasne stare a mam taky dojem, ze aj on uz parkrat poupravil svoj nazor, odkedy ich pisal. (Aj ked neviem, ci prave v tomto pripade). Kazdopadne mu mozes skusit poslat mail alebo SZ, aj Howadoor sa tu obcas ukaze.


Tož jsem mu poslal SZ tak uvidíme jestli uvidíme :wink:
Obrázek
Uživatelský avatar
-ant-
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1272
Registrován: čtv lis 30, 2006 13:33
Bydliště: Praha.

Příspěvekod Yopo » sob říj 13, 2007 12:06

-ant- píše:1) Protože věřim Howadoorovi :wink: a Milanu Wlasákovi a mimo jiné tentýž Howadoor může za to, že chci ten nejtěžší, teda skoro nejtěžší... :wink:


Mozem potvrdit z vlastnej skusenosti, ze hrubka steny (objemnost spacaku) a hmotnost je zarukov dobrej izolacie. Ak chces spacak na zimu, tak by si nemal uvazovat o spacaku pod 2kg. Hrubka steny by mala mat cca 7cm a viac. Zakony fyziky sa nedaju oblbnut a ak niekto tvrdi, ze v 1,5kg spacaku v pohode prespis noc s -20 stupnovim mrazom na hrebeni vo vyske nad 1000m, tak ten to asi nikdy neskusil na vlastnej kozi. Nechce sa mi hladat ten vzorec, ale urcite ho najdete v termodynamike. Podla neho si mozete spocitat aku hrubku steny potrbujete aby bol prekonany teplotny gradient 4O stupnov (tj. tepota okolia -2O a teplota v spacaku +2O). Priemerny tepelny vyko muza je cca 1OOW (presnejsi vupocet je na webe: svetoutdooru), tepelna vodivost synt. naplne spacaku je 0,05-0,07 W/mK. Dalsie potrebne udaje si uz vsak musite najst sami lebo si to nepamatam.

V jednom vsak nesuhlasim a to v tom, ze paperovy spacak sa zatracuje kvoli niekolkym zlym skusenostiam.

Osobne presadzujem taktiku boja proti zime: jeden 2-3kg spacak, resp. 2 lahsie spacaky, kt. daju sucet hmotnosti 2-3kg. Najlepsie je 2kg paperovy spacak strcit do 1kg spacaku zo syntetiky a -25 stupnovu noc vo Fatre prezijes s usmevom na tvari.

PS: Som zvedavy ako ma tu ukamenuju za nepraktickosta a neskaldnost 2 relativne tazkych spacakov v batohu (hlavne ty co vazia vsetko na gramy) :D
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Příspěvekod Tomáš F. » sob říj 13, 2007 15:34

jezo píše:Jen tak mimochodem, mohl by někdo péřově zkušený okomentovat Howadoorovy výhrady k péřákům...?


V principu má hlubokou pravdu :mrgreen:
Jenže vždycky najdeš nějaký to jenže, žeano. Prostě péřák je péřák, báječně hřeje ale blbě se vysouší a po zvlhnutí opravdu ztrácí vlastnosti a návrat na vlastnosti zcela původní je opravdu jen iluzorní. Z toho musíš vždy vycházet. Prostě mít péřák do těch velkejch vejšek a do marazů (které vždy spolehlivě vysuší všechno kolem).

Osobně používám spacáků víc. A péřák právě jen do vejšek. Pokud jedu na Kavkaz (kde i jen na ledovci budu pár nocí, zbytek pod nima anebo dokonce v podstatě dole, v údolích, v pásmu lesa - tedy cca 1.800 vysoko) pak vím, že péřák neudržím suchý. Nebudu mít čas ho nechat vymrznout a větrat...
Takže na podobný akcičky mám nějaký to dutý vlákno. Má opravdu většinu těch výhod, které jsou v tom článku popisovány :-)

Mimochodem, proč jsem se ptal, kolik nocí má -ant- za sebou ve žďáráku. To proto, abych prozradil sladké tajemství (na které přijde časem i sám). Ve žďáráku nikdy nezůstaneš suchej. A spacák taky ne. Takže péřák do žďáráku jedině v případě, že jde o kejhák, a co bude z péřáku, ti může bejt dost buřt :mrgreen:
Tomáš F.
účastník
účastník
 
Příspěvky: 490
Registrován: čtv srp 2, 2007 22:42
Bydliště: Střídavě; Praha a Horní Police u České Lípy

Příspěvekod -ant- » sob říj 13, 2007 16:30

Yopo píše:PS: Som zvedavy ako ma tu ukamenuju za nepraktickosta a neskaldnost 2 relativne tazkych spacakov v batohu (hlavne ty co vazia vsetko na gramy)


Nu praktičnost a neskladnost si myslím, že by byla v pohodě, když by se oba nevešli do batohu, tak jeden je jistě možné dát zvenku a v případě náhodného výskytu osoby v nouzi (např. krásné ženy), lze se uskromnit a poskytnout jeden z nich a státi se kavalírem (i když trošku namrzlým) :((.

Zkušenosti s dvěma spacošema najednou nemám, ale vzhledem k dvojnásobnému počtu tkaniny okolo těla by to asi v noci hůřejc dýchalo (jestli to teda vadí?), ale hlavně bych se bál toho, že ten vnitřní spacák by byl strašně těsnej a to by bylo alespoň pro mne zlé. Kam bych dal foťák, kameru, boty? :((

Tomáš F. píše:Mimochodem, proč jsem se ptal, kolik nocí má -ant- za sebou ve žďáráku. To proto, abych prozradil sladké tajemství (na které přijde časem i sám). Ve žďáráku nikdy nezůstaneš suchej. A spacák taky ne. Takže péřák do žďáráku jedině v případě, že jde o kejhák, a co bude z péřáku, ti může bejt dost buřt :mrgreen:


Ono ani ve stanu nezůstane spacák suchej (teda když v něm někdo spal). Člověk dejchá celým tělem a vlhkost jde ven i kůží, takže každej spacoš je po noci více či méně navlhlej (a to nemluvím o těch, kteří si do něj vyloženě funěj). Důležité je jak moc se člověk potí. Už dávní polárníci věděli co je to odpařovací bariéra, ale v igelitu se mi fakt spát nechce :(( i když pak spacák zůstane dokonale suchej :wink: Ale o to mi nejde.

Jde mi o to, že na ty moje plány do žďáráku se hodí umělina (a 10K za spacoš fakt nedám to se radši trochu nadřu - nehledě na to, že ten rozdíl mezi peřím a Polarguard 3D určitě nebude na kila při stejné tepelně izolační kategorii). Spíš mě trápí těch 400g jestli jo nebo ne. No ale nakonec stejně asi půjdu do tý těžký váhy. Když on je tak krásně... oranžovej :lol:
Obrázek
Uživatelský avatar
-ant-
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1272
Registrován: čtv lis 30, 2006 13:33
Bydliště: Praha.

Příspěvekod Yopo » sob říj 13, 2007 17:29

-ant- píše:Zkušenosti s dvěma spacošema najednou nemám, ale vzhledem k dvojnásobnému počtu tkaniny okolo těla by to asi v noci hůřejc dýchalo (jestli to teda vadí?), ale hlavně bych se bál toho, že ten vnitřní spacák by byl strašně těsnej a to by bylo alespoň pro mne zlé. Kam bych dal foťák, kameru, boty? :((


Paropriepustnost sa pri pouziti 2 spacakov az tak velmi nezmeni. Je pravda ze pre niekoho je tam trochu tesnejsie, ale mne osobne to neprekaze lebo niesom valibuk a vecsina spacakov sa mi zda dost volna v obvode. Inak kvoli topankam a inym drobnostiam som si kupil dlhsi spacak (veci si oddkladam k noham, kde je pre nich dost miesta).
Uživatelský avatar
Yopo
účastník
účastník
 
Příspěvky: 455
Registrován: ned pro 11, 2005 18:56

Příspěvekod pripluv » ned říj 14, 2007 8:31

Tomáš F. píše:Ve žďáráku nikdy nezůstaneš suchej. A spacák taky ne.


Teďle z pátku na sobotu jsem spal ve žďárského vaku ve spacáku Coleman Peak 6.25 (dutina). V noci chvíleni pršelo, teplota nad bodem mrazu.
Ráno jsem byl zcela suchej, spacák vlhkej jen v okolí hlavy, pás cca 5 cm širokej. Než jsem to narval do báglu, bylo to skoro suchý.
Uživatelský avatar
pripluv
Moderátor
Moderátor
 
Příspěvky: 16772
Registrován: úte srp 10, 2004 13:17
Bydliště: mám

Příspěvekod -ant- » ned říj 14, 2007 10:16

Přípluv píše:
Tomáš F. píše:Ve žďáráku nikdy nezůstaneš suchej. A spacák taky ne.


Teďle z pátku na sobotu jsem spal ve žďárského vaku ve spacáku Coleman Peak 6.25 (dutina). V noci chvíleni pršelo, teplota nad bodem mrazu.
Ráno jsem byl zcela suchej, spacák vlhkej jen v okolí hlavy, pás cca 5 cm širokej. Než jsem to narval do báglu, bylo to skoro suchý.


Pěkné, spacoš 2,25Kg. Hmotnostně asi něco podobného jak ten Bivak 3D

@Tomáš F. - asi špatnej žďárák... :wink:
Obrázek
Uživatelský avatar
-ant-
nadšenec
nadšenec
 
Příspěvky: 1272
Registrován: čtv lis 30, 2006 13:33
Bydliště: Praha.

Příspěvekod Howadoor » pon říj 15, 2007 9:04

Rujir píše:
jezo píše:Jen tak mimochodem, mohl by někdo péřově zkušený okomentovat Howadoorovy výhrady k péřákům...?


Ja sice nie som "péřově zkušený", ale treba si uvedomit, ze Howadoorove rady su straaasne stare a mam taky dojem, ze aj on uz parkrat poupravil svoj nazor, odkedy ich pisal. (Aj ked neviem, ci prave v tomto pripade). Kazdopadne mu mozes skusit poslat mail alebo SZ, aj Howadoor sa tu obcas ukaze.


Jo, je to fakt, že jsou staré a na leccos mám dnes jiný názor. Na jaře jsem si kupoval nový spacák a je to Bivak 3D (asi?) od Primy. Teď už by mne nenapadlo kupovat si Extrem, dnes už se mi to zdá strašně přehnané. Spacák kilo osmdesát bohatě stačí. Dnes. Mně. Dřív mi byla víc zima, teď už nebývá, spokojím se s lehčím spacákem.

Dřív než ty rady opravím, budu muset umístit dopředu důrazné varování, aby je lidi nebrali zase tak moc vážně.
Howadoor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: stř kvě 24, 2006 14:35

Příspěvekod Howadoor » pon říj 15, 2007 9:13

-ant- píše:
Rujir píše:
jezo píše:Jen tak mimochodem, mohl by někdo péřově zkušený okomentovat Howadoorovy výhrady k péřákům...?


Ja sice nie som "péřově zkušený", ale treba si uvedomit, ze Howadoorove rady su straaasne stare a mam taky dojem, ze aj on uz parkrat poupravil svoj nazor, odkedy ich pisal. (Aj ked neviem, ci prave v tomto pripade). Kazdopadne mu mozes skusit poslat mail alebo SZ, aj Howadoor sa tu obcas ukaze.


Tož jsem mu poslal SZ tak uvidíme jestli uvidíme :wink:


Prosím vás, já nejsem žádná autorita. Wlasák jo, to je skutečný expert, ale co já, dohromady jsem nikde nebyl.

Na péřáky jsem názor nezměnil, pořád bych peří nechtěl ani zadarmo. Jenže - já měl jen jeden péřový spacák a nikdy jsem v žádné jiném nespal, ty ostatní jsem si jen prohlížel nebo je měl někdo jiný s kým jsem byl na horách. Takže třeba opravdu existují dobré lehké odolné péřáky, klidně mi mohly uniknout, když jsem jich dohromady moc neviděl.

Jenže vůbec nevím v čem by měly být extra lepší. Dnešní obyčejný spacák z dutých vláken při váze kolem dvou kg (podle způsobu použití) odvede práci tak dobrou, že (pokud nepožadujete opravdové extrémy - a extrém není jedna noc na hřebeni na sněhu, to je normální rutina) není třeba vůbec uvažovat o ničem jiném. Prostě jdu do kšeftu, koupím spacák který se mi líbí, jdu domů a spacák funguje. Co chcete víc? Co dostanete navíc když budete složitě bádat nad péřáky a bůhvíčím ještě? Opravdu nevím.
Howadoor
nováček
nováček
 
Příspěvky: 166
Registrován: stř kvě 24, 2006 14:35

Další

Zpět na Spacáky a karimatky

cron